Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawili żorskie "Wesele". Przeczytajcie komentarze aktorów! ZDJĘCIA

Szymon Kamczyk
Na Scenie „Na Starówce” w Żorach odbyła się premiera spetkaklu „Wesele” według Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawienie wyreżyserowała Aneta Antosiak, natomiast aktorami zostali mniej i bardziej znani żorzanie. Zagrali przy pełnej sali MOK, ale nie było to ostatnie przedstawienie tej sztuki. Kto pierwszy raz mógł poczuć sceniczne emocje?

Wystawili żorskie "Wesele". Przeczytajcie komentarze aktorów! ZDJĘCIA

W spektaklu obok utalentowanych uczniów i tancerzy z Sari, udział wzięli m.in. prezydent Waldemar Socha jako Narrator, dyrektor ŻCOP Jacek Arasim jako Ojciec oraz dyrektor MOK Stanisław Ratajczyk jako Nos. - Chyba pierwszy raz na scenie miałam dużą tremę. Kiedy graliśmy dla szkół trema była zacznie mniejsza, zresztą spektakle były poprzedzone kilkoma próbami - mówi nam Anna Ujma, doradca prezydenta Żor, którą widzowie mogli zobaczyć w roli Haneczki, wraz z Zosią - radną Jolantą Hrycak. - To trudny język - staropolszczyzna. Na scenie „Wesele” wygląda bardzo dobrze, ale gorzej je przeczytać jako książkę, bo nie przywykliśmy do takiego języka - podkreśla przewodniczący rady miasta Piotr Kosztyła, który zagrał Stańczyka.

Spełnili dziecięce marzenia

Jak udało nam się dowiedzieć, prezydent Waldemar Socha oraz radni mieli już swoje doświadczenia sceniczne kilka lat temu podczas akcji “Narodowe czytanie”. Byli też tacy, którzy w aktorów wcielili się po raz pierwszy w dorosłym życiu. - Udział w spektaklu był dla mnie nowym doświadczeniem, które dało sporo energii. Było to takie odkopanie dziecięcych marzeń, bo każdy z nas chciał być kiedyś aktorem. Ja np. 30 lat temu byłam biedroneczką w szkolnym spektaklu, ale marzenia pozostały - śmieje się Anna Ujma.

Uczniowie przygotowywali się od wakacji

Obok mniej i bardziej znanych żorzan, w spektaklu udział wzięli również członkowie Kapeli Fedaków, tworząc muzykę na żywo, Grupa Art.Buzz z MOK w Żorach, Zespół Pieśni i Tańca Sari oraz utalentowani uczniowie Zespołu nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera. - Rozpoczęliśmy przygotowania do spektaklu przed wakacjami, choć odtwórcy głównych ról zaczęli już wcześniej, chyba od maja. Każda próba była intensywna - mówi Anna Kita z ZS nr 2. - Ja z panią Anetą współpracuję już od wielu lat i zawsze podoba mi się sposób prowadzenia prób. Zawsze stara się nas czymś zainteresować, pokazać ciekawostki. Fajnie odebrała nas również młodzież na pierwszych spektaklach, mam nadzieję, że pomoże im to w dalszej nauce - uważa kolejna uczennica z „Tischnera”, Kamilla Hajruddinowa.

Dokładnie w 117 rocznicę wesela w Bronowicach

Warto dodać, że żorski spektakl został zorganizowany dokładnie 117 lat po weselu, które stało się pierwowzorem dramatu Stanisława Wyspiańskiego. 20 listopada 1900 roku w Krakowie odbył się ślub poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, pochodzącą z chłopskiej rodziny ze wsi Bronowice. Tam zresztą odbywało się właśnie huczne wesele. Sztuka Wyspiańskiego wystawiona została po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie kilka miesięcy po weselu w Bronowicach - 16 marca 1901 roku. Plakat, zapowiadający żorską wersję dramatu, nawiązywał swoim wyglądem do oryginalnego plakatu z 1901 roku.

W tym roku mija 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego i to właśnie wokół „Wesela” skupiła się tegoroczna akcja „Narodowe czytanie”. W Żorach wydarzenia z tej okazji organizowała m.in. żorska biblioteka. Akcja odbyła się pod patronatem pary prezydenckiej - Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Kolejne przedstawienie już 3 grudnia o godz. 16., również w Scenie „Na Starówce”. Wstęp wolny.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Skąd się wzięło Twoje nazwisko? Sprawdź!

Poszukiwani gwałciciele. Widziałeś ich? Są bardzo niebezpieczni [ZDJĘCIA, CZĘŚĆ 2]

Raport TUV 2018 [pełna lista] - ranking awaryjności samochodów. Sprawdź swoje auto!

Kalendarz CKM 2018 [ZDJĘCIA + 18] - Runmageddon partnerem [CKM grudzień 2017]


tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [ODC. 10 - 17.11.17 - 24.11.17]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto