Żorska Akademia Koszykówki Mistrzem Polski do lat 14! FOTO

Marcin Lustig
Żorska Akademia Koszykówki Mistrzem Polski do lat 14!
Żorska Akademia Koszykówki Mistrzem Polski do lat 14! fot. materiały prasowe ŻAK Żory
Żorska Akademia Koszykówki Mistrzem Polski do lat 14! Zawodnicy Żorskiej Akademii Koszykówki zdobyli tytuł Mistrzów Polski w kategorii MU-14! Turniej finałowy rozgrywany był w Białymstoku.

Do zawodów finałowych zawodnicy ŻAK Żory przystępowali w roli jednego z głównych faworytów, ponieważ w dotychczasowych zmaganiach w lidze śląskiej i rozgrywkach centralnych pewnie wygrali wszystkie mecze. W rozgrywkach grupowych turnieju finałowego żorzanie zmierzyli się z zespołami MKS Dabrowa Górnicza, Żubry Białystok oraz Pro Basket Mińsk Mazowiecki.

W pierwszym spotkaniu koszykarze ŻAK-a zmierzyli się w śląskich derbach z drużyną z Dąbrowy Górniczej. Nasi zawodnicy szybko objęli prowadzenie i nie oddali go aż do końca meczu zwyciężając 77:70. W drugim meczu grupowym żorzanie nie dali żadnych szans zespołowi PKK Żubry Białystok wygrywając aż 81:47. Dzięki temu zwycięstwo ŻAK zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie i awans do półfinałów. Ostanie spotkanie grupowe z drużyną Probasket Mińsk Mazowiecki to czas odpoczynku dla liderów zespołu i kolejne zwycięstwo, tym razem 66:59.

W półfinale Żorska Akademia Koszykówki zmierzyła się z drużyną UKS „Siódemka” Trefl Sopot. Koszykarze z Żor od początku meczu grali świetnie już po pierwszej kwarcie prowadząc 28:14 i ostatecznie zwyciężając 87:61. W drugim półfinale MKS Dąbrowa w dramatycznych okolicznościach pokonała drużynę Śląska Wrocław i śląski Finał Mistrzostw Polski stał się faktem.

Mecz finałowy to niesamowita gra i pełna dominacja zawodników z Żor. Drużyna ŻAK-a już w połowie meczu pozbawiła złudzeń zespół MKS-u Dąbrowa Górnicza prowadząc aż 47:18. Kolejne kwarty tylko potwierdziły dominację żorzan na parkiecie, którzy ostatecznie odnieśli efektowne zwycięstwo 98:48 i zdobyli tytuł Mistrzów Polski! Zawodnicy Żorskiej Akademii Koszykówki otrzymali również wyróżnienia indywidualne. Do najlepszej piątki turnieju wybrany został Szymon Łatka, a najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Polski (MVP) uznany został Dawid Krzystek.