Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Materiał informacyjny Urzędu Statystycznego w Katowicach
Od 1 kwietnia br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021.

Spisz się on-line

Przypomnijmy, że jest to obowiązkowe badanie przeprowadzane jest przez Główny Urząd Statystyczny raz na 10 lat. Jak się spisać? Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy. Jeżeli nie posiadamy dostępu do komputera/Internetu dzwonimy na infolinię: 22 279 99 99 i spisujemy się przez telefon lub odwiedzamy najbliższy urząd gminy, gdzie na czas trwania spisu, urzędy gmin przygotowały specjalne miejsca do spisania się przez Internet. Stanowisko do samospisu dostępne jest również w siedzibie Urzędu Statystycznego w Katowicach. Jeśli nie spiszemy się przez Internet ani przez telefon, skontaktuje się z nami rachmistrz telefonicznie dzwoniąc z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, aby przeprowadzić spis. Dodatkowo od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie. Oznacza to, że mogą kontaktować się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2) numer identyfikatora oraz hologram,
3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
- poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
- poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
-w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Nie obawiaj się o swoje dane!

Dane jednostkowe gromadzone w badaniach przeprowadzonych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Czego się dowiemy dzięki spisowi?

M.in. ilu nas jest, ale też jak żyjemy i gdzie pracujemy. Formularz Narodowego Spisu Powszechnego ma taki sam wzór dla wszystkich. Dokument został podzielony na osiem bloków tematycznych. Ponadto formularz został uzupełniony słownikami i wykazami: adresów, krajów obywatelstwa, krajów urodzenia, zamieszkania oraz przebywania, narodowości, języków, wyznań, rodzajów paliwa i źródeł energii, rodzaju obiektów zbiorowego zakwaterowania, zawodów oraz rodzajów działalności (PKD). Dlatego organizatorzy Narodowego Spisu zachęcają, aby wcześniej zapoznać się z pytaniami, bo niektóre odpowiedzi dotyczące m.in. nieruchomości, ich powierzchni czy roku budowy z pewnością wymagają przygotowania. Aplikacja z wersją demonstracyjną formularza oraz lista pytań do NSP 2021 znajdują się na stronie: spis.gov.pl.

Pamiętajmy, spis powszechny jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary do 5 000 zł. Decyzje o jej nałożeniu każdorazowo podejmuje sąd. Dodatkowo tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Zgodnie z art.17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Przypomnijmy, że spisem są objęci wszyscy mieszkańcy Polski – Polacy i cudzoziemcy zameldowani w Polsce, a także Polacy, którzy mieszkają za granicą. Wśród pytań na formularzu spisowym znajdują się pytania dotyczące języka oraz identyfikacji narodowo-etnicznej. Zgodnie z metodologią przyjętą w NSP 2021 przynależność osób do określonej grupy narodowej i etnicznej oraz społeczności posługującej się wybranym językiem regionalnym jest określana w spisie w drodze swobodnej deklaracji, opartej na subiektywnym odczuciu, będącej indywidualną cechą każdego człowieka, wyrażającą jego emocjonalny, kulturowy lub wynikający
z pochodzenia rodziców związek w zakresie identyfikacji narodowo-etnicznej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spisie.
Chcesz sprawdzić, o co pytają nas w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na spis.gov.pl i bądź na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - Dziennik Zachodni

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto