18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Drzewna, dziś ul. Moniuszki, przed wojną po lewej stronie od Rynku. Były sklepy z mąką, mięsem

Katarzyna Śleziona
Fota 1.
W domu Winklerów odbywał się handel artykułami skórzanymi
Fota 1. W domu Winklerów odbywał się handel artykułami skórzanymi ARC. / Muzeum Miejskie w Żorach
Jak dawniej wyglądały ulice Starego Miasta? Zaczynamy od fragmentu ul. Drzewnej (dziś Moniuszki). Przed wojną po lewej stronie były tu m.in. sklepy z mąką, mięsem i mlekiem

Czy wiecie, że na początku XX w. na ulicy Holzstrasse (później ul. Drzewna, a obecnie ul. Moniuszki) koncentrowało się życie miasta. Ulica jeszcze bardziej niż dziś tętniła życiem. Tu znajdowała się biblioteka, były restauracje. Wcześniej pokazywaliśmy Wam przedwojenny rynek teraz zabierzemy Was na przedwojenne uliczki Starego Miasta. Dziś zobaczcie, jak wyglądały budynki po lewej stronie ulicy Drzewnej.
U wylotu ul. Drzewnej na Rynek stał dom Winklerów (dzisiaj mamy tu bank), w którym odbywał się handel wyrobami skórzanymi. Do tego domu przylegały dwa parterowe domki, ciągnące się aż do ul. Bagnistej. Jeden z nich wynajął fryzjer Zymela. Budynek ocalał podczas bombardowania w marcu 1945 r. Niestety dom Winklerów przy Rynku został zniszczony.
Kolejny dom Kasprowskich stał na skrzyżowaniu ul. Bagnistej z Drzewną. Pierwotnie mieścił się tu warsztat tkacki. Później państwo Kasprowscy otworzyli tu drogerię. Następnie od 1937 lub 1938 r. w dwóch pomieszczeniach mieściła się Biblioteka Miejska. Działała do wybuchu wojny. Wówczas budynek został częściowo zniszczony, podobnie jak następny dom Hitscholdów. W latach 30. XX w. był on własnością fryzjera Waltera Hitscholda. Jego córki prowadziły tu sklep, w którym sprzedawały bieliznę i artykuły pasmanteryjne. W drugim sklepie znajdowało się biuro banku, które prowadził Tomasz Kucz, organista i dyrygent chóru "Hasło". Potem do czasu wybuchu wojny dom wynajmowali państwo Materowie, którzy prowadzili tu sklep z obuwiem i warsztat szewski.
Obok znajdował się dom młynarza Musioła. Kamienica w latach 30. XX w. była jeszcze parterowa. Później dobudowano do niej dwa piętra i budynek stał się bardzo reprezentacyjny. Na parterze kamienicy znajdował się sklep z mąką, w którym sprzedawała żona młynarza. Obok mieścił się także sklep z obuwiem, którym zarządzał szewc Adolf Buchman. W marcu 1945 r. bombardowanie tylko nieznacznie uszkodziło budynek.
Dalej mieścił się dom Barteckich, do którego żorzanie chodzili kupować rowery i akcesoria z tej branży. Niestety podczas wojny prawie całkowicie kamienica została zniszczona. Z kolei na wylocie z ul. Górną (dzisiaj ul. Bałdyka) mieścił się dom rzeźnika Hensela. Był to parterowy dom z dużą i charakterystyczną bramą wjazdową, w którą wkomponowane były drzwi wejściowe. Państwo Henselowie mieli siedmiu synów i córkę. Do 1934 r. pan Walenty prowadził ubój i sprzedawał mięso we własnym sklepie. Potem w czasie okupacji czworo dzieci rzeźnika pracowało na poczcie. W marcu 1945 r. dom Henselów został zniszczony.

* Korzystałam z książki "Przedwojenna Drzewna, Garncarska i Górna. Ze wspomnień Ireny Twardzik", autor Barbara Kieczka

Fota 1.
W domu Winklerów odbywał się handel artykułami skórzanymi

Fota 2.
Ulica Holzstrasse (obecnie ul. Moniuszki) z początku XX wieku

Fota 3.
Początek XX w. Na pocztówce widać drogerię w domu Kasprowskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto