Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrzańskie Wodociągi - Złoty Laur "Udana Inwestycja"

Redakcja
W dniu 18 stycznia 2014 roku Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. otrzymało Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Udana Inwestycja" za stały rozwój i inwestycje w modernizację i rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz za efektywne wykorzystanie środków unijnych dla poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców Zabrza.

Przed realizacją przedsięwzięcia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, system kanalizacyjny w Zabrzu nie był uporządkowany. Ponadto, istniejące sieci wskutek długoletniej eksploatacji oraz silnych wpływów eksploatacji górniczej uległy znacznej dewastacji. Część sieci kanalizacyjnej na terenie miasta pochodziła z czasów przedwojennych. Część była budowana po wojnie razem z osiedlami mieszkaniowymi przez liczne zakłady przemysłowe, jak kopalnie, koksownie i hutę. Osiedla te, podobnie jak cała infrastruktura towarzysząca, budowane były w szybkim tempie, nie zawsze z należytą starannością. Potrzeby miasta w zakresie gospodarki wodno-ściekowej były bardzo duże, zarówno z uwagi na obowiązujące uwarunkowania prawne, jak i z uwagi na zły stan techniczny istniejącej infrastruktury i potrzebę jej pilnej modernizacji bądź wręcz wymiany.

Z pomocą przyszły fundusze unijne. W 2004 roku Gmina Zabrze uzyskała decyzję Komisji Europejskiej przyznającą dofinansowanie dla Projektu pn. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze".
Wartość przedsięwzięcia wyniosła ponad 572 mln PLN, przy dofinansowaniu z Funduszu Spójności ok. 235 mln PLN (65 proc. wydatków kwalifikowanych). Udział własny ZPWiK Sp. z o.o. wyniósł ok. 156 mln PLN, a udział Miasta - ok. 181 mln PLN.

W okresie od czerwca 2007 roku do grudnia 2009 roku, na terenie dzielnicy Grzybowice, Rokitnica, Kończyce, Os. Józefa, Os. Janek, Centrum, Makoszowy, Biskupice, Maciejów, Mikulczyce, w ramach umów zawartych z Gminą Zabrze oraz Zabrzańskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. wykonano: ok. 127 km kanalizacji sanitarnej wraz z 21 przepompowniami ścieków, ok. 101 km kanalizacji deszczowej wraz z podczyszczalniami wód deszczowych, ok. 13 km wodociągów przesyłowych, ok. 76 km sieci wodociągowej rozdzielczej.

Zmodernizowano także stację uzdatniania wody w Grzybowicach oraz przebudowano oczyszczalnię ścieków "Śródmieście". Odtworzeniu podlegało ok. 380 tys. m kw. nawierzchni dróg i chodników.

W toku realizacji projekt był kontrolowany 26 razy, w tym między innymi przez: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, Najwyższą Izbę Kontroli oraz Urząd Kontroli Skarbowej. Nie stwierdzono żadnych uchybień.

W dniu 11 lipca 2011 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie uznał Umowę o dofinansowanie Projektu pn. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze" za wykonaną pod względem rzeczowym i ekologicznym, a w 2012 roku Miasto Zabrze otrzymało z Komisji Europejskiej tzw. płatność końcową.

ZIELONA ENERGIA
Na początku stycznia 2009 roku Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. pozyskało koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej do stycznia 2019 roku. W roku 2009 wyprodukowano prawie 1 500 MWh energii elektrycznej pochodzącej z biogazu traktowanego jako Odnawialne Źródło Energii. W roku 2010, po ustabilizowaniu się procesów fermentacji osadu, nastąpił wzrost produkcji biogazu. Spodziewana ilość wyprodukowanej energii elektrycznej pochodzącej z biogazu wyniesie ponad 2 000 MWh, co stanowi ponad 50 proc. energii elektrycznej potrzebnej w oczyszczalni ścieków "Śródmieście" w ciągu roku. Produkcja zielonej energii to wkład Zabrza w realizację Dyrektywy Unijnej, w myśl której Polska do 2020 roku powinna produkować 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Przebudowa oczyszczalni "Śródmieście" została doceniona na forum krajowym. W XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2008" otrzymała wyróżnienie (II miejsce) w kategorii: "Obiekty Ochrony Środowiska, Przemysłowo-Inżynieryjne".

II ETAP PROJEKTU
W dniu 19 listopada 2010 roku Gmina Zabrze podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Umowę o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla Projektu pn. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze. Etap II".

Zakres rzeczowy Projektu obejmuje:
• budowę i przebudowę ok. 69 km kanalizacji sanitarnej wraz z 4 przepompowniami ścieków,
• budowę i przebudowę ok. 68 km kanalizacji deszczowej,
• wykonanie hermetyzacji i dezodoryzacji wybranych elementów na oczyszczalni ścieków "Śródmieście".

Wymiana sieci wodociągowej (ok. 31 km) oraz przebudowa dróg i chodników (ok. 320 tys. m kw.) są wykonywane łącznie z zakresem objętym dofinansowaniem, ze środków własnych Gminy Zabrze i Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w ramach tzw. Inwestycji. Łączna długość wykonanej sieci będzie wynosić ok. 171 km.

Projekt swoim zakresem obejmuje następujące dzielnice i osiedla Zabrza: Pawłów, Zaborze, Osiedle Borsig w Biskupicach, Osiedle Piasek w Makoszowach, część Mikulczyc, osiedle Wyzwolenia, a także teren oczyszczalni ścieków "Śródmieście".

Planowany koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi ok. 205 mln PLN, przy dofinansowaniu z Funduszu Spójności ok. 104 mln PLN (87,23 proc. kosztów kwalifikowanych). Środki Miasta Zabrze to ok. 63 mln PLN, a środki ZPWiK Sp. z o.o. ok. 38 mln PLN.

EVENT EKOLOGICZNY
Do obchodów 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej włączyły się instytucje zarządzające projektem - Urząd Miasta Zabrze oraz Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. 8 maja br. na terenie oczyszczalni ścieków "Śródmieście" zorganizowano event ekologiczny.

W jego pierwszej części do zwiedzania Oczyszczalni zaproszono młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej. Dwóm zorganizowanym grupom uczniów pokazano nowoczesne rozwiązania, wdrożone dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, podkreślając ich ogromne znaczenie dla poprawy jakości życia i ochrony środowiska w tym rejonie. Drugim punktem programu była konferencja prasowa, z udziałem Prezydent Miasta Zabrze, Radnych Rady Miasta, Radnych Rad Dzielnic, Zarządu ZPWiK, a także przedstawicieli Wydziałów Urzędu Miejskiego, Działów i Wydziałów ZPWiK.

Spotkanie na terenie oczyszczalni ścieków "Śródmieście" stało się okazją do zaprezentowania efektów flagowych inwestycji realizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej na terenie Zabrza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto