18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna w Żorach wychowuje gwiazdy

Katarzyna Śleziona
W szkole kształcą się przyszli wirtuozi saksofonu, trąbki, skrzypiec, a nawet perkusji
W szkole kształcą się przyszli wirtuozi saksofonu, trąbki, skrzypiec, a nawet perkusji Katarzyna Śleziona
Szkoły muzyczne w Żorach od dwudziestu lat odkrywają i szlifują talenty młodych mieszkańców naszego regionu. To w nich uczą się przyszli wirtuozi fortepianu, saksofonu, skrzypiec, czy kontrabasu.

Już pierwszy absolwent Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żorach - Michał Barański w bardzo krótkim czasie rozpoczął karierę muzyczną. Dziś jest wziętym muzykiem koncertującym w kraju i za granicą z największymi sławami tego gatunku, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, czy Jose Torresem.

Od 20 lat szkoła jest miejscem warsztatów muzycznych, które prowadzą wielcy mistrzowie, jak np. gitarzysta David Jacques z Kanady, czy skrzypek Petr Grabowsky z Rosji. W szkole działa Big Band, a każdego roku następne pokolenia uczniów zdobywają wiele nagród.

- Co roku chór II stopnia przywozi nagrody z przeglądów chóralnych. Wszyscy pamiętamy też 2008 rok, kiedy to trębacz Gustaw Ogierman i kontrabasista Rafał Kierpiec zakwalifikowali się do międzynarodowej orkiestry symfonicznej CEI. Duże sukcesy na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych odnosi dziś także flecistka Magdalena Spleśniały - mówi Ewa Adamczyk-Ścibik, rzecznik prasowy "muzyka" w Żorach.

Sukcesy uczniów to także wielka zasługa nauczycieli. - Mamy świetnych nauczycieli, którzy wymagają, ale potrafią też znakomicie zmotywować do pracy. Nasza szkoła ma niepowtarzalny klimat. Jest bardzo kameralna, wszyscy się tu znają - mówi 18-letnia Basia Sobiecka, która od 9 lat uczęszcza do szkoły muzycznej w Żorach i uczy się gry na gitarze. Obecnie jest na 5 roku w średniej szkole muzycznej.

- Tygodniowo mamy około 11 godzin zajęć. Są to lekcje indywidualne i grupowe - na przykład historia muzyki, chór, lekcje akompaniamentu - wylicza 19-letnia Małgorzata Szmajduch z Łazisk Górnych, która do "muzyka" w Żorach chodzi już 6 lat i gra na klarnecie.

I to jest właśnie kolejny fenomen żorskich szkół muzycznych. Chodzi o to, że w naszym mieście uczą się nie tylko żorzanie. - Miałam do wyboru Katowice, Tychy lub Żory. Wybrałam Żory, bo znalazłam dogodne połączenie autobusowe. Myślałam, że na początek pochodzę tu z dwa miesiące, ale zostałam. Najpierw zrobiłam I stopień w Żorach, a teraz jestem już na 4 roku II stopnia - dodaje klarnecistka.

Zawrotne postępy w nauce robi też 12-letnia Ala Wolak z Żor, która od 4 lat gra na oboju. W tym roku zdobyła m.in. wyróżnienie na Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej.

Szkoła muzyczna I stopnia (podstawowa, która ma 20 lat) i II stopnia (średnia, która ma 13 lat) mieszczą się w jednym budynku przy ul. Dworcowej. Jest to kamienica z 1903 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto