Ścieżki rowerowe do 18 km od Żor. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 25 - 26 września?

Newsroom 360
Newsroom 360
Wiesz, że w promieniu 18 km od Żor jest mnóstwo ciekawych tras rowerowych?
Wiesz, że w promieniu 18 km od Żor jest mnóstwo ciekawych tras rowerowych? gettyimages.com/jeu
Rozważasz wycieczkę rowerową w okolicy Żor? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Na weekend 25 - 26 września przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Mają różne stopnie trudności czy odległości, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 18 km od Żor. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w okolicy Żor proponujemy na weekend 25 - 26 września.

Wycieczki rowerowe z Żor

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 18 km od Żor, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 25 września w Żorach ma być 16°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 20%. W niedzielę 26 września w Żorach ma być 20°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Bunkry i krzyże pokutne Pszczyna

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 105,04 km
 • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 55 min.
 • Przewyższenia: 63 m
 • Suma podjazdów: 1 043 m
 • Suma zjazdów: 1 052 m

Rowerzystom z Żor trasę poleca Lukas

Dziś korzystając z wolnego dnia od pracy i wiedząc już o tym fakcie dzień wcześniej ;) zaplanowałem wyjazd w kierunku Pszczyny w celu zobaczenia schronów, bunkrów powojennych, ale wcześniej udałem się śladem Krzyży Pokutnych w Krzyżowicach i Studzionce potem dale w kierunku Pszczyny prze Wisłę Małą i Wielką z małym odskokiem nad Zalew Goczałkowicki, niestety w tych okolicach cały czas, aż do Pszczyny utrudniał mi jazdę mocno wiejący wiatr w twarz, po dotarciu do Pszczyny odwiedziłem Zamek w celu potwierdzenia w książeczce Pttk i dalej w kierunku zaplanowanych miejsc, bunkry powojenne, zaplanowane były trzy ale odszukałem dwa z nich, jednego nie odnalazłem, prawdopodobnie ślad po nim zagonił....
Dalsza jazda już w kierunku domu przez Czarków, Suszec, Żory...
Nie wspomniałem jeszcze wcześniej że w Szczejkowicach zaplanowałem również znalezienie Krzyża Pokutnego, ale niestety nie udało się, nawet po rozmowach z miejscowymi ludźmi, poinformowali mnie że był okres gdzie krzyż był odnowiony, ale niestety wandale go zniszczyli i nie pozostał po nim nawet ślad, szukałem już mimo informacji miejscowych, ale nie znalazłem...
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: 16.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Pałac w Boryni

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 24,86 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 45 min.
 • Przewyższenia: 66 m
 • Suma podjazdów: 502 m
 • Suma zjazdów: 506 m

Rowerzystom z Żor trasę poleca Hakos

Temperatura: 4 st.C
Godz. startu: 13.10
Godz. mety: 14.55
Czas wycieczki: 1h 45min
Czas jazdy: 1h 4 min
max prędkość: 58 km/h
średnia prędkość: 24,8 km/h
dystans: 25,2 km

Przejażdżka do pięknego Pałacu w Boryni. Sam budynek świeżo wyremontowany w okolicy piękny park. Aktualnie znajduje się tu restauracja i hotel.

Pałac wybudowano, prawdopodobnie w 1781 roku, gdy właścicielem dóbr (od roku 1760) był Jan von Schlutterbach.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków w lutym 1966 r.
W 1985 r., pałac zakupiła KWK Borynia, która w 1987 przeprowadziła kolejny remont. Jego założeniem było dostosowanie budynku pałacu do potrzeb Ośrodka Szkoleniowego SiTG. Następnie budynek został przekazany Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. Obiekt odrestaurowano.

W 2008 r. Jastrzębska Spółka Węglowa wystawiła budynek na sprzedaż. W 2009 r. Pałac w Boryni pozyskał nowego właściciela. W budynku przeprowadzono generalny remont , adaptując obiekt na hotel i restaurację, a także przeprowadzono rewitalizację zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Na familoki do Czerwionki

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 38,69 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 42 min.
 • Przewyższenia: 63 m
 • Suma podjazdów: 1 809 m
 • Suma zjazdów: 1 833 m

Trasę dla rowerzystów z Żor poleca Dari37

Mały tripek w okolice Czerwionki-Leszczyn w celu pstryknięcia kilku fotek zabytkowym już "familokom", po drodze jeszcze odwiedzenie starego dworku, po którym zostały tylko ruiny (a miał być taki fajny :)) Powrót przez lasy do Rybnika.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: 1.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Obszar Umocnień CZ-SK Hlučín-Darkovičky

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 77,78 km
 • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 7 min.
 • Przewyższenia: 144 m
 • Suma podjazdów: 1 144 m
 • Suma zjazdów: 1 195 m

Trasę rowerową mieszkańcom Żor poleca Hakos

Według licznika:
Temperatura: 8 st.C
Godz. startu: 10.00
Godz. mety: 14.00
Czas wycieczki: 4h 00min
Czas jazdy: 3h 04min
max prędkość: 58 km/h
średnia prędkość: 25,4 km/h
Dystans: 77,9 km

Wyprawa do Obszar Umocnień Czechosłowackich Hlučín-Darkovičky. Jest wysoko cenioną w Europie ekspozycję unikatowego systemu fortyfikacji byłej Czechosłowacji. Jest to ekspozycja o charakterze wojskowo – technicznym, gdzie zwiedzający mogą się zapoznać z istotnym okresem historii pierwszej połowy XX wieku.

Przez rzekę Odrę...
Zatrzymałem się gdyż moją uwagę zwróciła stara konstrukcja (nie wiem do czego służyła). Przy okazji podjechałem pare metrów do wrót przeciwpowodziowych.

Przez Silherovice...
W Silherovicach jest pałac przy polu golfowym jego Historia ma swój początek pod koniec XVIII. wieku, kiedy rodzina Eichendorffów zleciła postawienie pałacu Šilheřovice w miejsce wcześniejszej renesansowej twierdzy. Pierwotnie chodziło o pałac w stylu romantycznym, który później został przebudowany w stylu pseudobarokowym. Od 1844 do 1945 roku majątek pozostawał w rękach rodziny Rotschildów. Pałac otacza rozległy park w stylu angielskim z rzadkimi okazami drzew z całego świata i jest jednocześnie jednym z największych 18-dołkowych pól golfowych w Czechach. W parku pałacowym znajduje się również zamek myśliwski, który pełni obecnie funkcję restauracji. Warto zajrzeć !

Za Silherovicami znajduje się bażantarnia przy której koniecznie trzeba strzelić fotkę :).

Darkovice...
Możemy z zewnątrz i wewnątrz (jak dla mnie niestety muzeum było nieczynne)pooglądać sprzęt bojowy oraz budynki fortyfikacyjne (bunkry). W Darkovicach można zobaczyć 5 czołgów, 1 działa smobieżne i mnóstwo (małych i dużych) bunkrów przeciwpiechotnych, porozstawianych w polu.

Przy okazji muszę pochwalić aplikację Traseo. PO aktualizacji działa jak należy!
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Plessowką wśród kałuż do Maryjki na Branicy

 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 34 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 9 min.
 • Przewyższenia: 122 m
 • Suma podjazdów: 1 460 m
 • Suma zjazdów: 1 455 m

Rowerzystom z Żor trasę poleca Ireneusz

Branica-Suszec,
Na kamiennym cokole figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwana przez okolicznych mieszkańców Branicką Panienką Maryją albo Maryjką. Figura przedstawia Matką Boską z Dzieciątkiem, która znajduje się w gęstym lesie na Branicy, przy drodze Suszec - Kobiór. Posąg istnieje z XIX wieku ( 1807 r.) Wyrzeźbiona jest z piaskowca.

Branicka Maryjka jest często odwiedzana a opiekują się nią mieszkańcy Branicy i okolic. Od czasu do czasu dekorowana jest kwiatami. Przed kilku laty figura została odnowiona wraz z otoczeniem przez suszeckie Koło Związku Górnośląskiego, pomocy Nadleśnictwa i władz samorządowych. Przy figurze są dwie ławki, po lewej i po prawej stronie. Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 200 lat umieszczono tablicę zredagowaną przez pana Mariana Cieślę. Co rok 3 maja i 15 sierpnia odprawiane są tam nabożeństwa z udziałem księży i wiernych z Suszca, Kobióra, Zgonia i innych okolicznych miejscowości.

Dlaczego Maryjka stanęła w lesie na Branicy? Historia opowiada o Johanie Lukasie - leśniczym w pszczyńskich lasach, który figurkę postawił. Pewnego dnia znalazł się w lesie z dala od zabudowań, kiedy to rozszalała się ogromna nawałnica. Grube drzewa łamały się obok niego jak zapałki. Gdy już stracił nadzieję, że uda mu się przeżyć szalejący orkan, przypomniał sobie modlitwę do Matki Jezusa odmawianą w jego domu przez syna, który podobnie jak matka wyznawał katolicyzm ( on sam był protestantem ).

Z modlitwą na ustach przetrwał do rana, a gdy nawałnica ustała, wyszedł spod drzew, które ułożyły się nad nim jak szałas. Powrócił do domu i usłyszał, że żona z synem całą noc za niego modlili się. Odtąd już ich wyznanie nie było dla leśniczego problemem. Wtedy to Johan postanowił zbudować Maryi pomnik, który stanął na Branicy w listopadzie 1807 r.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera
traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie