Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą w Żorach?

Szymon Kamczyk
Fot. MOSIR Żory
Wysokie temperatury zachęcają do spędzania wolnego czasu nad wodą. Korzystając z orzeźwiających kąpieli należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach wypoczynku nad wodą, ponieważ nasze bezpieczeństwo zależy w znacznym stopniu od nas samych.

Uwaga! Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą w Żorach?

Dbając o swoje bezpieczeństwo należy kąpać się w miejscach do tego celu przygotowanych i oznakowanych, gdzie znajdujemy się pod opieką wykwalifikowanych ratowników. „Dzikie kąpieliska” nie tylko mają nieznane dno i głębokość, ale też mogą być skażone.

Nawet jeśli kąpieliska strzeże ratownik, rodzice muszą pilnować swoich dzieci – w szczególności tych, które nie potrafią pływać. Już jedno zachłyśnięcie może bowiem skończyć się utonięciem.

Bardzo niebezpieczne jest pływanie po zmroku oraz w czasie burzy lub mgły, kiedy widoczność jest ograniczona. Nie należy też pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza.

Nie wolno skakać do wody w nieznanych miejscach - może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Szczególnie niebezpieczne są skoki „na główkę”. Do wody nie należy też wskakiwać, kiedy jesteśmy rozgrzani przebywaniem na słońcu. Warto najpierw ochlapać klatkę piersiową czy szyję, by uniknąć szoku termicznego.

Wiele wypadków nad wodą spowodowanych jest pływaniem po spożyciu alkoholu. Jest to niezwykle niebezpieczne! Nie należy też pływać bezpośrednio po posiłku.

Warto pamiętać, że dmuchane materace i inne tego typu zabawki nie służą do wypływania na głęboką wodę. Natomiast podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, zawsze należy zakładać kamizelkę ratunkową, dopasowaną do wagi i wzrostu.

Jeśli zauważymy, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika najlepiej jest unieść obie ręce do góry, a następnie krzyżować je i rozkładać nad głową. Podczas akcji ratowniczej nie wolno przeszkadzać ratownikom.

Warto wpisać do swojego telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku należy na niego zadzwonić podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację oraz stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Należy też podać swoje nazwisko i nie przerywać rozmowy z dyżurnym, aż do przyjęcia zgłoszenia.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto