18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żorach zaczadził się 50-latek

JACEK BOMBOR
Strażak podczas mierzenia stężenia czadu
Strażak podczas mierzenia stężenia czadu arc
50-letni mężczyzna zmarł w wyniku zaczadzenia. W jego domu poziom tlenku węgla był tak wysoki, że dla bezpieczeństwa ewakuowano czterech pozostałych członków rodziny, noc spędzili w hotelu

Do tego tragicznego wydarzenia doszło w dzielnicy Kleszczówka przy ulicy Leśnej.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń śledczych 50-letni mężczyzna zatruł się czadem w czasie czyszczenia pieca do centralnego ogrzewania w piwnicy.
– Domownicy poszli po niego zaniepokojeni tym, że długo nie wracał. Znaleźli jego ciało na schodach. Natychmiast wezwali na miejsce pogotowie. straż pożarną i policję – wyjaśnia starszy aspirant Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy komendy miejskiej policji w Żorach.
Pomimo podjętej przez zespół Pogotowia Ratunkowego reanimacji nie udało się uratować życia żorzanina. W czasie przeprowadzonego na miejscu badania stężenia tlenku węgla okazało się, że z piwnicy przedostał się on na piętro budynku, a jego znacznie przekroczony poziom mógł zagrażać pozostałym domownikom, dlatego też prezydent miasta bezpłatnie udostępnił rodzinie miejsca noclegowe w hotelu. Obecny na miejscu prokurator zarządził sekcję zwłok. Obecny na miejscu kominiarz wstępnie stwierdził, że przyczyną ulatniania gazu była zła obsługa pieca.



RADY POLICJANTÓW


Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

W celu uniknięcia zaczadzenia należy: • użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta, • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza, • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację, • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
• często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien. • nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce z dostępem świeżego powietrza i wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP). W przypadku zaburzenia świadomości jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta – usta oraz masaż serca.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto