Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywożą niebezpieczne chemikalia z ulicy Sosnowej w Żorach!

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Niebezpieczne chemikalia składowane były przy ul. Sosnowej w Żorach
Niebezpieczne chemikalia składowane były przy ul. Sosnowej w Żorach A. Paulus, L. Chawełka
Presja ma sens! Z ulicy Sosnowej w Żorach wywożone są niebezpieczne chemikalia. Chodzi o naczepy z podejrzanymi pojemnikami. Cześć z nich przeciekała, a płyny dostawały się do gleby. Przy naczepach czuć było też drażniący smród ulatniających się oparów. Biegły przyznał, że sposób ich składowania jest nieodpowiedni i niebezpieczny.

O tej sprawie wielokrotnie pisał Dziennik Zachodni i portal zory.naszemiasto.pl. Chodzi o niebezpieczne chemikalia składowane przy ul. Sosnowej w Żorach. Proceder został ujawniony w lutym. Po kilku miesiącach wreszcie rozpoczęła się wywózka chemikaliów. Poinformował o tym w środę (5 czerwca) Urząd Miasta Żory.

- Rozpoczął się wywóz odpadów chemicznych, nielegalnie składowanych na terenie jednej z posesji przy ul. Sosnowej w Żorach. W miniony piątek, 31 maja specjalistyczna firma wywiozła 4 tony odpadów do spalarni zajmującej się ich utylizacją

- czytamy w komunikacie urzędników.

Firma ZO Eurobau Sp. z o.o. do której należy nieruchomość przy ul. Sosnowej w Żorach, gdzie składowane są odpady, w kwietniu zobowiązała się zająć ich utylizacją. Spółka w oficjalnym oświadczeniu zadeklarowała, że dołoży wszelkich starań, aby problem z odpadami zalegającymi na naczepach na terenie nieruchomości przy ul. Sosnowej został jak najszybciej rozwiązany. W ostatnich dniach podjęto działania w tym zakresie.

- W piątek, 31 maja pierwsze 4 tony odpadów znajdujących się w beczkach oraz pojemnikach typy mauzer zostały zabrane z nieruchomości przy ul. Sosnowej. Ich wywozem zajmuje się specjalistyczna firma PARDI sp. z o.o., która dostarczyła je do odpowiedniej spalarni. Tam prowadzone są badania, pozwalające ustalić najlepszy sposób utylizacji odpadów. Po tych ustaleniach podjęte zostaną decyzje co do harmonogramu dalszych działań

- dodają urzędnicy.

Urzędnicy z Żor zapewniają, że pozostają w stałym kontakcie z pełnomocnikiem firmy ZO Eurobau. Magistrat zapewnia, że o dalszych działaniach będzie informował na bieżąco.

Przypomnijmy, śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

- W oparciu o zgromadzony do tej pory materiał dowodowy ustalono, że jeden z podejrzanych - Krzysztof M., w ramach prowadzonej przez siebie spółki, prowadził przedsiębiorstwo zajmujące się nabywaniem, dalszą odsprzedażą i transportem odpadów. Nabywane odpady magazynowane były w firmie w Siemianowicach. W styczniu 2019 roku podejrzany Krzysztof M. wszedł w porozumienie ze Zdzisławem O., który zgodził się udostępnić posesję położoną w Żorach przy ul. Sosnowej. Obaj podejrzani ustnie uzgodnili, iż w zamian za miesięczną opłatę K. M. będzie parkował naczepy zawierające odpady chemiczne na posesji w Żorach

- tłumaczy Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Do czasu ujawnienia przez policję nielegalnego składowiska odpadów, K. M. zaparkował łącznie 14 naczep zawierających odpady płynne. W okresie od stycznia do lutego nabywał on naczepy od różnych osób. K. M. , pomimo iż nie posiadał decyzji zezwalającej na gospodarowanie odpadami systematycznie odbierał uprzednio zmagazynowane na hali w Siemianowicach odpady i składował je na posesji w Żorach u Z.O..

Przeprowadzone w miejscu nielegalnego składowania odpadów oględziny pozwoliły na ustalenie, iż na posesji w Żorach znajduje się 14 naczep, a na każdej z ich znajdowała się duża ilość pojemników w postaci mauzerów oraz beczek. Naczepy były załadowane całkowicie, można zatem przyjąć, iż łączna ilość pojemników to co najmniej około 50 sztuk, co daje łączną sumę co najmniej około 700 pojemników (w przypadku pojemników o mniejszej pojemności nawet więcej).

Jak wynika z opinii biegłego z zakresu ochrony środowiska, nielegalnie składowane odpady są odpadami niebezpiecznymi, są to substancje chemiczne, które muszą być przechowywane w zamkniętych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach o podłożu betonowym, z dala od skupisk ludzkich, ze względu na możliwość emisji toksycznych oparów do atmosfery.

Przedmiotowe odpady posiadają właściwości niebezpieczne, tj. skład chemiczny oraz właściwości fizyczne znajdujących się tam odpadów mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi albo zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Krzysztof M. oraz Zdzisław O. zostali tymczasowo aresztowani.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto