Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Wylotówka” z Żor już prawie gotowa. W kierunku Jastrzębia jeździ się sprawniej i szybciej. Co jeszcze trzeba wykonać? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
INWESTYCJA Przejazd z Żor do Jastrzębia-Zdroju jest sprawniejszy, szybszy i nowocześniejszy. Wszystko dzięki wybudowanej już w zasadzie drodze wylotowej w kierunku sąsiedniego miasta. Trasa powstała od skrzyżowania z ulicą Towarową do skrzyżowania z ulicą Gajową. Na dokończenie prac „czeka” jeszcze ogólnodostępny parking. Oto szczegóły inwestycji, która kosztowała ponad 13 mln zł brutto.

Droga wylotowa z Żor w kierunku Jastrzębia to kontynuacja Alei Armii Krajowej

Żorska „wylotówka” w kierunku Jastrzębia-Zdroju stanowi kontynuację Alei Armii Krajowej i została połączona z Aleją Jana Pawła II na wysokości istniejącego skrzyżowania z ulicą Gajową za pomocą ronda turbinowego. W miejsce to doprowadzono drogi łączące Al. Jana Pawła II i ulicę Gajową.

- Droga wylotowa z Żor do Jastrzębia-Zdroju już w zasadzie powstała. Można obserwować efekty tej inwestycji. Jej celem jest ułatwienie, usprawnienie wyjazdu z naszego miasta w kierunku Jastrzębia. Z trasy już korzystają mieszkańcy, jak i firmy zlokalizowane w strefie przemysłowej – mówi Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miasta Żory.

Jak przyznaje, cały teren wokół nowej drogi z ulicami Towarową i Gajową szybko się rozwija. Stąd bardzo ważny jest dojazd i wyjazd ze strefy. Powstają kolejne zakłady produkcyjne. Jest sklep, są bistra. W strefie przemysłowej znajduje się jeszcze sporo wolnych gruntów. To miejsce, gdzie z pewnością zainwestują kolejne firmy. Co ważne, w sercu strefy od lata tego roku działa Akcelerator Biznesowy KSSENON, który zapewnia wszechstronne wsparcie przedsiębiorcom.

Żory uzbrajają tereny w drogi, parkingi i sieci z mediami

- Z drugiej strony, uzbrajając te tereny w drogi i parkingi, przebudowując gazociąg, stwarzamy możliwości dla kolejnych inwestycji, ułatwiamy podjęcie decyzji potencjalnym inwestorom – podkreśla naczelnik.

Prace objęły również budowę ogólnodostępnego parkingu dla samochodów osobowych w miejscu odciętego odcinka Alei Jana Pawła II oraz wykonanie zatok autobusowych na nowych drogach. Powstały ścieżki rowerowe z dopuszczeniem ruchu pieszego, oświetlenie uliczne, system odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej, przebudowano hydranty.

Miliony dofinansowania z Polskiego Ładu

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego przez Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całość zakłada realizację sześciu zadań o łącznej wartości 28 481 000,00 zł. „Budowa drogi wylotowej w kierunku Jastrzębia Zdroju od skrzyżowania z ul. Towarową do skrzyżowania z ul. Gajową wraz z budową łączników do Al. Jana Pawła II i ul. Gajowej, parkingu razem z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem technologicznym (wraz z budową zbiornika ziemnego, ścianą oporową, zabezpieczeniem i przebudową teletechniki, rozbiórką i budową stacji transformatorowej, przebudową i zabezpieczeniem gazociągu, przebudową hydrantów)" to koszt 13.212.713,75 zł brutto. Termin realizacji upływa 25 grudnia tego roku. Pozostało dokończenie parkingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto