Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Kampania ekologiczna
Konie „zaprosiły” ekologów do domu

Niedawno, przedstawiciele Klubu Gaja odwiedzili kilka stajni, w których mieszkają uratowane przez ekologów konie. Spotkali się z opiekunami Dancer Winda, Tary, Maksia, Gai i Sziszy. Feta i Dancer Wind mają za sobą karierę wyścigową, obecnie pomagają w terapii osobom z autyzmem, zespołem Aspergera czy niedostosowaniem społecznym. Tara będzie musiała zmienić dom i zamieszka razem z Maksiem. Gaja i Dynastia nazywana Sziszą mają do dyspozycji obszerne boksy, a w sezonie pastwiska oraz towarzystwo kilkudziesięciu koni. Ekolodzy sprawdzili stan zdrowia koni i warunki, w jakich mieszkają. Klub Gaja może ratować konie, wspomagać ich leczenie i utrzymanie dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, darowiznom oraz środkom z 1 proc. podatku. Dziękując za dotychczasową pomoc, prosi również o dalsze wsparcie.

Edukacja ekologiczna
Dzieciaki poczytają sobie o przyrodzie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozstrzygnął konkurs pn.: ,,Program edukacji ekologicznej realizowany poprzez zakup prenumeraty czasopism ekologicznych dla placówek oświatowych z terenu województwa śląskiego”. Pracownia Edukacji Żywej z siedzibą w Mikołowie otrzymała dofinansowanie w formie dotacji do kwoty ponad 508 tys. złotych z przeznaczeniem na zakup i dystrybucję 4 449 egzemplarzy prenumeraty czasopism ekologicznych do ponad 830 placówek oświatowych z terenu naszego województwa. Prenumerata obejmuje wydawnictwa ekologiczne: „Aura” „Eko i My”, „MiniLo&Aniela”„Ekonatura”, „Przyroda Górnego Śląska” oraz „Przyroda Polska”.

Fundusz dla regionu
Dęby, platany, sosny wejmutki i wszystkie inne drzewa w świerklanieckim parku są pod opieką

Zarząd WFOŚiGW w Katowicach zdecydował o udzieleniu dotacji w wysokości prawie 120 tys. zł na projekt „Ochrona różnorodności biologicznej, zachowanie funkcji ekosystemów i ochrona zieleni parkowej wraz z unikalnym drzewostanem Parku Świerklanieckiego”. Park o powierzchni 186 ha jest wpisany do rejestru zabytków dawnego województwa katowickiego na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na jego terenie rośnie około 100 gatunków drzew oraz krzewów, wśród nich m.in.: modrzew polski, topole białe, platany, dęby szypułkowe, sosny limby, sosny wejmutki, klony srebrzyste, choiny kanadyjskie, modrzew europejski, lipy. Część gatunków jest na wymarciu i rosną tylko w kilku miejscach w Polsce. Celem planowanych prac jest ochrona cennej zieleni parkowej, w tym drzewostanu charakteryzującego się ciągłością na przestrzeni wieków. Pozwoli także utrzymać pierwotny układ przestrzenny parku i jego walory przyrodnicze i edukacyjne. Dzięki wsparciu finansowemu Funduszu wykonane zostaną: prace pielęgnacyjne 57 sztuk drzew, wycinka 19 sztuk drzew, pielęgnacja 425 tys. mkw trawników oraz 690 mkw żywopłotów, karczowanie samosiejek i odrostów na powierzchni 14 ha. Zadanie zostanie zrealizowane do 15 listopada 2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto