Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłużeni żorzanie uhonorowani. Nazwiska Adama Rostka i Józefa Wyrobka będą patronować ulicom w mieście. Którym?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
O uhonorowanie wybitnych żorzan wnosiło Towarzystwo Miłośników Żor.
O uhonorowanie wybitnych żorzan wnosiło Towarzystwo Miłośników Żor. arc.
Zasłużeni żorzanie uhonorowani. Były burmistrz Adam Rostek i kultywator życia kulturalnego w mieście Józef Wyrobek będą mieli swoje ulice w mieście. Pomysł zaproponowało Towarzystwo Miłośników Żor. Poparła je Rada Miasta. Którym ulicom Żor będą patronować Adam Rostek i Józef Wyrobek?

Zasłużeni żorzanie uhonorowani. Nazwiska Adama Rostka i Józefa Wyrobka będą patronować ulicom w mieście. Którym?

Zasłużeni dla Żor będą uhonorowani. Były burmistrz Adam Rostek i kultywator życia kulturalnego w mieście Józef Wyrobek będą mieli swoje ulice w mieście.

Rada Miasta przychyliła się do propozycji Towarzystwa Miłośników Żor i postanowiła nadać ulicom imię patronów. Radni procedowali tę zmianę podczas ostatniej majowej sesji i zgodnie ją przyjęli.

Część ulicy Gajowej będzie nosiła niebawem imię dawnego burmistrza Żor, Adama Rostka, z kolei bocznej odnodze ulicy Szczejkowickiej będzie patronował Józef Wyrobek. Towarzystwo Miłośników Żor nie ma wątpliwości, że w mieście potrzebne jest uczczenie pamięci wybitnych mieszkańców.

Dodajmy, że nową nazwę otrzymała także część ulicy Ustronnej. Dokładnie jej boczna część, która po zmianie będzie nazywać się Ametystowa.

Kim są nowi patroni żorskich ulic?

Adam Rostek w latach 20. i 30. XX wieku pełnił funkcję burmistrza Żor. Objął ją w 1925 roku, gdy wrócił na Śląsk z Gdańska. Za czasów jego urzędowania w mieście powstało wiele instytucji, które przyczyniły się do jego rozwoju.

To właśnie burmistrz Adam Rostek stał za inicjatywą powołania nowego gmachu gimnazjum. Był oddanym społecznikiem. Oprócz roli burmistrza, był również prezesem jednostki OSP Żory. Funkcję burmistrza piastował aż do śmierci w 1937 roku.

Józef Wyrobek przyczynił się do rozwoju miasta od strony kulturalnej. W 1912 roku założył w Żorach Towarzystwo Górnośląskiej Młodzieży Ludowej, a także Towarzystwo Śpiewacze „Feniks”. Również Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” rozpoczęło działalność za sprawą Józefa Wyrobka.

Pod koniec 1918 roku otworzył pierwszą w Żorach polską księgarnię. Wcześniej utworzył miejską bibliotekę. Drugą wojnę światową z obawy przed represjami przetrwał na uchodźstwie. Do Żor wrócił po jej zakończeniu. Wówczas reaktywował działalność Banku Spółdzielczego, którego został prezesem. Przewodził mu aż do 1962 roku. Zmarł trzynaście lat później.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto