MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2024 ŻORY. Waldemar Socha prezydentem Żor - już w pierwszej turze! [OFICJALNE WYNIKI]

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Wyniki wyborów 2024 ŻORY. Mamy już pełne wyniki w wyborów prezydenckich w Żorach. Urzędujący szef ratusza Waldemar Socha z Żorskiego Porozumienia zwyciężył już w pierwszej turze wyborów samorządowych. Uzyskał 11 315 głosów, co przekłada się na bezwzględną większość – 54,96 proc. Drugie miejsce zajął Kazimierz Dajka (Żorska Samorządność) z wynikiem 5 740 głosów (27,88 proc.), trzecie Daniel Wawrzyczek z Prawa i Sprawiedliwości – 3 533 (17,16).

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Wyniki wyborów 2024 ŻORY. Waldemar Socha prezydentem Żor - już w pierwszej turze! [OFICJALNE WYNIKI]

Waldemar Socha, startujący z komitetu Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha wybrany po raz siódmy na prezydenta Żor i to już w pierwszej turze. Urzędujący gospodarz magistratu wygrał z dużą przewagą nad pozostałymi dwoma kandydatami. Na Sochę głosowało 11 315 osób, czyli 54,96 procent uprawnionych żorzan.

Drugie miejsce zajął Kazimierz Dajka z komitetu Żorska Samorządność, który uzyskał 5 740 głosów (27,88 proc.), a trzecie kandydat Prawa i Sprawiedliwości Daniel Wawrzyczek, który uzyskał poparcie 3 533 osób (17,16).

Waldemar Socha już przed godziną 23:00 w niedzielę spodziewał się wygranej w pierwszej turze. Świadczyły o tym cząstkowe wyniki docierające do sztabów wyborczych.

- Pierwsze wyniki, które spływają do nas są bardzo dobre. W niektórych komisjach mam 67 procent (na osiedlu Powstańców Śląskich), a w najgorszych (położonych dalej od centrum) 54 procent – mówił urzędujący prezydent.

Optymizmu nie krył również Kamil Owczarek, lider Platformy Obywatelskiej, która poparła w wyborach prezydenckich Sochę.

- Pierwsze wyniki, które spływają z komisji pokazują, że prawdopodobnie prezydent Waldemar Socha wygra w pierwszej turze. Mamy też pierwsze wyniki dotyczące naszego ugrupowania i one też są optymistyczne. Przed wyborami rozważaliśmy różne warianty. Ostatecznie zdecydowaliśmy się poprzeć pana prezydenta, który jest prowadzonym menedżerem, gospodarzem. Pod jego skrzydłami miasto się dobrze rozwija – zaznaczał Kamil Owczarek.

Lider Prawa i Sprawiedliwości w Żorach, Daniel Wawrzyczek startował po raz kolejny w wyborach prezydenckich. Wiedział, że znowu nie wygra z Sochą.

- Na godzinę 23:23 mamy wyniki cząstkowe z siedmiu komisji. Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, to widzimy wyraźną przewagę urzędującego prezydenta Waldemara Sochy. Natomiast, jeśli chodzi o wyniki do rady miasta, trudno w tej chwili wyrokować – musielibyśmy mieć wyniki z przynajmniej 50 procent komisji. Dysponujemy za małą liczbę danych – mówił Daniel Wawrzyczek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Żor.

Wcześniej pisaliśmy:

Wyniki wyborów 2024 ŻORY. Waldemar Socha na prowadzeniu - czy wygra w pierwszej turze? Trwa liczenie głosów [NIEOFICJALNE WYNIKI]

Wygląda na to, że urzędujący prezydent Żor Waldemar Socha wygra w pierwszej turze z dużą przewagą nad pozostałymi dwoma kandydatami. Daniel Wawrzyczek z Prawa i Sprawiedliwości jest zastępcą prezydenta Sochy. Czy jednak tak będzie po wyborach, o wszystkim zdecydują negocjacje między poszczególnymi ugrupowaniami. Na elekcję nie ma też szans Kazimierz Dajka z komitetu Żorska Samorządność, choć przed wyborami zapowiadał, że pora zdetronizować Sochę.

Przykładowo, w komisji obwodowej nr 10 na Osiedlu Księcia Władysława Socha otrzymał 661 głosów, Dajka 191, Wawrzyczek 184.

Sztaby wyborcze Waldemara Sochy i Platformy Obywatelskiej oczekują na całościowe wyniki wraz ze swoimi liderami w restauracjach w centrum miasta. Prawo i Sprawiedliwość w ich bliskim sąsiedztwie, ale w salkach parafialnych przy kościele ś.ś. Apostołów Filipa i Jakuba

- Pierwsze wyniki, które spływają do nas są bardzo dobre. W niektórych komisjach mam 67 procent (na osiedlu Powstańców Śląskich), a w najgorszych (położonych dalej od centrum) 54 procent – mówi Waldemar Socha.

Optymizmu nie kryje również Kamil Owczarek, lider Platformy Obywatelskiej.

- Pierwsze wyniki, które spływają z komisji pokazują, że prawdopodobnie prezydent Waldemar Socha wygra w pierwszej turze. Mamy też pierwsze wyniki dotyczące naszego ugrupowania i one też są optymistyczne. Przed wyborami rozważaliśmy różne warianty. Ostatecznie zdecydowaliśmy się poprzeć pana prezydenta, który jest prowadzonym menedżerem, gospodarzem. Pod jego skrzydłami miasto się dobrze rozwija – zaznacza Kamil Owczarek.

O 23 mandaty do rady miasta ubiegały się 133 osoby. Komitet Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha liczy na zdobycie ośmiu mandatów w nowym samorządzie. To byłaby strata jednego, ale trzeba pamiętać, że na żorskiej mapie samorządowej pojawił się komitet Platformy Obywatelskiej, który popiera urzędującego prezydenta i ma realne szanse na uzyskanie kilku mandatów radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto