Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowany dworzec kolejowy w Żorach z szansą na prestiżową nagrodę. Budynek nominowano do tytułu "Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Organizatorzy konkursu wzięli pod uwagę ogrom zmian, jakie zaszły w budynku żorskiego dworca.
Organizatorzy konkursu wzięli pod uwagę ogrom zmian, jakie zaszły w budynku żorskiego dworca. mat.prasowe
Wyremontowany dworzec kolejowy w Żorach nominowany do tytułu "Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku". Oddany kilka miesięcy temu do użytku mieszkańcom obiekt znalazł się w gronie najlepszych inwestycji zrealizowanych w Polsce w ostatnim czasie. Jury konkursu doceniło jego kompleksową rewitalizację, a także przystosowanie go do pełnienia funkcji innych niż sam dworzec, np. siedziby Centrum Aktywności Lokalnej.

Zmodernizowany dworzec kolejowy w Żorach z szansą na prestiżową nagrodę. Budynek nominowano do tytułu "Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku"

Żorski dworzec kolejowy modernizacją roku? To możliwe. Wyremontowany budynek przy ul. Dworcowej znalazł się w gronie nominowanych do tytułu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Dworzec walczy o tytuł najlepszego w kategorii obiekty użyteczności publicznej.

Organizatorom konkursu spodobała się nie tylko metamorfoza dworca. Doceniono także, że budynek służy zarówno podróżnym, jak i osobom i instytucjom, które nie korzystają z kolei.

- Dzięki takiemu podejściu budynek dworca ma stać się miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta, a także bazą do działalności Centrum Aktywności Lokalnej. Nie zapomniano przy tym oczywiście także o podstawowych funkcjach dworca kolejowego, takich jak poczekalnia czy toalety - wskazują organizatorzy konkursu, uzasadniając nominację żorskiego dworca.

O tym, czy przebudowa dworca kolejowego w Żorach zostanie modernizacją roku zadecydują w głosowaniu internauci. To już się rozpoczęło i potrwa do 20 maja. Jak na razie na żorski obiekt oddano 37 głosów, co plasuje go na 10. lokacie w kategorii, w której go nominowano.

Remont dworca kolejowego w Żorach to jedna z najważniejszych i największych inwestycji w mieście ostatnich lat. Za ponad 6 milionów złotych odmieniono zdewastowany budynek, który w 2015 roku przejęły od PKP władze Żor. W ciągu około czteroletniego remontu obraz miejskiego koszmarka zmienił się w architektoniczną perełkę.

- W budynku urządzono biura i wielofunkcyjne sale. Zaplanowano też miejsce na klub malucha oraz punkt gastronomiczny, który z jednej strony zapewni wyżywienie uczestnikom Centrum Integracji Społecznej oraz będzie dla nich bazą dla treningów z zakresu samodzielności i rozszerzenia praktycznych umiejętności gastronomiczno-baristycznych, a drugiej zaś będzie miejscem odpoczynku i konsumpcji dla podróżnych - wylicza Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Przypomnijmy, że nominacja dworca kolejowego jest kolejną dla żorskiej budowli w konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Sukces w zeszłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu odniosła zmodernizowana żorska biblioteka, która zwyciężyła w kategorii: "nowoczesne biblioteki i sanktuaria kultury".

Tegoroczna edycja konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" jest już 26. Jego ideą jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.

- Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego - podkreślają organizatorzy.

Organizatorzy konkursu wzięli pod uwagę ogrom zmian, jakie zaszły w budynku żorskiego dworca.

Zmodernizowany dworzec kolejowy w Żorach z szansą na prestiż...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto