Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci Żory: Segregowanie się opłaca

UM Żory
Śmieci Żory: Segregowanie się opłaca
Śmieci Żory: Segregowanie się opłaca ARC. / UM Żory
Śmieci Żory: Segregowanie się opłaca. Dlaczego? Segregując śmieci znacząco przyczyniamy się do ochrony środowiska. Dzięki sortowaniu możliwe jest odzyskanie ogromnej ilości surowców i pieniędzy.

Śmieci Żory: Segregowanie się opłaca

To ważne powody do tego, aby nauczyć się segregacji i wyrobić w sobie nawyk segregowania. Przypominamy więc podstawowe zasady z tym związane.

Odpady, podlegające selektywnej zbiórce wskazuje regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie (uchwała RM Żory nr 291/XXVII/12 z dnia 29.11.2012r.). Określa on również szczegółowe zasady pozbywania się poszczególnych rodzajów odpadów. Przypominamy je poniżej (na zdj.).

Opakowania ze szkła, plastiku, metalu, opakowania wielomateriałowe oraz papier powinny być zbierane do odpowiednich pojemników (zabudowa wielorodzinna) lub worków (zabudowa jednorodzinna).

Segregując należy pamiętać o tym, aby:

- zgniatać puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika – dzięki temu zmniejszamy objętość śmieci w pojemniku nawet o 80%;

- wyrzucać butelki bez nakrętek i korków; opróżnione z produktu i opłukane – dzięki temu w procesie przygotowania materiału do recyklingu nie zanieczyszczają one innych materiałów, a w okresie wiosenno-letnim nie przyciągają owadów;

- pojemniki po aerozolach są odpadem niebezpiecznym i powinny być oddawane do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych.

- sprawdzać znak na opakowaniu, który informuje o tym, co należy z nim zrobić po wykorzystaniu zawartości.

Przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony powinny być oddawane do specjalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. W mieście funkcjonują następujące punkty:

>>> Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych prowadzony przez Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o., zlokalizowany w Żorach przy ul. Okrężnej 5 dla zbierania odpadów takich jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, chemikalia, zużyte opony,

>>> Punkt Zbiórki Odpadów Zielonych zlokalizowany w Żorach przy ul. Okrężnej 5 prowadzony przez Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o.,

>>> Punkty selektywnego zbierania zużytych baterii zlokalizowane w placówkach oświatowych, budynkach Urzędu Miasta oraz administracjach osiedlowych, obsługiwane przez przedsiębiorcę wyłonionego zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych,

>>> Punkty selektywnego zbierania przeterminowanych i nieużytecznych leków zlokalizowane w aptekach oznakowanych logo: „APTEKA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU”, obsługiwane przez przedsiębiorcę wyłonionego zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych.

Pozostałe odpady powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane - jeśli będzie ich mniej obniżymy koszty i przyczynimy się do poprawy stanu środowiska.

Pamiętajmy, jeśli będziemy segregować odpady, zapłacimy mniej!

Istotną zmianą, ułatwiającą segregowanie odpadów, jest przejęcie przez Gminę obowiązku wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki służące do selektywnej zbiórki odpadów. Zgodnie z tym, w ramach pobieranej od mieszkańców opłaty, Gmina sfinansuje zakup odpowiednich pojemników (zabudowa wielorodzinna) oraz worków (zabudowa jednorodzinna) na odpady segregowane takie jak szkło, papier, plastik, metal oraz opakowania wielomateriałowe.

Worki na odpady zbierane selektywnie będą dostępne w budynkach Urzędu Miasta oraz w siedzibie Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o. przy ul. Okrężnej 5. Będą one również przekazywane właścicielom nieruchomości na zasadzie wymiany przy odbiorze odpadów segregowanych.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie, miasto planuje wyposażyć wszystkie placyki w zabudowie wielorodzinnej w pojemniki na odpady segregowane. Z uwagi na długie, w obecnym czasie, terminy oczekiwania na dostawę pojemników, a także konieczność przygotowania miejsc do ich ustawienia, ilość placyków segregacyjnych w zabudowie wielorodzinnej będzie zwiększana sukcesywnie i rozłożona w czasie. Do czasu doposażenia wszystkich punktów, odpady należy wyrzucać korzystając z istniejących już gniazd segregacyjnych.

Z czasem segregacja stanie się ogólnodostępna, gdyż pojawi sie więcej pojemników na posortowane odpady. Kosze na odpady posegregowane będą znajdywały się w pobliżu kontenerów na odpady zmieszane, aby można było z nich korzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Polub nas na Facebooku

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto