Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Miasto przed wojną. Piszemy o ul. Szerokiej po lewej stronie od Rynku

Katarzyna Śleziona
Na ulicy Szerokiej zawsze wyróżniały się niskie, parterowe budynki
Na ulicy Szerokiej zawsze wyróżniały się niskie, parterowe budynki ARC. / Muzeum Miejskie w Żorach
Czy wiecie, że w czasach okupacji w jednym z domów przy ulicy Szerokiej odbywała się... nielegalna produkcja bimbru. Tym procederem trudniła się rodzina pewnego cholewkarza, która ponoć nie stroniła od kieliszka. Podobno żona cholewkarza z powodu nadmiernego picia alkoholu straciła wzrok, a jego synowie także byli alkoholikami.

Jakie tajemnice kryły inne domy przy ul. Szerokiej, znajdujące się po lewej stronie od Rynku? Na rogu ul. Kaczej i Szerokiej stał parterowy dom z nr 1. Należał do rzeźnika Karola Adamka. Sprzedawał mięso i wyroby wędliniarskie. Potem dom, rzeźnię i sklep przez pewien czas wynajmował rzeźnik Kawik. W okresie okupacji mieszkała tu rodzina pewnego cholewkarza, która słynęła z… nielegalnej produkcji bimbru i z nadmiernego spożywania tego trunku. Pewnie z tego powodu żona cholewkarza utraciła wzrok, a synowie zostali alkoholikami.
Właścicielem domu przy ul. Szerokiej 3 od 1922 r. był Franciszek Kałuża z Pyskowic. Założył tu firmę handlowo-przewozową. Miał też hurtownię i prowadził sklep. Woził żorzanom brykiety, węgiel, wszystkie nawozy sztuczne, pasze, przetwory młynarskie, nasiona, materiały budowlane i towary spożywcze. Swoje produkty rolne eksportował nawet do Niemiec. 17 października 1940 roku pan Franciszek został aresztowany przez Niemców. Zginął w Oświęcimiu 4 czerwca 1941 roku.
Z kolei w domu przy ul. Szerokiej 5 należał do Jana Siekiery. Bardzo dbał o ludzi. Pomagał biednym, a szczególną opieką otaczał znanego w Żorach wesołka Herliczka. Płacił za jego utrzymanie, karmił, a nawet dbał o jego higienę.
Następny był dom przy ul. Szerokiej 7. Był własnością rodziny Kuss. Wzdłuż ul. Szerokiej biegł tzw. mur bramny (znajdował się w miejscu dawnej bramy w ciągu murów obronnych). Prowadził na podwórze i do oficyny. Tam mieszkał Maksymilian Herich, który był współzałożycielem Koła Pszczelarzy w Żorach, które powstało 8 sierpnia 1933 r. We wrześniu 1938 roku został wybrany do Rady Miejskiej z listy mniejszości niemieckiej w Żorach.
Kolejny był dom przy ul. Szerokiej 9. Rogowy budynek na tzw. Małym Rynku był dawniej szkołą żydowską. Od dawna mieszkała tu rodzina Marcolów.
Następny dom z nr 11 należał do Jerzego Lecha. Na parterze był duży sklep. Na początku lat 30. XX wieku prowadził go kupiec Dyrynek. Sprzedawał w nim rozmaite tkaniny i materiały „na metry”. Potem mieścił się tu sklep zielarski pana Zęboka. Pod koniec lat 30. Urządzono tu jedyny w Żorach sklep niemieckiej firmy Volwort. Była to znana w całej Europie firma, która specjalizowała się w sprzedaży zabawek mechanicznych.
Kolejny był dom przy ul. Szerokiej 13. Należał do Antona Kentnowskiego, który prowadził sklep z artykułami spożywczymi.
Następny był dom przy ul. Szerokiej 15. Należał do Rudolfa Spigela. Działał tu sklep spożywczy. W czasie działań wojennych w marcu 1945 roku część domu została zniszczona.
KAKA

* Opierałam się na książce "Przedwojenne miasto Żory i jego mieszkańcy" autorstwa Barbary Kieczki i Stanisława Szwarca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto