Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci Żory: Jak będzie wyglądać gospodarowanie odpadami w Żorach?

KAKA
Katarzyna Śleziona
Do połowy 2013 roku gminy mają czas na wprowadzenie na swoim terenie nowego sposobu gospodarowania odpadami. Jak będzie ono wyglądać w Żorach? Przeczytaj wywiad z Anną Buchtą, naczelnikiem Wydziału Inżynierii Środowiska UM w Żorach - info: Kurier Żorski - Miejski Biuletyn Informacyjny.

Na czym polega wywołana niwą ustawą o utrzymaniu porządku i czystości "śmieciowa rewolucja"?
"Śmieciowa rewolucja" wynika przede wszystkim ze zobowiązań Polski w stosunku do Unii Europejskiej i ma za zadanie wprowadzenie zmian w obowiązującym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Zasadniczą zmianą będzie przejęcie przez gminy obowiązku odbierania odpadów od mieszkańców i zagospodarowania ich w wyznaczonych Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Instalacje te, jak również prawidłowe prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów oraz ograniczenie ich ilości deponowanych bezpośrednio na składowiskach odpadów. Odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajmą się firmy wyłonione przez gminę w przetargu. Od połowy tego roku mieszkańcy nie będą mieli obowiązku zawierania umów na odbiór odpadów (a zawarte umowy muszą być przez nich do tego czasu rozwiązane), będą mieli natomiast obowiązek składowania deklaracji i uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami na rzecz gminy.

Do kiedy gminy, w tym Żory, muszą w trybie przetargu wyłonić firmę, która odbierać będzie śmieci?

Systemem gospodarowania odpadami przez gminę musi zacząć funkcjonować od 1 lipca 2013 roku stąd do tego czasu miasto będzie musiało wyłonić firmę, która będzie odbierała odpady od mieszkańców i odpowiadała za ich właściwe zagospodarowanie.

Jak często od właścicieli nieruchomości odbierane będą odpady komunalne?
Odpady zmieszane odbierane będą z nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej dwa razy w miesiącu. Natomiast w zabudowie wielorodzinnej, w zależności od ilości lokali, dwa lub trzy razy w tygodniu. Papier, szkło białe, szkło kolorowe, tworzywa sztuczne i metale gromadzone w oddzielnych pojemnikach lub workach odbierane będą od właścicieli nieruchomości jednorodzinnych raz w miesiącu, wielorodzinnych - raz na dwa tygodnie. Trawa i liście, czyli odpady ulegające biodegradacji odbierane będą od maja do listopada - raz w miesiącu, według ustalonego harmonogramu. Dwa razy w roku odbierany będzie zużyty sprzęt elektroniczny, podobnie odpady wielkogabarytowe z nieruchomości jednorodzinnych. Stare meble pozostawione na śmietnikach osiedlowych odbierane będą raz na dwa tygodnie.

Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy pozbyć się niepotrzebnych już sprzętów, a zgodnie z harmonogramem, ich odbiór może nastąpić dopiero za pół roku?
W takiej sytuacji możemy niektóre odpady dostarczyć indywidualnie, na swój koszt, do odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów. I tak na przykład, jeśli musimy pozbyć się zepsutego sprzętu AGD, RTV, baterii, akumulatora, chemikaliów, zużytych opon - poza harmonogramem - prosimy dostarczyć do Gminnego Punktu Odpadów Niebezpiecznych w Zakładach Techniki Komunalnej przy ul. Okrężnej. Tam też zlokalizowany jest Punkt Zbiórki Odpadów Zielonych. Punkty selektywnej zbiórki zużytych baterii zlokalizowane są również w placówkach oświatowych, budynkach Urzędu Miasta i administracjach osiedlowych. Przypomnijmy również o punktach selektywnej zbiórki nieużytecznych leków - w oznakowanych "Aptekach przyjaznych środowisku".

Jakie obowiązywać będą stawki opłat za wywóz śmieci?

W przypadku nieruchomości zamieszkałych opłata za gospodarowanie odpadami stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty: 12 złotych miesięcznie za każdego mieszkańca - gdy opady gromadzone są i odbierane w sposób selektywny i 16 złotych od mieszkańca - gdy odpady nie są segregowane. W przypadku nieruchomości, które w części są zamieszkałe, a w części prowadzona jest w nich działalność powodująca powstanie odpadów, do opłaty za gospodarowanie odpadami liczonej od mieszkańca należy doliczyć opłatę za odbieranie tych odpadów według stawek uzależnionych od wielkości pojemnika, w którym są one zbierane i odbierane. Stawki określane zostały w uchwale Rady Miasta Żory Nr 293/XXVII/12 z dnia 29.11.2012 roku. Zainteresowanych odsyłam na stronę: www.bip.zory.pl.

Jak odbywać się będzie płatność za wywóz śmieci?
Do tej pory właściciel nieruchomości za wywóz odpadów komunalnych płacił przedsiębiorcy. Od 1 lipca 2013 roku opłatę będzie wnosił na konto gminy na podstawie wypełnionej przez siebie deklaracji.

Info: Kurier Żorski - Miejski Biuletyn Informacyjny

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto