Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa wielka wymiana przestarzałych opraw oświetleniowych na energooszczędnej i o mniejszej mocy

KAKA
Katarzyna Śleziona
Uwaga żorzanie! Władze Żor chcą oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną do oświetlania żorskich ulic. Dlatego zlecają montaż lamp energooszczędnych i redukujących moc.

W Żorach trwa wielka wymiana starych opraw oświetleniowych należących do firmy Tauron. Do końca tego roku pojawią się 1334 sztuki nowych opraw. W zeszłym roku nie było żadnych doświetleń ze względu m.in. na konieczność uporządkowania struktury własności i eksploatacji całego oświetlenia między gminą Żory a firmą TAURON Dystrybucja. Teraz te sprawy zostały już załatwione.
- Przestarzałe oprawy z lampami rtęciowymi o mocy 125 W i 250 W oraz sodowymi starego typu o dużej mocy np. 150 W zostaną zastąpione nowymi energooszczędnymi oprawami o mniejszej mocy np. 70/50 W – ok. 1000 szt. i pozostałymi o mocy 100/70 W. Nowe oprawy posiadają indywidualną redukcję mocy w godzinach od 23 do 5. Zmniejszenie mocy z jednoczesnych zwiększeniem jakości oświetlenia wpłynie na uzyskanie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ok. 250 tysięcy złotych rocznie – mówi Bronisław Jacek Pruchnicki, doradca prezydenta do spraw infrastruktury i inwestycji. - Oszczędność energii elektrycznej jest dla naszej gminy bardzo ważna, dlatego stosujemy na przykład ekologiczne i energooszczędne oświetlenia. Oprócz tego utrzymujemy oświetlenie do północy w taki sposób, aby odpowiadało potrzebom komunikacyjnym na drogach. Dodatkowo, w godzinach od 23 do 5 rano, na kilku ulicach w mieście wyłączamy co drugą latarnię – dodaje Pruchnicki.
Chodzi m.in. o Drogę Krajową numer 81, drogi wojewódzkie – ulice: Pszczyńską, Rybnicką, Wodzisławską, al. Zjednoczonej Europy, Armii Krajowej i inne na przykład Jana Pawła II, ul. Okrężną, Dworcową.
Miasto stara się też kupować jak najtańszą energię. - Organizujemy przetargi na jej zakup. Korzystamy z tzw. wolnego rynku energii. W wyniku zmiany sprzedawcy nasza gmina w poprzednim roku zyskała oszczędności rzędu około 300 tysięcy złotych - dodaje Pruchnicki.
Obecnie w Żorach mamy 6160 sztuk opraw oświetleniowych oraz około 162 sztuk świetlówek do oświetlenia gablot reklamowych, wiat przystankowych, pylonów lamp najazdowych wbudowanych w podłoże. Po wymianie przez Tauron oprawy sodowe w całych Żorach będą stanowić około 93 procent całego oświetlenia w mieście.
Dzisiaj koszt eksploatacji i konserwacji całego oświetlenia wynosi prawie 41 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Roczne zużycie energii do celów oświetlenia wynosi około 4105 MWh, co daje łączny koszt około 2,3 miliona złotych brutto.
Zmiany w oświetleniu miasta zajdą też w przyszłym roku. – Obecnie gmina Żory jest w trakcie rozstrzygania przetargu na zaprojektowanie i wykonanie doświetleń ulic na sieciach wydzielonych tj. ul. Pięknej, Pogodnej, Szykownej, Spółdzielczej, Zalew, Szoszowskiej, Miłej, Traktu Piastowskiego i ul. Tęczowej. Wykonanie doświetleń ma być zrealizowane do końca maja 2013 roku – mówi Pruchnicki.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto