Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rowniu uczniowie wzięli udział w egzotycznych warsztatach z Japończykami! ZDJĘCIA

Szymon Kamczyk
W SP 9 w Żorach odbyły się warsztaty kultury japońskiej, poprowadzone przez nauczycieli jęz. japońskiego Fundacji ICHIGO MATSURI.

W Rowniu uczniowie wzięlu udział w egzotycznych warsztatach z Japończykami! ZDJĘCIA

Dzieci z Rownia miały okazję poznać podstawowe zwroty po japońsku, a także nauczyć się kreślić pędzlem kaligraficzne litery japońskiego alfabetu. Uczniowie SP 9 nauczyły się również japońskich gier. Miały okazję również pobawić się w wykrawanie wzorów z papieru według orientalnej techniki „Krishi”. - W zajęciach udział wzięło 228 dzieci z 13 klas naszej szkoły. Warsztaty były prowadzone po angielsku z elementami języka japońskiego i bardzo przypadły do gustu uczniom - informuje Aleksandra Sojka, koordynator projektu z SP9.

Warsztaty prowadzili: Naoko Ando, Yukima Tsukamoto, Tomoya Oura, Takuma Ozawa i Eri Okamoto.

Kilka słów o warsztatach:
Kaligrafia - sztuka starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Warsztaty sztuki kaligrafii pozwalają na oderwanie się od zgiełku codziennego dnia, wybiegnięcie w spokojną przestrzeń własnej wyobraźni i charakteru zgodnie z japońskim duchem precyzji i tradycji. Do uczestnictwa nie jest konieczna znajomość japońskich znaków.

Japońskie zabawy - W co bawią się dzieci w Japonii? Jan-ken-pon jest to odpowiednik gry Papier-kamień-nożyczki. Grę zaczynamy od okrzyku "Saisho wa gū!" = "Pierwszy jest kamień!" i pokazaniu pięści dla zsynchronizowania ruchów graczy. Następnie wypowiadając słowa "Jan-ken-pon" na "pon" pokazujemy jeden z trzech symboli: papier, kamień lub nożyczki . Papier okrywa kamień, kamień tępi nożyczki, nożyczki tną papier. Gdy wyłoniony zostaje zwycięzca przechodzimy do drugiego etapu zwanego "Acchi Muite Hoi!". Na okrzyk "Acchi Muite HOI!" zwycięzca pierwszego etapu wskazuje jeden z 4 kierunków: w górę, w dół, w lewo lub w prawo, natomiast jego przeciwnik odwraca głowę w jedną z tych stron. Jeśli przeciwnik spojrzy w tę samą stronę, w która wskazuje zwycięzca, przegrywa ostatecznie. Jeśli jednak spojrzy w inną stronę wygrana jego przeciwnika zostaje anulowana i wracamy do etapu "Jan-ken-pon". Świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych!

Hyakuni isshu karuta - Tradycyjna japońska gra w której , jedna osoba czyta wiersz lub dobrze znane przysłowie, a gracz, który najszybciej identyfikuje kartę z odpowiednimi obrazkami lub charakterem wygrywa.

Kirishi - jest tradycyjną techniką wykrawania pochodzącą z okresu Edo, która z czasem zmieniła się w popularną formę rozrywki. Wykonane z wyciętego papieru ozdoby, można następnie wykorzystać jako dekorację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto