18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny miasta Żory 2014: Będzie się działo! PROGRAM

Katarzyna Śleziona
Urodziny miasta Żory 2014: Będzie się działo! PROGRAM
Urodziny miasta Żory 2014: Będzie się działo! PROGRAM Katarzyna Śleziona
W tym roku żorzanie świętują 742. rocznicę urodzin miasta Żory, które według tekstów źródłowych zostało założone dokładnie 24 lutego 1272 roku. Wielkie imprezy urodzinowe w Żorach zaplanowano głównie na ten weekend. Będzie się działo! PROGRAM imprez!

Urodziny miasta Żory 2014: Będzie się działo! PROGRAM imprez!

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne już, 742. urodziny miasta Żory, które będziemy świętować przez kilkanaście dni! Po raz kolejny wspomnimy fakty z historii, z których wynika, że nasze miasto założył 24 lutego 1772 roku książę opolski, Władysław. W tym roku podczas imprezy urodzinowej czeka nas mnóstwo atrakcji, w tym nie tylko koncerty popularnych miejskich zespołów, ale także pokazy tańca i iluzjonisty, darmowy seans w kinie i wyjątkowy spacer.

Już w piątek, 21 lutego w Domu Kultury w Żorach o godzinie 17 najlepsi sportowcy otrzymają nagrody Prezydenta Miasta Żory, a później zobaczymy występ iluzjonisty, Tomasza Kabisa.

Z kolei w sobotę, 22 lutego w Scenie na Starówce odbędzie się koncert zespołu Domowe Melodie. Początek o godz. 18. Bilet kosztuje 25 zł. - Rozpoznawalnym znakiem zespołu są: prostota, bezpretensjonalność, zabawa muzyką, a także oryginalne teksty - czasem gorzkie i jednocześnie prawdziwe, ale podane z dystansem, ironią i poczuciem humoru - mówią organizatorzy koncertu.

Szczególnie ciekawie zapowiada się niedziela, 23 lutego, która rozpocznie się od niezwykłego spaceru. Zaproszeni goście będą mieć niepowtarzalną okazję zwiedzić nową scenę plenerową, która powstała za grube miliony na tyłach Domu Kultury w ramach projektu: "Przystanek Kultura". Pół godziny później w Domu Kultury rozpoczną się właściwe obchody urodzin miasta. Zostaną rozdane Tryptyki Żorskie, nagrody Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, które trafiają do osób i instytucji, promujących historię Żor, utrwalających pamięć o ludziach dla niego zasłużonych, kultuwujących tradycji w zakresie kultury i edukacji regionalnej oraz propagujących walory miasta np. jego zabytków. Gdy poznamy laureatów Tryptyków Żorskich, Dom Kultury wypełni się dobrą muzyką. Odbędzie się koncert Big Bandu Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żorach pod dyr. M. Pradeli.

Polub nas na Facebooku

Tanecznie urodziny miasta Żory będziemy świętować za to w najbliższy wtorek, 25 lutego w Scenie na Starówce. O godz. 17 ciekawe choreografie pokaże Wisus Dance Studio. Na scenie zaprezentują się grupy: hip-hopowe - Jungle Kids, Jaszczury i Lubię Dżem; ćwiczące break dance - Fenixy; taniec współczecny - Impakt i Mini Impakt. Nie zabraknie też mażoretek z Eksplozji oraz pasjonatów tańca towarzyskiego z Rytmu Żory i Integracyjnego Koła Teatralnego. Współorganizatorem imprezy jest Rada Dzielnicy Sikorskiego.

Z kolei w piątek, 28 lutego o godz. 19 w Domu Kultury w Żorach odbędzie się Koncert ostatkowy Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej pod dyr. Lothara Dziwoki. Na scenie pojawią się także m.in. Katarzyna Moś i Andrzej Dąbrowski. Bilety kosztują 35 zł. Koncert poprowadzi Krzysztof Piotrowski.

- Program atrakcji jest ciekawy, ale nie zachwyca tak, jak dwa lata temu, gdy świętowaliśmy "okrągły" jubileusz. Z chęcią jednak wybiorę się na koncert Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej i fantastycznego Lothara Dziwoki - mówi Tomasz Krzemiński, mieszkaniec osiedla 700-lecia.

Atrakcje biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach też świętuje urodziny miasta Żory. Przygotowała wiele atrakcji:
1) Galeria Centralna: Twoja Biblioteka - wystawa fotografii podsumowująca działalność MBP w 2013 rok.
2) Czytelnia Główna: Wystawka fotograficzna "Żorskie krajobrazy" Leszka Lesińskiego (do końca lutego).
3) Dział Metodyki i Promocji: Lekcja biblioteczna dla gimnazjalistów - "W zbiorach o Żorach" zajęcia dla grupy zorganizowanej (25 lutego o godz. 10).
4) Filia nr 1 - Wystawka pt.: "Żory - miasto, w którym mieszkam, pracuję i które lubię" - do 28.02.
5) Filia nr 2 - Wystawka tematyczna "Żory - moja mała ojczyzna".
7) Filia nr 7 - Lekcja biblioteczna z udziałem nauczyciela historii - "Nasze Żory na przestrzeni wieków" Lekcja biblioteczna połączona z warsztatami - dla uczniów gimnazjum.

Przypomnijmy, miasto Żory powstało, bo książę opolski Władysław wydał w Raciborzu 24 lutego 1272 r. dokument nadający rycerzowi Chwaliszowi wieś Ściernie na ziemi pszczyńskiej w zamian za odstąpienie rycerskiej wsi Żory. - Jest to dokument, świadczący o działaniach księcia, by dotychczasową żarską wieś podnieść do rangi obronnego miasta - mówi Marcin Wieczorek, historyk z I Liceum Ogólnokształcącego w Żorach. - Żory to także jedno z nielicznych miast, które ma średniowieczny, owalny, układ urbanistyczny. Na tle innych miast wyróżniają nas XIII-wieczne mury obronne, które broniły dostępu do miasta, leżącego u wrót Bramy Morawskiej, w otoczeniu stawów i bagien i przecinającego ważny szlak handlowy - dodaje Tomasz Górecki z żorskiego muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto