Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Żory 2014: Żorska Samorządność. Kandydaci. Założenia programowe [ZDJĘCIA]

Katarzyna Śleziona
Wybory Żory 2014: Żorska Samorządność. Kandydaci. Założenia programowe. - Chcemy zmian w mieście. Myślimy, że prezydent Waldemar Socha wyczerpał już swoje możliwości i działa schematami - mówią wprost kandydaci ŻS. Zobaczcie zdjęcia.

Wybory Żory 2014: Żorska Samorządność. Kandydaci. Założenia programowe [ZDJĘCIA]

- Chcemy zmian w mieście. Myślimy, że prezydent Waldemar Socha wyczerpał już swoje możliwości i działa schematami - mówi Krystian Stępień, szef sztabu wyborczego z Komitetu Wyborczego Wyborców Żorska Samorządność, jeszcze do niedawna prezes miejskiej spółki Nowe Miasto w Żorach, które kojarzone jest z miasteczkiem Twinpigs i żorskim Aquarionem, a obecnie dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej w Wodzisławiu Śląskim.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Kandydatem na prezydenta z ramienia ŻS jest Wojciech Kałuża, obecnie wiceprezydent Żor, który cztery lata temu walczył w wyborach o fotel prezydenta, reprezentując Platformę Obywatelską. Założenia programowe Wojciecha Kałuży i kandydatów ŻS do Rady Miasta Żory, kadencji 2014-2018, mogliśmy poznać w czasie nietypowej przejażdżki autobusem Solaris. Pan Kałuża ze swoimi ludźmi zabrał dziennikarzy w podróż komunikacją miejską do czterech okręgów wyborczych w Żorach. Na każdym z przystanków – sam lub jego ludzie – mówili, co chcą zrobić dla mieszkańców w konkretnym okręgu wyborczym.

- Przeprowadzimy kampanię pozytywną, nie będziemy nikogo atakować. Chcemy realizować politykę odnoszącą się do potrzeb naszych mieszkańców. Chcemy odnowy samorządności – mówił na początku spotkania Wojciech Kałuża. – Zapraszam na pokład naszego autobusu. Pojedziemy do mieszkańców - tam, gdzie są faktyczne problemy, chcemy być blisko naszych mieszkańców – dodał.

Pierwszym przystankiem
było osiedle Gwarków. Autobus zaparkował na terenie zniszczonego placu przed dawną kopalnią. - Jesteśmy w dzielnicy najbardziej oddalonej od centrum miasta. Pozwoliliśmy sobie przywieźć państwa tu nowoczesnym autobusem komunikacji - Solarisem. Jesteśmy w stanie przywrócić tu wiele imprez sportowych, kulturalnych. Zależy nam też na lepszym skomunikowaniu dzielnic. Myślimy o nocnych kursach autobusami – mówił Wojciech Kałuża, który przedstawił kandydatów z okręgu 4.

Głos zabrała „jedynka” ŻS z okręgu 4 - Kazimierz Dajka. - To, co widać wokół nas niestety nie świadczy najlepiej o tym, co w naszym mieście się dzieje. W sprawie tego placu złożono już kilka interpelacji – mówił Kazimierz Dajka. - – Nam zależy na tym, by sensownie zagospodarować to miejsce. Jesteśmy ugrupowaniem, który stawia wszystkich na jednym poziomie. Jeśli mieszkańcy nam zaufają, to będziemy im służyć, wsłuchiwać się w ich głosy i na bieżąco rozwiązywać problemy. Trzeba tu stworzyć tereny rekreacji, boisko wielofunkcyjne. Jest wiele do zrobienia, zarówno dla seniorów, jak i np. dla dzieci – dodał Kazimierz Dajka.

W drugiej kolejności autobus
zaparkował na placu przed targowiskiem przy ul. Dąbrowskiego. W pobliżu znajduje się żorski szpital, który jako jedyny w naszym województwie nie przynosi strat.

- Co roku chcemy wyremontować, doposażyć jeden oddział w szpitalu – powiedział na wstępie Krystian Stępień.
Potem głos zabrała jedna z kandydatek ŻS z okręgu nr 2, Bożena Smolnik, pracownica szpitala. - Nasz szpital wymaga dużych nakładów, by wyremontować go w wewnątrz. W środku musi zostać dostosowany do wymogów Unii Europejskiej. Brakuje nam nowoczesnego sprzętu – mówiła Bożena Smolnik. Inni kandydaci wskazali na potrzebę odnowy Zielonego Jaru, gdzie dawniej tętniło życie i odbywała się np. Żorska Wiosna Młodości. Kandydaci zwrócili też uwagę, że koniecznie trzeba ogrodzić place zabaw, aby nie stawały się „kuwetami dla zwierząt”. Kandydaci mówili też o postawieniu na funkcjonalne pojemniki na odpady dla zwierząt.

Trzecim przystankiem autobusu był teren przed hospicjum przy ul. Promiennej. Był to przystanek okręgu nr 3. - Osiedla Sikorskiego i Pawlikowskiego to najbardziej zaludnione osiedla. Naszym priorytetowym działaniem jest budowa żłobka, przedszkoli, a także budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Specjalnych im. Matki Teresy oraz placów zabaw, ale nie kosztem rozbudowy parkingów. Nie możemy też ograniczać funduszy na oświatę, bo jeśli chcemy wychować młodzież w duchu społeczeństwa obywatelskiego, to nie możemy oszczędzać – mówili kandydaci okręgu nr 3.

Głos zabrała też Elżbieta Worsztynowicz, mieszkanka osiedla Pawlikowskiego, która zwróciła uwagę na konieczność budowy na osiedlu Pawlikowskiego m.in. przychodni zdrowia i siłowni „pod chmurką”. Życzyłaby sobie też lepszej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

Czwartym przystankiem był za to teren przed dworcem PKP w Żorach. - Niedaleko dworca kolejowego znajduje się budynek Przedszkola nr 4, które nie ma pieniędzy na remont i rozbudowę, dzisiaj nie spełnia norm przeciwpożarowych, a za trzy lata zostanie zlikwidowany. Chcę zapytać prezydenta: dlaczego nie można przerobić klatki schodowej w przedszkolu, a trzeba inwestować w kolejną „fajerwerkową inwestycję” w dworcu kolejowym. Tam na być sala baletowa, loft pracy twórczej, coś związanego z modą. My potrzebujemy coś dla seniorów i dzieci – mówiła stanowczo Anna Marieta Nowacka, kandydatka z okręgu nr 1.

Swoje miał też do powiedzenia Dawid Świerczek, inny z kandydatów okręgu nr 1. - Miasto nie myśli o podstawowych potrzebach mieszkańców. Przestrzeń miejską planujemy jakby z lotu ptaka. My stawiamy sobie za cel, aby zejść na poziom chodnika i zauważać potrzeby mieszkańców, rozmawiać o nich i do tego wszystkiego dostosowywać przestrzeń miasta – mówił Dawid Świerczek.

Wojciech Kałuża podkreślał też w czasie spotkania, że on i jego ludzie z ŻS będą wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców. - Mieszkańcy sami mogą zgłaszać nam swoje podglądy i uwagi na naszym fanpeag'u: Włączamy zmiany. Żorska Samorządność. Tam każdy mieszkaniec może dopisać, co chce zmienić w mieście. To będzie nam pomocne w ustaleniu najważniejszych priorytetów działań, gdy wygramy wybory – mówił Wojciech Kałuża.

Kandydaci Żorskiej Samorządności do Rady Miasta Żory, kadencji 2014-2018:

Okręg nr 1 (Śródmieście, Kleszczów, Kleszczówka, Korfantego, Baranowice, Osiny): Wojciech Kałuża, Bernard Gwoździk, Anna Nowacka, Mustafa Al-Abssi, Dawid Świerczek, Małgorzata Gandor, Krzysztof Hałacz, Ksenia Majewska, Urszula Jalowska, Robert Bieg, Leon Kieczka, Ewa Krzempek.

Okręg nr 2 (Księcia Władysława, Powstańców Śląskich)
: Krystian Stępień, Anna Gaszka, Stanisław Stokłosa, Bożena Smolnik, Adam Grześkiewicz, Urszula Tlołka, Grzegorz Mularczyk, Dariusz Jarzynka, Agata Bonar. Marcin Osiński.

Okręg nr 3 (Sikorskiego, Pawlikowskiego): Danuta Ulewicz-Adamczyk, Elżbieta Worsztynowicz, Zdzisław Krzak, Monika Wiśniewska, Magdalena Kuźnik, Radosław Góra, Ewa Kukien, Michał Żakiewicz, Filip Gotz, Damian Siedlok, Michał Chodór, Dariusz Rusin.

Okręg nr 4 (700-leciw, Zachód, Rowień-Folwarki, Rogoźna, Rój): Kazimierz Dajka, Joanna Gabryś, Władysław Łukasiewicz, Ilona Witala-Sługa, Stanisław Kawulok, Krystyna Janko, Adam Konsek, Małgorzata Muras, Renata Orszulik-Zarzecka, Anita Piksa, Karol Morawiec, Michał Buchta.

CZYTAJ TEŻ: Wybory Żory 2014. Poznaj kandydatów na prezydenta Żor, przyszłych radnych. [ZDJĘCIA]

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto