18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żorska Miarka obchodzi jubileusz 90-lecia. To szkoła z tradycjami

Katarzyna Śleziona
Absolwenci z 1939 r. 22 uczniów z żorskiego gimnazjum polskiego
Absolwenci z 1939 r. 22 uczniów z żorskiego gimnazjum polskiego ARC. / I LO im. Karola Miarki Leokadia Koper
Już w sobotę, 15 września rozpoczną się wielkie obchody 90-lecia istnienia naszej "Miarki". Szkoła przy ul. Powstańców Śląskich wykształciła wielu wybitnych lekarzy, czy aktorów. Program uroczystości jest bogaty. Będzie msza św. absolwentów, wyjątkowa akademia, spotkanie roczników. O szkole pisze jej absolwentka Kasia Śleziona

Co łączy reżysera teatralnego Krystiana Lupę, naszego prezydenta Waldemara Sochę i aktorkę Sonię Bohosiewicz? Wszyscy są absolwentami żorskiej "Miarki" i mile ją wspominają. Dzisiaj to Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki, składający się z gimnazjum i liceum.
"Moje Sohrau, moje Żory - to miejscowość, w której mieści się wyjątkowa szkoła" - tak wspominał swoje rodzinne miasto będąc w Kenii Stefan Zweig, ojciec pisarki niemieckiej Stefanii Zweig, autorki bestselleru "Nigdzie w Afryce". O fenomenie "Miarki" mogą dziś wiele powiedzieć też absolwenci szkoły, którzy zaszczycą swoją obecnością jutrzejszą uroczystość - 90 lat szkoły.
Czy na spotkaniu pojawią się uczniowie najstarszych roczników lub nauczyciele historii, którzy opowiedzą o barwnej historii szkoły? To byłby ważny punkt uroczystości. - Zalążkiem szkoły średniej w Żorach była niemiecka szkoła męska Städtische höhere Knabenschulle, założona 5 lutego 1912 roku. Jeszcze przed 1921 roku szkoła miała charakter typowo niemiecki. Jednak już rok później, po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, szkoła średnia w Żorach przeszła pod zarząd polskich władz oświatowych - mówi Marcin Wieczorek, nauczyciel historii w ZSO.
Jak wynika z archiwalnych zapisów niewiele brakowało, a najbardziej znana szkoła w mieście zostałaby zlikwidowana.
- Nasze miejskie gimnazjum zajmowało ruderę dwupiętrową, starą kamieniczkę, położoną blisko Rynku. Dlatego wszystkim marzyła się nowa siedziba. Niespodziewanie w mieście pojawiła się nawet plotka o jej likwidacji - mówi Wieczorek. Mimo to w 1927 r. szkoła otrzymała za patrona Karola Miarkę, bojownika o polskość na ziemiach śląskich.
- W 1935 roku do Żor przyjechał wojewoda śląski Michał Grażyński, by zdecydować, czy szkole potrzebny jest nowy budynek. Kilka dni potem padła decyzja o budowie - dodaje Wieczorek. Nowy budynek przy ul. Powstańców Śląskich był gotowy w 1938 r. Wówczas uczyło się tu 443 uczniów. W kwietniu 1939 r jeden z uczniów Miarki Józef Maciończyk - na kilka dni przed maturą - pojechał z kolegami do Częstochowy pomodlić się w intencji zbliżającego się egzaminu. Uczniowie nie wiedzieli, że po maturze przyjdzie im szybciej dorosnąć... W wyniku działań wojennych budynek został zniszczony w 60 procentach. Odbudowa trwała do 1951 r. W 1999 r. do szkoły powróciło gimnazjum.

* Korzystałam z "I Liceum Ogólnokształcące im. K. Miarki w Żorach - szkoła z tradycjami".

Pierwsza matura
Młodzież przedwojennego gimnazjum żorskiego stanowili uczniowie z Żor i okolicznych miejscowości. Dochodziła ona nieraz od 2 do 7 kilometrów, dojeżdżała rowerami lub koleją. Liczba dojeżdżającej młodzieży zwiększała się wraz z coraz lepszymi połączeniami autobusowymi i po ukończeniu odcinka kolejowego Pszczyna-Rybnik. Żorskie gimnazjum było koedukacyjne, chociaż przed wojną uczyło się tu mniej dziewcząt. Czesne w szkole wynosiło 200 złotych rocznie. Gimnazjaliści nosili określony strój szkolny i granatowe rogatywki z biało-czerwonymi otokami. Nosili jednolite mundurki z tarczami. Młodzież interesowała się głównie sportem. Popularne były m.in. narciarstwo, czy kajakarstwo. Pierwsza matura w żorskim gimnazjum odbyła się w 1932 roku. Świadectwo dojrzałości otrzymało 7 osób.

6333 uczniów w szkole przez 85 lat
Tylko od 1922 do 2007 r. mury szkoły opuściło 6333 uczniów. Od wielu dekad atutem szkoły jest jej wielopokoleniowość. Młodzież przychodzi tu między innymi ze względu na tradycję rodzinną. "Miarka" to dziś osadzona w tradycji miasta
i regionu, jakość, prestiżowa szkoła i wykwalifikowana kadra nauczycielska. Szkoła utrzymuje kontakty zagraniczne
z zaprzyjaźnionymi szkołami: we Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii i na Węgrzech. Zrealizowała wiele projektów, jak np. "Młodzi w przejrzystej Polsce", i imprez, jak np. "Gimpel Czad" - występy wokalne
i kabaretowe. Podejmuje wiele inicjatyw charytatywnych. Od lat działa tu Radio Żory i chór Voce Segreto. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało szkole nawet tytuł "Szkół Odkrywców Talentów".

PROGRAM JUBILEUSZU 90 LAT MIARKI - 15 września:
godz. 11- msza św. w kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba,
godz. 13 - akademia jubileuszowa w kinie Na Starówce
godz. 15-20 - festyn w szkole, a na nim m.in.: spotkania rocznikowe, program artystyczny, loteria fantowa, kawiarenki, prezentacja osiągnięć uczniów, wystawy okolicznościowe
Szczegóły: godz. 15 - występy kabaretowe, muzyczne i otwarcie festynu; godz. 15.15 - występ chóru Voce Segreto; godz. 15. 30 - pokaz tańca flamenco; godz. 15.40 - występ wokalno-instrumentalny Agnieszki i Ryśka Reclik; godz. 15.55 - występ wokalno-instrumentalny zespołu Pawła Kontnego; godz. 16.15 - licytacja jubileuszowych gadżetów; godz. 16.40 - występ zespołu Carrantouhill; godz. 17.30 - licytacja gadżetów; godz. 18 - występ kabaretu Łowcy.B; godz. 19 - licytacja gadżetów; godz. 19.15 - występ zespołu Adama Olesia z projektem Hurdu Hurduu; godz. 20 - losowanie nagrody głównej i zakończenie "Miarkowego" festynu. KAKA

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto