Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Żor poznali pracę technika kryminalistyki. Co skrywa jego tajemnicza walizka?

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W środę 12 kwietnia, Zespole Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach odbyło się spotkanie poświęcone kryminalistyce oraz specjalnością i specjalizacjom policyjnym.
W środę 12 kwietnia, Zespole Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach odbyło się spotkanie poświęcone kryminalistyce oraz specjalnością i specjalizacjom policyjnym. Policja Żory
Na czym polega kryminalistyka? Do czego wykorzystywany jest skaner 3D, a kiedy swoją służbę pełni pies policyjny? O tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczniowie żorskiego Tischnera, którzy w murach swojej szkoły gościli policjantów żorskiej policji i Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach.

W środę 12 kwietnia, Zespole Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach odbyło się spotkanie poświęcone kryminalistyce i specjalizacjom policyjnym. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega daktyloskopia, czyli technice śledczej zajmującej się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego. Policjanci zaprezentowali również, kim jest technik kryminalistyki i co trzyma w swojej tajemniczej torbie.

- To właśnie atrybutem jego pracy jest aparat fotograficzny oraz walizka, w której wnętrzu znajdują się między innymi różnego rodzaju narzędzia, proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz do zabezpieczania śladów ujawnionych na miejscu zdarzenia. Prócz klasycznych narzędzi współczesnej kryminalistyki młodzież mogła zapoznać się ze skanerem 3D, który Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach wykorzystuje do zabezpieczania miejsc katastrof, a także zdarzeń kryminalnych - podkreśla asp. Marcin Leśniak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Pies - partner policjanta na służbie

Jednym z elementów pracy policji jest również tropienie przestępców. Pracę policjantów ułatwiają w tym zakresie specjalnie wyszkolone psy, które wraz ze swoimi stróżami muszą tworzyć zgrany duet.

- O codziennej służbie i pasji do zwierząt opowiedział zgromadzonym aspirant Jarosław Kiereta z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Przedstawił też swojego partnera w służbie, którym jest pies patrolowo-tropiący o imieniu Laro. Jego psi partner nie tylko pełni funkcję prewencyjną, ale nadto potrafi świetnie tropić - podkreśla asp. Marcin Leśniak.

W środę 12 kwietnia, Zespole Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach odbyło się spotkanie poświęcone kryminalistyce oraz specjalnością i specjalizacjom policyjnym.

Uczniowie z Żor poznali pracę technika kryminalistyki. Co sk...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto