Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieszek dawniej przyciągał tłumy

Katarzyna Śleziona
ARC. / FOTO SZCZEPAŃSKI
Od końca XIX wieku staw Śmieszek odwiedzały całe pokolenia żorzan. Z roku na rok frekwencja jest mniejsza, ale mimo że od lat nie można się kąpać, ludzie wciąż tu przychodzą

Gdy żar leje się z nieba, nad stawem Śmieszek można spotkać całe rodziny. Pływają mali i duzi, inni urządzają grilla albo grają w piłkę plażową. Malownicza okolica stawu, który ma powierzchnię ponad 12 hektarów, zachęca też do spacerów z psami lub na wypady do pobliskiego lasu na grzybobranie. Niestety nie odbywają się tutaj już żadne wielkie imprezy harcerskie, festyny, organizowane przez lokalne zakłady pracy, czy rajdy motocyklowe. A jeszcze tak było w latach 70. XX wieku. Wtedy naprawdę było tu gwarno.
- Jeszcze cztery dekady temu mój wujek Alojzy organizował w okolicy rajdy motocrossowe. Sam startowałem jako zawodnik, a potem byłem sędzią. Pamiętam czasy, gdy przy stawie w ogóle nie było piasku, tylko podeptana trawa. Potem powstała piękna plaża. Już jako dziecko lubiłem się tu kąpać - wspomina Henryk Buchalik, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Żory.
Mimo że Śmieszek nie jest kąpieliskiem z prawdziwego zdarzenia, tylko stawem hodowlanym (wędkarze łowią tu ryby), każdego lata żorzanie właśnie tu przychodzą się kąpać. - W tym roku zgodnie z prawem wodnym wysłaliśmy pisma do urzędów miast, aby wskazały nam swoje kąpieliska. Jednak żadnego dokumentu nie dostaliśmy z żorskiego magistratu. Staw Śmieszek nie znajduje się w naszej ewidencji, mimo że mieszkańcy traktują go jako akwen rekreacyjny - mówi Lidia Lazar, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku. Oficjalnie w żorskim stawie kąpać się nie wolno.
Wkrótce okolica Śmieszka będzie wyglądać jeszcze ciekawiej. W przyszłym roku w bliskim sąsiedztwie stawu zostanie otwarte miasteczko westernowe, targowisko końskie, a nawet wioska indiańska.
Już w latach 30. XX wieku zaczęto prowadzić prace, aby przygotować to miejsce do celów rekreacyjnych. Ogrodzono plażę, powstały drewniane pomosty i 50-metrowy tor pływacki.

Masz zdjęcia ze Śmieszka? Prześlij je na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto