18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tworzyli historię Żor: TMMŻ wydało trzecią część informatora

Katarzyna Śleziona
Tworzyli historię Żor. Cz.III
Tworzyli historię Żor. Cz.III Katarzyna Śleziona
Towarzystwo Miłośników Miasta Żory wydało trzecią część informatora "Tworzyli historię Żor". Przybliża sylwetki pracowników służby zdrowia, którzy spoczywają na cmentarzu przy ul. Nowej w Żorach. Za rok będzie kolejna odsłona?

Tworzyli historię Żor

Towarzystwo Miłośników Miasta Żory wydało trzecią część folderu "Żyli wśród nas" w ramach cyklu wydawniczego "Tworzyli historię Żor". Tym razem informator zawiera 39 nazwisk zmarłych pracowników służby zdrowia (lekarzy, farmaceutów, personelu medycznego), którzy zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Nowej w Żorach.

Publikacja zawiera mapkę nekropolii z zaznaczonymi wybranymi grobami, przy których jest ich dokładny opis i zdjęcie. Informator jest do odebrania za darmo w Kościele pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w żorskim Śródmieściu (na stoisku z prasą katolicką). Wydano około 1000 egzemplarzy.

Kto zasłużony?

Na liście znajdziemy m.in. nazwisko aptekarza Bonifacego Bałdyka, chirurga Józefa Hermana, nestora dentystów żorskich Eryka Kleina, ginekologa Wojciecha Kossowskiego, chirurga Stefana Łytkowskiego, czy stomatologa Wilibalda Weismana, czy boromeuszka, laborantka medyczna Dorota Sarnes - siostra Niceta.

Cel publikacji

Głównym celem publikacji folderów jest utrwalenie pamięci o ludziach, którzy żyjąc w naszym mieście, mieli wpływ na nasze życie, tworząc historię Żor.

Z informatora dowiadujemy się też o historii lecznictwa w Żorach, któego pierwsze informacje pochodzą z 1448 roku i są związane z praktykami łaziebników (w łaźni przygotowywał kąpiele), balwierzy i cyrulików (zajmowali się np. goleniem, kąpaniem, rwaniem zębów, czyszczeniem uszu i nieskomplikowanymi operacjami i leczeniem lekkich chorób). Oni dbali o higienę mieszkańców i wykonywali zabiegi felczerskie (drobne zabiegi chirurgiczne).
Z publikacji dowiadujemy się też o tym, że w Żorach od 1824 roku działał pierwszy szpital i o historii późniejszych lecznic w mieście.

Pierwsza część

Przypomnijmy, dwa lata temu ukazała się pierwsza część broszury, która zawierała informacje o mogiłach zbiorowych, włodarzach miasta i duchownych, spoczywających na cmentarzu. księży - np. Adama Bieżanowskiego, proboszcza parafii w Śródmieściu, burmistrzów Żor - np. Adama Rostka, a także Bonifacego Bałdyka, Augustyna Biskupa, czy Mogiłę Więźniów Oświęcimskich lub Żołnierzy Polskich z września z 1939.

Druga część

Z kolei druga część informatora z 2012 roku zawierała nazwiska przedwojennych mistrzów rzemiosła oraz dyrektorów, kierowników szkół i przedszkoli oraz pracowników nadzoru pedagogicznego.
W wykazie pojawiły się nazwiska np. Józefa Bimlera, mistrza obuwniczego, Norberta Glosa, mistrza fryzjerskiego i założyciela orkiestry symfonicznej „Żorskie Smyczki” (1956), Wiktora Orloka, mistrza kowalskiego i członka OSP w Żorach, czy Floriana Świerkota, mistrza piekarskiego. W wykazie odnajdziemy też nagrobki pracowników oświaty – np. Alojzego Cieplika, nauczyciela, kombatanta II wojny światowej, dyrygenta chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Feniks” i kierownika Szkoły Podstawowej nr 2 w latach 1955-1970, a także np. Bernarda Drzęźlę, profesora, doktora honoris causa rumuńskiego uniwersytetu e Petrosani (1999) oraz Akademii Górniczo-Geologicznej w Jekaterinburgu (2001), profesora honorowego uniwersytetu w Chinach, prodziekana i dziekana Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kierownika Politechniki Śląskiej w Rybniku, pierwszego żorskiego senatora (od 2001 r.), posła do Europarlamentu Europejskiego (od 2004 r.).

TMMŻ wydało trzecią część informatora - podoba się Wam?

Czytaj więcej o poprzednich częściach informatora. Zobacz ZDJĘCIA!

Polub nas na Facebooku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto