Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W mijającym roku ukazało się aż jedenaście książek dotyczących Żor

Katarzyna Śleziona
Jacek Struczyk z muzeum pokazuje tylko niektóre z książek, jakie wydało nasze muzeum.
Jacek Struczyk z muzeum pokazuje tylko niektóre z książek, jakie wydało nasze muzeum. fot. Katarzyna Śleziona.
Sześć publikacji: "Leksykon żorski", "Album fotograficzny Żory Moje, Twoje, Nasze", "Historia sportu w Żorach", "Kalendarz Żorski 2011", "Kalendarz Żorski dla dzieci 2011" oraz "Żorskie opowieści" wydało w tym roku Muzeum Miejskie w Żorach.

To książki, które cieszą się największym zainteresowaniem - o te tytuły pytają się najczęściej mieszkańcy odwiedzający Punkt Informacji Miejskiej w Żorach, który mieści się na skrzyżowaniu ulic Księdza Klimka i Męczenników Oświęcimskich.

To jednak nie jest koniec żorskich publikacji, jakie miasto zaserwowało nam w tym roku. Jest jeszcze pięć ważnych tytułów, m.in. publikacja dotycząca dziejów rzemiosła w Żorach, książka poświęcona V Konferencji Naukowej, której motywem przewodnim był Wojciech Korfanty, czy ta na temat śląskich zwyczajów i obrzędów. W tym roku ukazała się także czwarta część zbioru wierszy o mieście i ilustracji do legend w książce z cyklu "Żory piórem i pędzlem". Wydano też popularyzującą śląskość książkę "Jak tu u nos "piyknie". Te cztery ostatnie publikacje ukazały się dzięki staraniom Żorskiego Centrum Regionalnego, pod przewodnictwem Jadwigi Tabor.

- Jestem dumny, że mieszkam w Żorach i takie książki się u nas ukazują. To świadczy o tym, że dbamy o swoją tradycję, kochamy swoje miasto i promujemy je w regionie. Sam zakupiłem kilka książek z tej puli. Teraz zdobią mój regał w pokoju gościnnym - mówi Marek Sypiewski, mieszkaniec centrum Żor.

Jednak jak się okazuje, mieszkańcy najchętniej kupują publikacje wydane przez żorskie muzeum. Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest z pewnością "Leksykon żorski", czyli mała encyklopedia miasta. - Jest to pierwsze takie wydawnictwo w naszym mieście, które zawiera 1494 hasła i 923 zdjęcia, grafiki i reprodukcje na 516 stronach. Przedstawia hasła dotyczące nazw historycznych Żor, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, miejsc z nim związanych, ważnych wydarzeń i wiele ciekawostek - mówi Tomasz Górecki z żorskiego muzeum. Leksykon kosztuje 55 złotych.

Z okazji 150-lecia sportu w Żorach, jakie obchodziliśmy w mijającym roku, ukazała się także książka pt. "Historia sportu w Żorach". - Można w niej przeczytać o żorskich klubach i stowarzyszeniach sportowych, wybitnych sportowcach, obiektach sportowych, a nawet o sportach motorowych, bowlingu, czy sporcie niepełnosprawnych - wyliczają muzealnicy. Książka kosztuje 27 złotych.

O 4 złote droższy jest "Album fotograficzny Żory Moje, Twoje, Nasze", który zawiera 122 zdjęcia autorstwa 32 fotografów związanych z naszym miastem. Z kolei "Kalendarz Żorski 2011", będący przeglądem wydarzeń mijającego roku kosztuje 20 zł, a "Kalendarz Żorski dla dzieci 2011" - 10 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto