Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer Europejski Żory: Fatalna nawierzchnia

Katarzyna Śleziona
Skwer Europejski Żory
Skwer Europejski Żory Jerzy Marciniak
Skwer Europejski Żory: Fatalna nawierzchnia "parku" na osiedlu Sikorskiego - alarmują mieszkańcy. Interpelację w tej sprawie składa też radny Jerzy Marciniak. Czy będzie lepiej?

Skwer Europejski na osiedlu Sikorskiego to miejsce spacerów dla wielu mieszkańców Żor. To kawałek zieleni między ruchliwą ulicą a blokami. Niestety skwer nie ma szczęścia do wielkich inwestycji...

Co prawda w zeszłym roku pojawiły się tutaj nowe ławki i kosze na śmieci (dzisiaj mamy 12 koszy na śmieci i 2 na psie odchody), to mimo wszystko wielu mieszkańców uważa, że park jest mało zagospodarowany. Brakuje im tu m.in. placu zabaw. Zmorą są tu za to rozlewiska, jakie tworzą się po większych opadach deszczu.

Póki co o planach budowy nowego placu zabaw jeszcze nic nie słyszymy, to jednak w temacie naprawy nawierzchni może się coś zmienić. Interpelację w tej sprawie złożył radny Jerzy Marciniak na jednej z ostatnich sesji Rady Miasta Żory.

"Proszę o rozważenie możliwości wykonania nowych chodników dla pieszych w Skwerze Europejskim, aby ich powierzchnia była wyżej położona od zieleni otaczającej, gdyż przy opadach deszczu, te przejścia są zalewane wodą. Przejścia są wyysypane drobnym kamieniem, tłuczniem, co też wygląda nie najlepiej i urąga nazwie skweru" - czytamy w interpelacji radnego Marciniaka.

Co na to władze Żor? "Wieloletnei użytkowanie ścieżek spowodowało nierówności w nawierzchni, gdzie po opadach deszczu i roztopach tworzą się kałuże, a sama nawierzchnia jest mało komfortowa dla pieszych. W związku z powyższym rozważa się remont ścieżek przy zastosowaniu nawierzchni HanseGrand" - pisze w odpowiedzi radnemu Marciniakowi sam prezydent Żor, Waldemar Socha.

Czym jest ta tajemniczo brzmiąca nazwa materiału? – To wodprzepuszczalna nawierzchnia mineralna, natrualnie stabilizowana, przeznaczona do stosowania zgodnie z zaleceniami producenta na alejki parkowe, ścieżki rowerowe - wyjaśnia prezydent Socha.

Czy w skwerze pojawi się nowa nawierzchnia? - Po spotkaniu z producentem na miejscu i szczegółowej ocenie, czy przedmiotowy materiał ma zastosowanie w Skwerze Europejskim, zostaną podjęte ostateczne decyzje - mówi prezydent Socha.

Skwer Europejski Żory

: Fatalnia nawierzchnia - foto: radny Marciniak

Skwer Europejski, założony w 2002 roku przy wsparciu Unii Europejskiej, zajmuje 1,48 ha powierzchni. Rośnie tu 25 drzew, które symbolizują kraje europejskie.
Skwer jest usytuowany między dwoma największymi osiedlami mieszkaniowymi - Sikorskiego i Korfantego, Drogą Krajową numer 81, drogą wojewódzką - aleją Zjednoczonej Europy, drogami powiatowymi - ulicą Okrężną i ulicą Osińską, co wiąże się z doskonałym połączeniem komunikacyjnym.

- To idealne miejsce zabaw dla dzieci. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie tu plac zabaw dla dzieci - mówi Dagmara Kuczera, mieszkanka osiedla Sikorskiego.

Czego Wam brakuje w Skwerze Europejskim?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto