Spółka Nowe Miasto w finansowych tarapatach. Będzie kolejna pomoc z budżetu Żor? Chcą podnieść kapitał o 1,5 mln zł

Arek Biernat
Arek Biernat
Spółka Nowe Miasto zarządza m.in. Muzeum Ognia, parkiem wodnym Aquarion i miasteczkiem westernowym Twinpigs arc
Miasto Żory znów dołoży do działalności spółki Nowe Miasto? Na sesji Rady Miasta radni pochylą się nad sprawą podwyższenia kapitału zakładowego o 1,5 mln zł. To forma pomocy spółce będącej w tarapatach finansowych spowodowanych pandemią koronawirusa. Przez obostrzenia praktycznie nie może prowadzić działalności. Przypomnijmy, kilka miesięcy temu Żory... odkupiły od niej karuzelę Żorzankę za 1,8 mln zł. Kolejne dodatkowe środki mają pokryć działalność bieżącą spółki, to m.in. wynagrodzenia dla pracowników.

Spółka Nowe Miasto nie ma na wypłaty pracowników. Będzie kolejna pomoc od Miasta Żory?

Miasto Żory po raz kolejny zamierza dołożyć do działalności miejskiej spółki Nowe Miasto, która zarządza parkiem wodnym Aquarion, Muzeum Ognia i miasteczkiem westernowym Twinpigs (100 proc. udziałów ma miasto Żory). Przez pandemię koronawirusa, a dokładnie rządowe obostrzenia mające ją wyhamować, nie może ona praktycznie prowadzić swojej działalności. Straty liczone są w milionach złotych.

W czwartek (28.01) na sesji Rady Miasta rajcowie pochylą się nad podwyższeniem kapitału zakładowego spółki o 1,5 mln zł. Miasto obejmie nowe udziały, ale to forma pomocy.

- Spółka Nowe Miasto w Żorach jest w trudnej sytuacji i ze względu na specyfikę swojej działalności, szczególnie odczuwa skutki pandemii, kiedy nadrzędnym priorytetem jest zdrowie obywateli. Spółka nie może prowadzić swojej działalności w czasie pandemii koronawirusa. Dokapitalizowanie poprzez wniesienie wkładu pieniężnego do spółki Nowe Miasto Sp. z o.o. w Żorach o wartości 1,5 mln zł jest niezbędne - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nowe Miasto: Środki na wypłaty, pokrycie kosztów działalności

Na pieniądze bardzo liczą w spółce Nowe Miasto. Jak słyszymy, "środki zostaną przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń wraz z pochodnymi oraz pokrycie bieżących zobowiązań niezbędnych do zapewnienia funkcjonowania Spółki tj. podatki, media, środki chemiczne o uzdatniania wody, zatowarowanie itp".

Co ważne, w przypadku braku zniesienia zakazów działalności obiektów Spółki, w tym głównie parku wodnego Aquarion środki te wystarczą do kwietnia bieżącego roku.

Aktualnie spółka zatrudnia 67 osób na podstawie umowy o pracę oraz 47 zleceniobiorców, którzy wykonują niezbędne prace związane z utrzymaniem obiektów.

Od marca praktycznie z działalności wykluczone są: park wodny Aquarion, Muzeum Ognia i miasteczko westernowe Twinpigs z hotelem i restauracją. Ta ostatnia prowadzi jedynie działalność na wynos, ale to kropla w morzu potrzeb.

- Z uwagi na dużą konkurencję w Żorach działalność restauracji Texas przynosi niewielkie przychody, które pokrywają znikomą część kosztów stałych - słyszymy w spółce Nowe Miasto.

Rok 2020 nie zamknięto jeszcze pod kątem finansowym, termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok mija 31.03.2021 r. Wówczas poznamy dokładne wyliczenia i straty.

Wiadomo, że spadek przychodów spółki ze sprzedaży za 2020 rok w porównaniu do 2019 roku wyniósł 46%. Jeszcze w połowie roku szacowano, że spadek może wynieść nawet 53 proc.

Dodajmy, że w normalnym okresie spółka rocznie obsługiwała około 600 tys. osób, notując przy tym przychody w wysokości 15-20 mln zł. W 2020 roku bywało, że obroty spółki sięgały zaledwie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie (przed pandemią ok. 200 tys. zł).

Żory pomagają spółce Nowe Miasto

Planowane podwyższenie kapitału zakładowego spółki Nowe Miasto nie jest pierwszą pomocą z budżetu miasta Żory. Wiosną 2020 roku była w dużych tarapatach finansowych.

Dlatego władze miasta postanowiły wesprzeć spółkę prawa handlowego poprzez zakup karuzeli Żorzanki za 1,8 mln zł. Wówczas prezydent Waldemar Socha przekonywał rajców, że bez tej kwoty Nowe Miasto może nie przetrwać.

Żorzanka to symbol Rynku. Obecnie unieruchomiona z powodu pandemii koronawirusa. Dwupoziomowe urządzenie, które wyprodukowała renomowana francuska firma Concept 1900, wyposażone jest w 34 figury nawiązujące do powieści Juliusza Verne’a, pozwalające na jednoczesne wybranie się na przejażdżkę niemal 70 osobom. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca 16 ręcznie malowanych ilustracji, zdobiących fasadę karuzeli, przedstawiających Żory niemal sprzed wieku.

Karuzela Żorzanka została zakupiona przez Nowe Miasto w 2016 roku. Kosztowała prawie 3 mln zł. Zakup sfinansowano z środków budżetu obywatelskiego dzielnicy Śródmieście i kredytu. Poręczenie w kwocie 2.474.752,00 zł w latach 2016-2026. zapewniła... Rada Miasta (kredyt + odsetki). Szacunkowo raty kredytu miały wynosić 20 tys. zł. Spłatę kredytu zapewniała opłata 2 zł za skorzystanie z atrakcji. Spłacono go w 2017 roku.

Miasteczko Twinpigs na sprzedaż

Największą bolączką spółki jest miasteczko westernowe Twinpigs. To olbrzymi obiekt, z dużą liczbą budynków oraz rozbudowaną infrastrukturą. Atrakcja przez długi okres była zamknięta, generowała straty. To tylko przyspieszyło wcześniejsze plany władz miasta o zbyciu tego majątku ze spółki.

W lipcu radni zagłosowali za sprzedażą. Kwota minimalna wynosi 15 mln zł. Do transakcji jeszcze nie doszło. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zainteresowanie jest, trwają rozmowy. Do ich finalizacji jeszcze jednak daleka droga. Duży wpływ na to ma trwająca pandemia koronawirusa.

AKTUALIZACJA, 28.01.2020

Rada Miasta zagłosowała za podwyższeniem kapitału zakładowego spółki Nowe Miasto o kwotę 1,5 mln zł.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie