Są już NOWE obostrzenia - rząd opublikował je tuż przed północą. Właśnie weszły w życie. Co się zmieniło?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Czytaj więcej o nowych obostrzeniach >>>
PANDEMIA. W poniedziałek 22 lutego tuż przed północą w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń w czasie trwające pandemii. Większość opublikowanych przepisów wchodzi w życie we wtorek 23 lutego. Co się zmieniło? Kliknijcie "ZOBACZ GALERIĘ".

Nowe obostrzenia wchodzą w życie

Przepisy, które opublikowano w poniedziałek późnym wieczorem doprecyzowują, kto może przekroczyć polską granicę i nie musi odbywać obowiązkowej kwarantanny. Przede wszystkim zmiana dotyczy osób wracających z zagranicy, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Kwarantanny nie muszą odbywać także po przekroczeniu granicy (po okazaniu Straży Granicznej odpowiednich dokumentów):

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie,
  • dzieci przedszkolne uczęszczające do placówek w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz ich opiekunowie
  • studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktorantów kształcących się w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym
  • osoby prowadzące działalność naukową w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym

Zobaczcie całe rozporządzenie:

Zmiany w funkcjonowaniu kasyn

W nowych przepisach doprecyzowano, jak ma wyglądać obsługa w kasynach. Najważniejszą zmianą jest zakaz spożywania napojów i posiłków w salonach gier i kasynach. Przed wejściem do kasyna lub obiektu działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych powinna znajdować się informacja o limicie osób (maksymalnie 1 osoba na 15 m2).

Nie przeocz

Luzowanie obostrzeń w uzdrowiskach i podczas konkursów sędziowskich

Jak wynika z nowych przepisów warunkiem rozpoczęcia leczenia czy rehabilitacji w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy będą finansowane ze środków publicznych.

Rząd wprowadził też w rozporządzeniu zmiany w przepisach o zebraniach i zgromadzeniach. do wyłączonych wcześniej z zakazu zgromadzeń konkursów na aplikację sędziowską i prokuratorską, a także aplikacje, dołączyły konkursy na referendarzy sądowych oraz asystentów sędziów.

Zmiany w kolejce do szczepień

Nowe przepisy włączają do kolejki szczepień kolejne osoby. Na szczepienie będą mogły się zapisać osoby zatrudnione w noclegowniach i ogrzewalniach.

Są już NOWE obostrzenia - rząd opublikował je tuż przed półn...

Doprecyzowano także, jacy pracownicy szkoły będą mogli skorzystać ze szczepionki na COVID-19.

Od 23 lutego są w niej: nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni, osoby, o których mowa w art. 15 ustawy Prawo oświatowe, pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy, zatrudnieni w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, przedszkolu lub szkole funkcjonującej w systemie oświaty innego państwa znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych, osoby pracujące z dziećmi w placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a także inne osoby zatrudnione w wyżej wymienionych jednostkach, nauczyciele skierowani do pracy za granicą i instruktorzy praktycznej nauki zawodu prowadzący zajęcia praktyczne.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Materiał oryginalny: Są już NOWE obostrzenia - rząd opublikował je tuż przed północą. Właśnie weszły w życie. Co się zmieniło? - Jaworzno Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie