18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Szkoły Żory: Miarka najlepszą szkołą średnią w Żorach? Zgadzasz się? Zagłosuj. zobacz FOTO z Miarki

Katarzyna Śleziona
Trwa nasz plebiscyt na "Najfajniejszą szkołę średnią w Żorach". Dzisiaj zaglądamy do I LO. Czy ta szkoła powinna wygrać nasz plebiscyt. Wskaż swojego faworyta! Napisz w komentarzach, jakie masz wspomnienia związane z żorskimi szkołami średnimi.

W I Liceum Ogólnokształcącym, mieszczącym się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Żorach uczy się obecnie 468 osób, w tym 303 dziewcząt i 165 chłopców (w szkole działa 6 klas trzecich, 5 klas drugich i 5 klas pierwszych).

Polub nas na Facebooku

W tym roku będzie prowadzony nabór do 5 klas: "politechnicznej" - dwujęzycznej (matematyka, fizyka, informatyka), "politechniczno - ekonomicznej" (matematyka, geografia, informatyka), "prawnej" - dwujęzycznej (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie), "przyrodniczo - medyczna" (biologia, chemia, język angielski) i "dziennikarskiej" (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie).

GŁOSUJ na "Najfajniejszą szkołę średnią w Żorach". Sprawdź aktualne wyniki głosowania!

- Naszym atutem są klasy dwujęzyczne. Nie oznacza to, że uczy się w nich dwóch języków obcych, ale to, że minimum dwa przedmioty są prowadzone w języku obcym. Wprowadziliśmy też zajęcia z edukacji prawnej. To zajęcia z prawnikami - naszymi absolwentami. Uczniowie chodzą też na rozprawy do sądu, odwiedzają zakład karny - wylicza Urszula Machalica, dyrektor ZSO.

- Chcemy też wprowadzić przedmiot dodatkowy - matematykę stosowaną, która pokazywałaby praktyczne zastosowanie matematyki. Nowością jest też to, że nawiązaliśmy współpracę z uczelniami wyższymi. Mamy umowy o patronacie naukowym. Politechnika Śląska objęła patronatem klasy matematyczne, a UŚ - klasy dwujęzyczne. Przyjeżdżają do nas pracownicy naukowi, a nasi uczniowie jeżdżą też na wykłady, uczestniczą w pokazach, ćwiczeniach. Podpisaliśmy też umowę z Wyższą Szkołą Techniczną na wydziale aktorstwa i reżyserii, bo mamy klasę humanistyczną dziennikarską. Nasi uczniowie mogą uczestniczyć w nagrywaniu programów telewizyjnych, obserwować pracę w telewizji od kuchni. Mają też warsztaty z dziennikarzami, tworzą własne czasopismo e-czasopismo – dodaje Machalica.

Najwyższe zainteresowanie w „Miarce” jest klasą „politechniczną”.

Jakie dyrekcja i uczniowie mają marzenia związane ze szkołą? – Marzy nam się nowa sala gimnastyczna. Jest wielka potrzeba i modernizacja bazy technicznej – mówi dyrektor Machalica.


INFO: I LO w Żorach:

W roku szkolnym 2013/2014 planujemy otworzyć 5 klas:

1 A – dwujęzyczna "Politechniczna"
1 B – "Politechniczno-Ekonomiczna"
1 C – dwujęzyczna - "Prawna"
1 D – „Przyrodniczo-Medyczna”
1 E – "Dziennikarska"

1 A - rozszerzona matematyka, fizyka i informatyka; przedmioty nauczane dwujęzycznie: geografia i wiedza o kulturze; dodatkowy przedmiot- matematyka stosowana. Klasa pod patronatem Wydziału Mechaniczno Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

1 B - rozszerzona matematyka, geografia i informatyka; przedmiot dodatkowy- język angielski w biznesie. Będą prowadzone zajęcia z przedstawicielami Banku Śląskiego, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Urzędu Pracy. Klasa pod patronatem Wydziału Mechaniczno Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

1 C-rozszerzony język polski, historia i wiedza o społeczeństwie; przedmioty nauczane dwujęzycznie to biologia i wiedza o kulturze; przedmiot dodatkowy- edukacja prawna. Współpracujemy m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sądem Rejonowym. Klasa pod patronatem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej

1 D - rozszerzona biologia, chemia, język angielski.
W trakcie 3-letniej nauki uczniowie uczestniczą m.in. warsztatach z botaniki i biogeografii w Palmiarni w Gliwicach, warsztatach z zoologii kręgowców w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Klasa pod patronatem Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

1 E - rozszerzony język polski, historia i wiedza o społeczeństwie; przedmiot dodatkowy- dziennikarstwo w praktyce. Uczniowie uczestniczą m.in. warsztatach filmowych – w „TV – Silesia”, warsztatach z emisji głosu i public relations, w prowadzeniu audycji radiowych w "Radio Żory". Klasa pod patronatem Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

MIARKA- LIDER EDUKACJI

50 MIEJSCE W RANKINGU SZKÓŁ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.

CO ROKU 100% WYNIKI Z MATURY W PODSTAWIE I ROZSZERZENIU ORAZ STYPENDYŚCI PREZESA RADY MINISTRÓW.

Mamy tytuł i certyfikat BRĄZOWEJ SZKOŁY 2013 w rankingu najlepszych liceów w Polsce.

U nas zaśpiewasz w chórze "Voce Segreto", poprowadzisz audycje w "Radiu Żory", nauczysz się hiszpańskiego, skorzystasz z bogatej oferty zajęć.

ŁĄCZYMY TRADYCJĘ Z NOWOCZESNOŚCIĄ

i ty możesz uczestniczyć w tradycyjnych imprezach, m.in.: GIMPEL CZAD, FESTYN MIARKOWY, TYDZIEŃ KULTURY SZKOLNEJ I NAUKI
• tu znajdziesz dobrze wyposażone w pomoce naukowe pracownie: multimedialne, biologiczne, chemiczne, geograficzne, fizyczne, komputerowe, polonistyczne, językowe, historyczne, centrum edukacji multimedialnej oraz bibliotekę szkolną.
• możesz z nami uczestniczyć w programie SZKOŁA NOWYCH TECHNOLOGII
• indywidualny tok nauki- może być też dla ciebie
• poznaj języki i inne kultury – nie tylko na lekcjach; możesz uczestniczyć w wymianach zagranicznych z Niemcami, Francją, Hiszpanią, Czechami .

DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
• monitoring i szafki
Wszelkie informacje o rekrutacji na stronie szkoływww.1lo.zory.pl lub pod numerem (32) 43-42933

I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Zespole Szkół Ogólnokształcących
w Żorach
ul. Powstańców 6
tel.: 32/ 43 42 933
w roku szkolnym 2013/2014 - nabór:
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. Karola Miarki

Polub nas na Facebooku

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie