Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast skrzyżowania powstanie rondo, a nad ulicą Dworcową pojawi się wiadukt. O ile uda się przebrnąć przez prace projektowe

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Nad torami kolejowymi przy ulicy Dworcowej ma powstać wiadukt, zaś na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, Fabrycznej, Mikołowskiej i Leśnej ma powstać rondo
Nad torami kolejowymi przy ulicy Dworcowej ma powstać wiadukt, zaś na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, Fabrycznej, Mikołowskiej i Leśnej ma powstać rondo Karolina Truchel, UM Żory
Ma być płynniej i bardziej bezpiecznie. To założenia dotyczące przebudowy istniejącego skrzyżowania ulic Dworcowej, Fabrycznej, Mikołowskiej i Leśnej w Żorach, na miejscu którego ma powstać rondo. Tuż obok, nad torami kolejowymi zostanie z kolei wzniesiony wiadukt. Nie wiadomo jednak kiedy ruszą prace oraz czy wykonawcy uda się dotrzymać umownego terminu.

W połowie 2023 roku miały zakończyć się prace dotyczące przebudowy skrzyżowania ulic Dworcowej, Fabrycznej, Mikołowskiej i Leśnej w Żorach. W miejscu dotychczasowego skrzyżowania, miało powstać rondo. Tuż obok, nad torami kolejowymi miał z kolei pojawić się wiadukt, dzięki czemu ruch w okolicach dworca kolejowego miał być płynniejszy i bardziej bezpieczny.

Prace opóźniają się

Tymczasem mamy drugą połowę stycznia, a w rejonie planowanej inwestycji nie widać nawet wbitej łopaty. Okazuje się, że problem tkwi w przedłużającej się procedurze opracowania i uzgadniania projektu.

- W związku z krótkim terminem jaki pozostał do zakończenia realizacji robót, który uwarunkowany jest koniecznością rozliczenia się przez PKP z instytucją finansującą tj. Centrum Unijnych Projektów Transportowych, obecnie oczekujemy na ostateczne stanowisko Wykonawcy co do możliwości wykonania robót w wymaganym terminie - przekazuje Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, Urzędu Miasta w Żorach.

Nie wiadomo więc kiedy miałyby rozpocząć się prace i czy wybrany w przetargu wykonawca zadania będzie w stanie dotrzymać umownego terminu.

Wiadukt nad torami i rondo na skrzyżowaniu

Inwestycja będzie polegała na przebudowie dróg w rejonie przejazdu kolejowego przy ulicy Dworcowej oraz skrzyżowania na dojeździe do dworca kolejowego.

- Prace będą obejmowały między innymi budowę wiaduktu drogowego nad czynną linią kolejową wraz z układem drogowym przylegającym do ul. Dworcowej. Poza tym przebudowane zostaną ulice Dworcowa, Fabryczna, Mikołowska i Leśna. Połączy je nowe, bezkolizyjne rondo - wyjaśnia Marcin Wawrzacz z grupy NDI.

Pojawią się także schody zewnętrzne, łączące wiadukt z chodnikami oraz windy dla osób z trudnościami w poruszaniu się, w tym z niepełnosprawnościami.

Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo oraz płynność ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego w rejonie dworca kolejowego. Przedsięwzięcie realizowane będzie przez firmę NDI S.A. z Sopotu w formule „projektuj i buduj”, Wykonawca sporządzi dokumentację projektową, a następnie po uzyskaniu pozwolenia na budowę przystąpi do wykonania robót budowlanych.

Jak szacowano w maju 2021 roku, wartość inwestycji ma wynieść niespełna 24 mln zł, z czego blisko 11,2 mln zł ma pochodzić z budżetu miasta, a pozostałe środki wniesie PKP PLK.

Nad torami kolejowymi przy ulicy Dworcowej ma powstać wiadukt, zaś na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, Fabrycznej, Mikołowskiej i Leśnej ma powstać rondo

Zamiast skrzyżowania powstanie rondo, a nad ulicą Dworcową p...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto