Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Przyroda do konsultacji
Wszystkie gminy Jury łączy Natura 2000

W Urzędzie Gminy Olsztyn odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące opracowania planów zadań ochronnych dla trzech obszarów Natura 2000 położonych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Są to: Ostoja Olsztyńsko-Mirowska, Ostoja Złotopotocka oraz Ostoja Kroczycka. Spotkanie zorganizowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Uczestniczyli w nim samorządowcy, leśnicy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy wchodzą w skład zespołu lokalnej współpracy. Głównym punktem spotkania była prezentacja ekspertyz przyrodniczych wykonanych na potrzeby opracowania planów zadań ochronnych. Wyniki przeprowadzonych badań zaprezentowane zostały przez ich autorów, przeanalizowano również wstępnie obowiązujące w gminach dokumenty planistyczne.

Fundusz dla edukacji
„Zielone pracownie” już w drugiej odsłonie

28 szkół z województwa śląskiego zostało finalistami drugiej edycji konkursu pt. ,,Zielona Pracownia 2016”, którego przedmiotem jest utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Przy ocenie wniosków wzięto pod uwagę głównie pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni, jak również innowacyjność rozwiązań. Istotnym kryterium wyboru była różnorodność pomocy dydaktycznych i sprzętu multimedialnego. Na konkurs zorganizowany przez WFOŚiGW wpłynęło 100 wniosków, a 28 z nich dostało dotację w łącznej kwocie prawie 800 tys. zł. Listę laureatów znajdziesz na: www.wfosigw.katowice.pl.

Z EKOLOGIĄ OD PRZEDSZKOLA
Dzieci zrobiły świąteczne kartki z „byle czego”, bo segregacja odpadów jest… dziecinnie łatwa!

Najładniejsze „Karty świąteczne z odpadów” zostały wybrane. Przedszkolaki i młodzież zasypali organizatorów konkursu kartami świątecznymi z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Napłynęło ponad 300 prac, niektóre placówki - jak np. SP nr 48 - przygotowały rekordowe ilości prac. Liczył się pomysł, jak zrobić kartę z „byle czego”. Najładniejsze karty świąteczne z odpadów zrobiły Kamila Strugała ze Szkoły Podstawowej nr 46 i Kornelia Jurkiewicz z Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie. Dzieci wykorzystały do zrobienia kolorowych kartek niemal wszystko, co trafiło w ich ręce. Konkurs odbywał się w ramach większego projektu realizowanego przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne: „Czysta Częstochowa - segregacja odpadów jest dziecinnie łatwa”. Nagrody za najciekawsze „Kartki świąteczne z odpadów” wręczono w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie, z udziałem Agnieszki Siemińskiej, zastępcy prezesa katowickiego Funduszu, który dofinansował projekt dotacją przekraczającą 46 tysięcy zł. Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Mali autorzy najlepszych kart świątecznych otrzymali cenne nagrody: czytniki e-booków, odtwarzacze MP3 i MP4 i zestawy klocków Lego. Gratulujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto