Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Dzieci jadą na ferie, a Fundusz dopłaca

WFOŚiGW w Katowicach dofinansuje projekt „Profilaktyka zdrowotna i edukacja ekologiczna na zimowiskach harcerskich w 2016 roku”. Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska zamierza zorganizować wyjazd dla ponad 770 dzieci z województwa śląskiego do miejscowości czystych ekologicznie w województwie małopolskim oraz śląskim. Podczas tygodniowych turnusów realizowane będą programy profilaktyki zdrowotnej, edukacji ekologicznej oraz regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. ZHP planuje organizację aktywnego wypoczynku, prowadzenie zabiegów profilaktyczno-leczniczych, organizowanie wycieczek krajoznawczych oraz zajęć sportowych, a także przeprowadzenie zajęć i konkursów o tematyce zdrowotnej i ekologicznej, organizację spotkań z leśnikami. Ma na to z Funduszu 166 tys. zł dofinansowania.

Nietoperze policzone
Wszystkie nocki i mopki Szachownicy

Jedenastu naukowców z całego kraju, pod kierunkiem Maurycego Ignaczaka z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, policzyło nietoperze zimujące w Szachownicy. Było to pierwsze z dwóch badań zaplanowanych w tym roku. Tym razem zliczono 2 280 osobników nietoperzy z 9 gatunków. Dominowały jak zwykle w tym obiekcie nocki Natterera oraz nocki duże. Tych ostatnich zanotowano rekordową liczbę, ponad 720 osobników. Nie zabrakło gatunków rzadkich w skali kraju, które regularnie hibernują w Szachownicy. Obserwowano nocki łydkowłose oraz nocki Bechsteina. Jaskinia jest stanowiskiem objętym Państwowym Monitoringiem Środowiska, gdzie kontrolowany jest stan 4 gatunków nietoperzy.

Kampania na rzecz czystego powietrza
Dzień Zrównoważonego Piękna pierwszy raz w Polsce. Finał będzie w naszych Beskidach!

Szacuje się, że polskie powietrze każdego roku zabija około 45 tys. osób, a na dodatek jest najbardziej zatrute w całej UE. Dlatego też firma Davines zdecydowała się w tym roku na zbiórkę pieniędzy na zakup sadzonek drzew w salonach fryzjerskich współpracujących z firmą w całym kraju. To jest pierwsza polska edycja Dnia Zrównoważonego Piękna, który odbywa się od lat za granicą. Przedsięwzięcie jest realizowane przy współpracy z Klubem Gaja. - Za zebrane środki zakupimy sadzonki różnych gatunków drzew i krzewów owocowych: grusze, jabłonie, śliwy, głogi, tarniny. Będzie to taki nasz prezent dla Ziemi, a owocami zasadzonych krzewów pożywią się także owady, ptaki i większe zwierzęta - mówi Marek Graniszewski, organizator akcji z Davines. Finał akcji zaplanowano na pierwszą połowę br. Fryzjerzy z salonów, które włączyły się do Dnia Zrównoważonego Piękna, sami zasadzą drzewa na terenie Beskidów. Partnerem jest Klub Gaja wywodzący się z Beskidów właśnie. Jak mówi prezes Jacek Bożek: ,,Włączenie się w Dzień Zrównoważonego Piękna uważam za doskonałą możliwość budowania kapitału społecznego wokół wartości, jaką jest środowisko. Wyzwania związane z ekologią dotyczą całego globu, poszczególnych państw i obywateli. Czyli każdego z nas”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto