Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła z czworgiem uczniów w Żorach. To placówka specjalistyczna dla dzieci autystycznych. One wymagają odpowiednich warunków ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Na pewno do takiej szkoły chyba każdy chciałby chodzić. Nie ma tu dzwonków, klasówek, kartkówek i przepytywania. Cała szkoła to czworo uczniów, dwie fajne nauczycielki oraz precyzyjnie dostosowany materiał do potrzeb każdego dziecka. Do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nasza Szkoła w Żorach uczęszczają dzieci ze spektrum autyzmu. Dysfunkcja ta niestety będzie coraz powszechniejsza we współczesnym społeczeństwie, bombardowanym destrukcyjnymi czynnikami.

Dzieci ze spektrum autyzmu w Żorach

- Od sześciu lat prowadzimy szkołę w Katowicach i pierwszy rok w Żorach. Do obu placówek chodzą dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, głównie z uwagi na spektrum autyzmu – mówi Sabina Kubica, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nasza Szkoła w Katowicach i Żorach.

Potrzeby w tym zakresie są ogromne. Wielu rodziców szuka miejsca dla swych pociech właśnie w takich placówkach.

- Szkoła dostosowuje sposoby, metody nauczania do potrzeb dzieci. Realizujemy wszystko, co jest zapisane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczniowie korzystają z rewalidacji indywidualnej, mają też zajęcia grupowe. Oczywiście realizują podstawę programową, ponieważ są dziećmi w normie intelektualnej bądź z niepełnosprawnością w stopniu lekkim – zaznacza pani dyrektor.

Zobacz zdjęcia - **

kliknij TUTAJ!

**

Specjaliści dla uczniów z autyzmem

Uczniami w Naszej Szkole zajmuje się odpowiednio wykwalifikowana kadra. Zatrudnieni w niej nauczyciele, oprócz pedagogicznych studiów kierunkowych, a w przypadku pierwszych klas szkoły podstawowej studiów z edukacji wczesnoszkolnej, ukończyli studia podyplomowe - oligofrenopedagogiką oraz specjalistyczne z prowadzenia zajęć z dziećmi w spektrum autyzmu. Z uczniami pracuje także psycholog, logopeda, terapeuta si (integracji sensorycznej), czyli wszyscy specjaliści, którzy mogą pomóc dziecku w jakikolwiek sposób.

Jak dodaje Sabina Kubica, każdy uczeń autystyczny jest inny, ma inne potrzeby i wymagania.

- Natomiast ich wspólną cechą jest to, że są dziećmi z różnymi nadwrażliwościami. Nie potrafią się odnaleźć w szkołach masowych, gdzie jest dużo uczniów i bodźców. Szczególnie przeszkadza im hałas, dzwonek, nadmierne światło. Stąd w naszych klasach jest w miarę cicho, a dzieci nieraz noszą na uszach słuchawki wytłumiające hałas – wylicza dyrektorka Naszej Szkoły.

Uczniowie dysponują również specjalnymi miejscami do siedzenia – czasem są to piłki, czasem pufy, w zależności od ich potrzeb.

Dzieciom z autyzmem należy stworzyć odpowiednie warunki

- Jeśli stworzymy dzieciom autystycznym odpowiednie warunki, świetnie sobie poradzą. Po wyeliminowaniu nadmiernej ilości dystraktorów (rozpraszaczy) funkcjonują bardzo dobrze. Odnoszą wówczas w szkole sukcesy – wyjaśnia Sabina Kubica.

Część uczniów ze spektrum autyzmu chodzi do szkół masowych. Nie zawsze się to sprawdza.

- W Katowicach mamy doświadczenia, że dzieci autystyczne przychodzą do Naszej Szkoły ośmioklasowej w starszych wieku, np. 12 – 15 lat. Mają już zwykle bardzo trudną historię szkolną, w pewnym bowiem momencie przestają sobie radzić w placówce masowej – przyznaje dyrektorka.

Idealnym rozwiązaniem w ich przypadku jest zatem szkolnictwo specjalne dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży autystycznej. Do Naszej Szkoły w Katowicach uczęszcza 75 uczniów. Trwa nabór do liceum ogólnokształcącego dla autystycznej młodzieży, które rozpocznie działalność od września tego roku.

Co jest przyczyną spektrum autyzmu?

- W Żorach mamy na razie jedną klasę pierwszą, ale docelowo będziemy kształcili dzieci autystyczne w zakresie szkoły specjalnej ośmioklasowej. Zakończył się właśnie nabór do klasy pierwszej, którą otwieramy od września – wskazuje pani dyrektor.

W Żorach poszerzy się baza, na którą obecnie składa się jedno pomieszczenie klasowe. Do potrzeb kształcenia specjalnego wyremontowany zostanie i dostosowany sąsiedni budynek. Znajdą w nim miejsce wszystkie gabinety terapeutyczne, sala gimnastyczna, świetlica, a więc będzie to w pełni wyposażona szkoła.

Trzeba wiedzieć, że u coraz większej liczby dzieci diagnozuje się spektrum autyzmu. Co jest przyczyną rosnącej liczby osób z tego rodzaju dysfunkcją? Tego jeszcze nie wiemy. Mówi się o czynnikach genetycznych i środowiskowych. Obecne czasy wiążą się z ogromną ilością bodźców, na które jest narażony współczesny człowiek. Może to skutek przebodźcowania, co sprawia, że organizm zamyka się w ochronnej autystycznej skorupie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto