Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Spiesz się, jeśli chcesz pozbyć się azbestu

WFOŚiGW w Katowicach ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie projektów związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest w ramach programu „SYSTEM - Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW Część 1) Usuwanie wyrobów zawierających azbest”, realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego województwa śląskiego. Są to pieniądze dla samorządów na realizację przedsięwzięć dotyczących usuwania azbestu, które: przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest, mają aktualny program usuwania azbestu, a przedsięwzięcie jest z nim zgodne. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane i rozpatrywane w trybie ciągłym.

Termin ich składania minie jednak 31 maja tego roku. Wnioski, które wpłyną po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Ekologia i prawo
Stawki za wycinkę pozostają bez zmian

W obwieszczeniu ministra środowiska w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów na rok 2016 celowo nie zostały zaktualizowane indywidualne stawki opłat za usunięcie drzew. Wynika to z faktu, że podstawa prawna do ogłoszenia tego obwieszczenia odnosi się do „stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew w zależności od obwodu pnia oraz od tempa przyrostu pnia na grubość”. Rozporządzenie określające te stawki zostanie wydane na podstawie nowej delegacji zawartej w art. 85 ustawy o ochronie przyrody i ogłoszone do 29 sierpnia br. Wobec braku rozporządzenia nie była możliwa waloryzacja stawek. Dlatego nadal obowiązują takie stawki za usunięcie drzew, jak w 2015 roku.

Kampania ekologiczna
Jabłonie i grusze, a może dęby i lipy? Te, które najbardziej kochamy, czyli Drzewa Roku 2016!

Do Klubu Gaja wpłynęło już blisko 100 zgłoszeń niezwykłych drzew z całej Polski do konkursu Drzewo Roku 2016. Wśród kandydatów są wiekowe dęby i lipy - nierozerwalnie związane z historią i tradycją naszego kraju, a także drzewa owocowe, będące od pokoleń elementem krajobrazu rolniczego oraz ważną ostoją życia wielu różnych gatunków roślin i zwierząt. Wśród zgłoszeń znalazły się zarówno dobrze znane „pomniki przyrody”, jak chociażby dąb Bażyńskiego czy lipa Hum-boldta, jak i drzewa związane z historią lokalną i fantastyką. Skierniewicki Cech Fantastyki „SkierCon” nominował Melanię - sosnę wyhodowaną z nasion sosny z Oxfordu, pod którą tworzył sam J.R.R. Tolkien. Do konkursu został zgłoszony też osobliwy dąb Trampkowiec, rosnący na terenie skateparku, którego nieodłącznym elementem stały się wiszące na nim tenisówki i trampki. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zgłosił sędziwą dziką gruszę o imieniu Matula, która jest ostoją ptaków i nieocenionym elementem edukacji przyrodniczej. Spośród nadesłanych zgłoszeń, jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem - do końca lutego wybierze 16 finalistów. Później odbędzie się internetowe głosowanie. Przesądzi, które drzewo będzie tym najlepszym w 2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto