Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia mieszkańców Żor: Wiesława Pawletko o Meksyku

Katarzyna Śleziona
Zdjęcia mieszkańców Żor: Wiesława Pawletko przedstawia zdjęcia z dalekiego Meksyku. Jej fotografie z cyklu "Tajemniczy Świat Majów" jest tematem kolejnej e-wystawy, jaką do końca stycznia tego roku możemy zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej na os. Palikowskiego.

Zdjęcia mieszkańców Żor: Wiesława Pawletko o Meksyku

FOTO: Wiesława Pawletko

Polub nas na Facebooku

Autorka o wystawie:

Dzisiejszy Świat Majów obejmuje południowe stany Meksyku: Chiapas, Tabasco, Campeche, Jukatan i Quintana Roo oraz Belize, Gwatemalę, Salwador i zachodni Honduras. Majowie zamieszkujący Jukatan zwani byli też Majami Jukatańskimi. To, co możemy dzisiaj zobaczyć zawdzięczamy pasjonatom, odkrywcom, archeologom, którzy z maczetą w ręku przemierzali dżunglę odkrywając wśród tropikalnej roślinności nowe budowle, całe miasta. Dzięki ich pracy możliwe było odczytanie hieroglifów a co za tym idzie poznanie całej historii Majów.
Na temat Świata Majów napisano wiele książek. Jednym z ostatnich wydań jest pozycja Majowie niezwykła cywilizacja pod redakcją Nikolai Grube zawierająca kompendium wiedzy na temat Majów.

Główne osiągnięcia cywilizacyjne Majów w dziedzinie architektury stanowiły monumentalne zespoły przestrzenne, złożone ze świątyń na wysokich schodkowych piramidach, pałaców, tarasów, dziedzińców i kamiennych boisk do gry w piłkę zwanej Pelote oraz zastosowanie w budownictwie tzw. fałszywego sklepienia.
To właśnie te piramidy i inne budowle Majów możecie zobaczyć na zdjęciach, które zawierają tylko mały wycinek Ich historii.

W kolejności oglądamy: TULUM położone na 12 metrowym klifie Morza Karaibskiego z dawnym centrum ceremonialnym Majów gdzie oglądamy między innymi Zamek, Grób Wielkiego Kapłana, Świątynię Zstępującego Bractwa; XPUJIL jedne z mniejszych ruin; PALENQUE ze Świątyniami Inskrypcji, Czerwonej Królowej Słońca i Ulistnionego Krzyża, Obserwatorium i ruiny kompleksu pałacowego; KABAH ze słynnym Pałacem Masek ( Godz. Poop), Grupę Pałacową, Wielką Piramidę oraz słynnym Łukiem Triumfalnym; UXMAL z Piramidą Wróżbity, Domem Mniszek, Pałacem Gubernatora i Gołębnikiem; IZAMAL gdzie znajduje się klasztor Świętego Antoniego z Padwy oraz kościół Matki Boskiej Jukatańskiej patronki Półwyspu Jukatan uważane jest za jedno za Magicznych Miast Meksyku i nazywane Miastem Trzech Kultur; CHICHEN ITZA – najważniejsza strefa archeologiczna na Jukatanie wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO - z największym w Ameryce pohiszpańskiej boiskiem do gry w Pelote, El Castillo zwane Piramidą Kukulkana oraz Świątynią Wojowników otoczoną z dwóch stron Strefą 1000 Kolumn. Na jednym ze zdjęć, jako ciekawostka tablica rejestracyjna za Stanu Campeche.

Zobaczcie też: ZDJĘCIA Internautów!

** Zobaczcie też: Ciekawe FOTO!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto