Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Parku Cegielnia w Żorach powstaje tężnia solankowa. Będzie to największy tego typu obiekt w regionie

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Stan prac w lutym 2023
Stan prac w lutym 2023 UM Żory
Już wiosną mieszkańcy Żor będą mogli skorzystać z nowej tężni solankowej. W Parku Cegielnia trwają bowiem ostatnie prace związane z budową obiektu. Obecnie trwa układanie wiązek tarniny, po której spływać będzie pompowana do góry solanka, czyli woda mineralna, bogata w jony sodowe, sole magnezowe, a także związki jodu i bromu. To inwestycja, na którą mieszkańcy Żor czekali od wielu lat. Wykonawcą zadania za kwotę ponad 5 mln zł jest firma Monumentum z Wrocławia.

Kończy się budowa tężni solankowej w Parku Cegielnia w Żorach

O powstaniu tężni solankowej w Żorach mówiło się już co najmniej od 2017 roku, to dopiero teraz udaje się dopiąć inwestycję do końca. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się latem 2022 roku, powstaje właśnie w Parku Cegielnia. Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się już najważniejsze prace konstrukcyjne, a obecnie trwa wypełnianie budowli tarniną, po której za kilka miesięcy powinna spływać lecznicza solanka. Podobne obiekty można spotkać w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku, które latem przyciągają tłumy mieszkańców.

Miejsce, w którym powstaje żorska tężnia nie jest przypadkowe. Park Cegielnia mieszczący się przy ulicy Folwareckiej cieszy się ogromną popularnością wśród żorzan. To właśnie tu mieszkańcy Żor aktywnie spędzają swój wolny czas, korzystając z toru rolkarskiego, siłowni zewnętrznej, skate parku, placu zabaw i parku linowego.

- Żorska tężnia będzie największym tego typu obiektem w regionie. Liczymy, że ta inwestycja przyciągnie do naszego miasta wielu gości, a mieszkańcy korzystający regularnie z jej dobrodziejstw szybko odczują pozytywne dla zdrowia skutki jej działania. Park Cegielnia, już teraz jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców, a dzięki tężni stanie się jeszcze atrakcyjniejszą przestrzenią do spędzania wolnego czasu – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Choć początkowo wskazywano, że tężnia solankowa zostanie oddana do użytku do końca 2022 roku, nadal wokół obiektu trwają prace budowlane. Te są jednak na zaawansowanym etapie, więc wydaje się, że do oddania inwestycji do użytku pozostało już niewiele czasu. Uruchomienie tężni planowane jest w drugiej połowie kwietnia.

Czym jest tężnia solankowa?

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja z drzew iglastych i gałęzi, która wyposażona jest w pompę transportującą solankę ku górze, skąd spływa zgodnie z zasadami grawitacji. Dzięki temu, że solanka jest bogata w jony sodowe, sole magnezowe, a także związki jodu i bromu, wokół tężni tworzy się specyficzny mikroklimat, wspomagający leczenie chorób układu oddechowego oraz odpornościowego.

Tężnia solankowa w Żorach za ponad 5 mln zł

Wykonawcą tężni solankowej, która powstaje w Parku Cegielnia jest firma Monumentum z Wrocławia, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji. Zgodnie z przetargiem, całkowity koszt zadania ma wynieść 5.112.756,99 zł.

Stan prac w lutym 2023

W Parku Cegielnia w Żorach powstaje tężnia solankowa. Będzie...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto