Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Głosuj na nasze drzewo!
Józef dzielnie walczy o miejsce w czołówce

Tylko jeszcze do jutra 16 drzew z 16 krajów będzie rywalizowało o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2017. Polski kandydat, dąb Józef z Wiśniowej, zwycięzca polskiej edycji konkursu w 2016 roku, zajmuje obecnie 9. miejsce w rankingu europejskich drzew. Do tej pory na naszego kandydata zagłosowało już blisko 3 tysiące osób. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, więc nie można już obserwować ilości oddawanych głosów na poszczególne drzewa. Szansa na lepsze miejsce jest, dlatego zachęcamy do wsparcia polskiego dębu! Tym bardziej że decydujące nie jest piękno, rozmiary czy też wiek drzewa, ale historia i związki z ludźmi. Głos można jeszcze dzisiaj oddać na stronie www.treeoftheyear.org. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 21 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli. W edycji 2016 wzięło udział ponad 250 tys. osób.

Fundusze dla regionu
Jest 200 mln zł na OZE i termomodernizację

Trwa kolejna tura naborów projektów dotyczących wsparcia na rzecz efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej oraz mieszkaniowej. O dofinansowanie mogą starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, inne jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych, podmioty wykonujące działalność leczniczą, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego. Projekty można składać do końca maja. Do ,,rozdania” jest łącznie ponad 200 mln złotych unijnego wsparcia. Więcej szczegółów - na stronie www Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

GOSPODAROWANIE NA OBSZARACH Natura 2000
Modraszek chce mieć dom na terenie Graniczny Meander Odry, ale to zależy również od rolników

W Krzyżanowicach przygotowano szkolenie dla rolników gospodarujących w granicach obszaru Natura 2000 Graniczny Meander Odry. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki współpracy Urzędu Gminy Krzyżanowice, Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Celem szkolenia było zapoznanie rolników z możliwościami uzyskania dopłat w ramach pakietów rolnośrodowiskowych jako mechanizmu dającego możliwości ochrony siedlisk oraz gatunków ważnych z punktu widzenia dziedzictwa przyrodniczego Europy. Uczestnicy spotkania zostali także zapoznani z zasadami funkcjonowania obszarów sieci Natura 2000 oraz potrzebą wdrażania planu ochrony ostoi Graniczny Meander Odry. Z punktu widzenia RDOŚ, niezwykle istotne jest właściwe gospodarowanie w tych miejscach, gdzie występują świeże łąki użytkowane ekstensywnie. Dlaczego? Bo jest ono jednocześnie siedliskiem będącego pod ochroną gatunku motyla - modraszka nausithous. A zachowanie łąk i populacji motyla na tym terenie Natura 2000 jest możliwe jedynie dzięki przychylności rolników, którzy dostosują terminy prowadzonego koszenia traw do wymogów modraszka i jego ,,domu”.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto