Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stomatolodzy z Żor za darmo wyleczą dzieci z próchnicy!

Katarzyna Śleziona-Kołek
Stomatolodzy z Żor za darmo wyleczą dzieci z próchnicy!
Stomatolodzy z Żor za darmo wyleczą dzieci z próchnicy! arc. DZ
Stomatolodzy z Żor za darmo wyleczą dzieci z próchnicy! Kolejny darmowy program miasta! Bezpłatne przeglądy stomatologiczne i lakowanie zębów szóstek dla uczniów klas drugich szkół podstawowych w Żorach. Akcja ma ruszyć od przyszłego roku. Zdjęcia: Kaka, arc. DZ

Stomatolodzy z Żor za darmo wyleczą dzieci z próchnicy!

W Żorach po wprowadzeniu programu bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom i HPV, zniżek dla rodzin zastępczych, wielodzietnych i weteranów, idą jeszcze dalej. Teraz chcą zafundować uczniom drugich klas szkół podstawowych darmowe badania stomatologiczne. Każdego roku około 1000 dzieciaków z Żor będzie miało lakowane zęby szóstki i stawianą właściwą diagnozę dentystyczną o stanie uzębienia. To właśnie w tym wieku 9 na 10 dzieci ma problemy z próchnicą, a to przecież choroba zaraźliwa. Gdy w wieku kilku lat zaniedba się zęby, z każdym rokiem problem będzie narastać. Z badań wynika, że 91,8 proc. 15-latków ma już zaawansowaną próchnicę. Wpływ na to ma również zapewne likwidacja szkolnych gabinetów dentystycznych, które w latach 90. dobrze funkcjonowały.

- Program profilaktyki stomatologicznej dla uczniów klas drugich żorskich szkół podstawowych będzie obejmować nie tylko samo badanie przeglądowe jamy ustnej. Stomatolodzy sprawdzą też intensywność próchnicy u danego dziecka. Dentysta oceni również: poziom higieny jamy ustnej, stan przyzębia oraz zgryzu. Kompletna informacja trafi do rodzica. Ważne jest również to, że dzieci będą miały lakowane zęby szóstki, by zapobiec powstawaniu próchnicy. Ponadto uzupełnieniem programu będą działania edukacyjne na temat chorób próchnicy i zdrowego odżywiania – mówi Krzysztof Mentlik, radny żorskiego Prawa i Sprawiedliwości, jeden z pomysłodawców programu profilaktyki stomatologicznej w Żorach, którą radni zwą „rewolucyjną inicjatywą prospołeczną”.

- Myślę, że to nasz bardzo dobry program, oczywiście, jeśli rząd wcześniej nie wymyśli czegoś podobnego, a są takie zamiary. Naszym programem chcemy objąć uczniów drugich klas szkół podstawowych, bo dzieci młodsze - do siódmego roku życia mają zapewnioną refundację na lakowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Poza tym z rozmów z rodzicami tych dzieci, nauczycielami i stomatologami wiemy, że taka profilaktyka dentystyczna w tym wieku jest konieczna – dodaje Piotr Huzarewicz, radny z żorskiego PiS.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Program popiera również stomatolog z Żor, Magdalena Kuźnik, która uważa, że lakowanie zębów w wieku 8-9 lat jest bardzo potrzebne. Jednak gdy trzeba za nie zapłacić, wówczas koszty znacznie obciążają portfele rodziców. Lakowanie czterech zębów szóstek kosztuje w Żorach średnio ok. 200 złotych.

- Lakowanie szóstek jest potrzebne. To znaczne koszty, ale jak rodzic zaniedba je raz, tak jak nie zaszczepi dziecka przeciwko meningokokom w ramach wcześniejszego programu bezpłatnych szczepień też funkcjonującego w Żorach, to może tego potem żałować – mówi nam Magdalena Kuźnik, dentystka z Żor.

- Lakowanie zębów stałych przeprowadza się na świeżo wyrzniętych zębach, przeważnie są to szóstki. Siódemek jeszcze dziecko nie ma, a czwórki i piątki to są jeszcze mleczaki w tym wieku. Jeżeli zabezpieczymy lakiem cztery szóstki u dziecka, to jedzenie, które może pozostać na zębie, nawet podczas niedokładnego szczotkowania, nie pozostanie bezpośrednio na zębie, tylko na laku, który pokrywa wszystkie bruzdy żujące w ząbku. Jeżeli dziecko nie ma laku, nie domyje z dwa, trzy tygodni dobrze zęba, to zacznie pojawiać się ognisko próchniczotwórcze. Z małej dziury w pół roku zrobi się większa dziura. Ząb jest narażony na próchnicę, na bakterie, które są w jamie ustnej, a tam jest ciepło, wilgotno, więc jest to najlepsza pożywka dla bakterii i do rozwoju choroby próchnicy. Gdy jest lak, to ząbek jest zabezpieczony. Poza tym ten lak przez pół roku uwalnia fluor do zęba - dodaje Magdalena Kuźnik, lekarz stomatolog z Żor.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Badania stomatologiczne w Żorach w ramach programu mają ruszyć od przyszłego roku. Radni chcą wpisać je do projektu budżetu miasta na przyszły rok. - Badania będą odbywać się w jednym lub kilku gabinetach stomatologicznych, które wygrają przetarg na realizację programu. To rodzice dzieci sami zdecydują, czy chcą swoją pociechę zgłosić do niego – dodaje radny Piotr Huzarewicz.

Program popierają też dzieci i nauczyciele z żorskich podstawówek. - Każdy program, który stawia na profilaktykę, jest potrzebny – mówi nam Helena Glos, wychowawczyni klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 3, mieszczącej się na osiedlu 700-lecia w Żorach. - Chcemy mieć zdrowe ząbki, więc czekamy na ten program – powiedzieli nam Natalia i Wiktor, uczniowie z klasy 2a z SP nr 3 w Żorach.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Jak w innych miastach dbają o zdrowe zęby dzieciaków? W tym roku np. w Rybniku w ramach budżetu obywatelskiego duża poradnia stomatologiczna chciała pozyskać pieniądze na projekt profilaktyki stomatologicznej w szkołach. Projekt jednak przepadł w głosowaniu mieszkańców.

Co ciekawe, niedawno w Bytomiu, Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej realizowało ciekawe przedsięwzięcie pod patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach. 18 września odbywało się szkolenie dyrektorów jednostek oświatowych i opiekuńczych w zakresie podnoszenia wiedzy na temat problemów stomatologicznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Drugim etapem była organizacja w bytomskich przedszkolach działań pod hasłem „Lepiej zapobiegać niż leczyć” i uczenie maluchów dbałości o jamę ustną, w tym m.in. zasad właściwego szczotkowania zębów.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto