Pomogli bezdomnemu mężczyźnie z Żor
Empatia to słowo, które zna chyba większość z nas, ale gdy widzi osobę potrzebującą, wiele osób szybko o nim zapomina. Osoby bezdomne często oceniane są z góry, choć historia każdego z nich jest inna. Nie wszyscy, którzy nie mają gdzie się podziać muszą być od razu alkoholikami czy narkomanami. Niektórzy nie potrafią się po prostu samodzielnie podnieść po życiowej porażce. O empatii nie zapomnieli jednak bohaterowie tej historii.
W poniedziałek 30 stycznia, policjanci z Żor interweniowali na terenie centrum przesiadkowego. Otrzymali oni wezwanie, że przesiaduje tam bezdomny mężczyzna bez skarpet i obuwia. Gdy policjanci pojawili się na miejscu, potwierdzili, że rzeczywiście znajduje się tam bosy mężczyzna.
- Mężczyzna opowiedział policjantom swoją historię i to, że dostał buty, które go mocno poraniły, więc siedział boso. Okazało się, że nie tylko obuwie stanowiło problem, gdyż mężczyzna pod swoją kurtką nie posiadał odzieży - relacjonuje zdarzenie asp. Marcin Leśniak, rzecznik prasowy żorskiej policji.
Zaczęły się poszukiwania właściwego obuwia
Wraz z mężczyzną, policjanci udali się w miejsca, w których można pozyskać odzież dla osób potrzebujących. Najpierw zajrzeli do stowarzyszenia zakonnego przy ulicy Rybnickiej, gdzie siostry opiekują się również osobami bezdomnymi.
- Niestety okazało się, że tak dużych butów (rozmiar 46) nie posiadają, ale skierowały policjantów do Parafii Miłosierdzia Bożego w Żorach - dodaje policjant.
To właśnie tam znalazła się pomoc dla bezdomnego. Choć proboszcz nie posiadał na stanie takiego rozmiaru obuwia, nie pozostał jednak obojętny. Przeznaczył pieniądze na zakup obuwia dla bezdomnego, do której dołożył się również mundurowy. Dzięki temu udało się zakupić nie tylko nowe zimowe obuwie, lecz także skarpety i sweter dla mężczyzny. Ten podziękował policjantom za okazaną pomoc.
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego funkcjonuje bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych o numerze telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmować swym zasięgiem teren województwa śląskiego.
Kto może dzwonić pod ten numer?
- Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy infolinii udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej - słyszymy.
Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w Żorach schronisko dla osób bezdomnych znajduje się na osiedlu Gwarków.
Siedział boso na przystanku w Żorach. Policjant i proboszcz ...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii