Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żorach kiedyś było więzienie! Zobacz ZDJECIA. Dziś to miejsce nie przypomina dawnych czasów

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
ŻORY. Chyba już tylko najstarsi mieszkańcy naszego miasta pamiętają jeszcze, że w ich mieście funkcjonowało kiedyś więzienie. Dziś to miejsce nie przypomina dawnych czasów. Na szczęście fakt istnienia więzienia w Żorach został opisany w publikacji Barbary Kieczki i Stanisława Szwarca, "Przedwojenne miasto Żory i Jego mieszkańcy".

Więzienie w Żorach? Kiedyś tu się znajdowało! Dziś to miejsce nie przypomina dawnych czasów

"Na początku ulicy Powstańców, lekko oddalony od ulicy Dworcowej stał piętrowy budynek więzienia, wybudowanego w okresie międzywojennym. Ulica Powstańców wiodła obok ogródka jordanowskiego, do gmachu żorskiego gimnazjum, wzniesionego w latach 1936-1938".

Tak brzmi fragment książki "Przedwojenne miasto Żory i Jego mieszkańcy", która opowiada o losach mieszkańców miasta naznaczonych wojną. To właśnie przy ulicy Powstańców znajduje się budynek, gdzie niegdyś funkcjonowało więzienie. Jak opowiadają autorzy publikacji, w wyższej części budynku więzienia znajdowały się cele, zaś w niższej biura i mieszkania komendanta oraz strażników. Od strony podwórka znajdował się spacerniak dla osadzonych, który otoczony był wysokim murem.

"Od 1922 roku w Żorach działał Sąd Grodzki, któremu podlegał komendant więzienia. W latach trzydziestych, dozorcami więziennymi byli Augustyn Biskup i Paweł Szafarczyk.
Od 1936 do 1939 roku, żorskie więzienie podlegało naczelnikowi Sądu Grodzkiego, którym był sędzia Adam Hanik - czytamy w publikacji.

Budynek przetrwał trudne czasy wojny

We wrześniu 1939 roku, budynek został poważnie uszkodzony. Stało się tak, gdy polska artyleria pod dowództwem kapitana Józefa Stranza ostrzeliwała się przed niemieckim najeźdźcą z okolic Śmieszka. Część pocisków trafiła właśnie w budynek więzienia.

"Nie przeszkadzało to Niemcom, którzy w latach okupacji wykorzystywali budynek na areszt dla niepełnosprawnej młodzieży męskiej" - czytamy dalej.

Gdy na początku 1945 roku, wojska niemieckie przygotowywały się do starcia z wojskami radzieckimi, na strychu budynku więzienia urządzono punkt obserwacyjny. Wówczas, wojska radzieckie stacjonowały za torami kolejowymi, w dzielnicy Kleszczówka. Mimo to, Niemcy dali się zaskoczyć.

"Któregoś dnia w brawurowej akcji przeprowadzonej w biały dzień, Rosjanie całkowicie zaskoczyli Niemców. Uprowadzili do niewoli grupę niemieckich żołnierzy, ulokowanych w punkcie obserwacyjnym w tym budynku" - czytamy.

Dalsze działania wojenne nie spowodowały kolejnych uszkodzeń budynku. Gdy Żory zajęli Rosjanie, w więzieniu ulokowano jeńców niemieckich. Po zakończeniu wojny budynek stał opustoszały. W styczniu 1952 roku, Prezydium Miejskiej Rady narodowej przejęło budynek więzienia przeznaczając go na mieszkania. Tak pozostało do dnia dzisiejszego.

Źródło: Barbara Kieczka, Stanisław Szwarc, "Przedwojenne miasto Żory i Jego mieszkańcy".

W Żorach kiedyś było więzienie! Zobacz ZDJECIA. Dziś to miej...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto