Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zła jakość powietrza w Żorach. Problem smogu wcale nie zniknął. Czujniki znów odnotowują przekroczenia

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Podczas przekroczenia norm pyłu zawieszonego, zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Należy unikać wietrzenia pomieszczeń oraz zaniechać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
Podczas przekroczenia norm pyłu zawieszonego, zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Należy unikać wietrzenia pomieszczeń oraz zaniechać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku. arc
Na dobre rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim znów pojawił się problem smogu. Czujniki jakości powietrza w regionie znów odnotowują kilkusetprocentowe przekroczenia dopuszczalnych norm. Nie inaczej jest w Żorach, gdzie większość czujników odnotowuje dziś nie najlepszą jakość powietrza.

Choć w ostatnim czasie informacji na temat smogu pojawia się jakby mniej, nie oznacza to, że problem ten zniknął. Nie dotyczy on wyłącznie Żor, lecz równolegle wielu innych miast w regionie. Jak co roku, w sezonie grzewczym mierzymy się ze sporymi przekroczeniami poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu. To może powodować spore dolegliwości w szczególności dla osób starszych i schorowanych.

Przekroczenia norm w poniedziałek 21 listopada w Żorach

Jak wynika z informacji na godzinę 10, najgorsza sytuacja występuje w Kleszczówce, gdzie odnotowano 356 proc. normy PM2,5 oraz 310 proc. normy PM10. Jakość powietrza określono jako bardzo złą. Nieco mniejsze przekroczenia odnotowano w Osinach - to 272 proc. dla normy PM2,5 oraz 230 proc. dla normy PM10. Szczegółowe wskaźniki przedstawiono w galerii.

W ciągu dnia sytuacja powinna nieco się polepszyć, lecz w godzinach wieczornych problem smogu znów może się nasilać.

Czego unikać, gdy występują przekroczenia norm?

- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych - przypomina Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W czasie wystąpienia smogu powinniśmy:

  • rozważyć ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,
  • ograniczyć wietrzenie pomieszczeń,
  • unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku
  • zwiększyć nadzór nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi.

Jaki mamy wpływ na smog?

Jak wynika z wielu analiz, głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z transportu, przemysłu oraz budynków jednorodzinnych. Tegoroczne problemy związane z dostępnością opału dobrej jakości, jeszcze bardziej nasiliły zjawisko smogu.

- Budując nowy dom warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania takie jak pompa ciepła, kolektory słoneczne, instalacja fotowoltaiczna oraz rekuperacja. Jeżeli nasz dom jest starszy warto uszczelnić drzwi i okna, wykonać termomodernizację oraz wymienić przestarzałe źródło ciepła uzyskując w ten sposób większą wydajność. Posiadając piec węglowy należy spalań dobrej jakości paliwo, a przede wszystkim nie spalać śmieci, które zanieczyszczają powietrze wieloma trującymi i rakotwórczymi substancjami - przypomina ekodoradca z Żor.

Gdy tylko jest to możliwe, powinniśmy również unikać jazdy samochodem, na rzecz transportu publicznego lub jednośladu.

Warto również zainteresować się kwestią dotacji do wymiany źródeł ciepła. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę UM Żory: https://www.zory.pl/dla-mieszkancow/eko-zory/dotacje/dotacje-aktualne

Podczas przekroczenia norm pyłu zawieszonego, zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Należy unikać wietrzenia pomieszczeń oraz zaniechać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Zła jakość powietrza w Żorach. Problem smogu wcale nie znikn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto