Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żorski dworzec kolejowy z prestiżową nagrodą. To modernizacja 2021 roku

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Pochodzący z lat 80. XIX wieku budynek dworca kolejowego, w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację. Obiekt zmienił się nie do poznania i bez wątpienia stał się jedną z wizytówek miasta. Teraz, modernizacja dworca została doceniona. Miasto Żory, jako inwestor otrzymało główną nagrodę w konkursie „Modernizacja Roku 2021” za rewitalizację dworca kolejowego i otaczającej go przestrzeni.

W tegorocznej edycji konkursu, którego celem jest promowanie najlepszych modernizacji i budowy obiektów, wzięło udział ponad 500 inwestycji z całej Polski. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 75 z nich, a wśród nich modernizacja dworca kolejowego w Żorach. Ostatecznie, miejska inwestycja została nominowana do nagrody w kategorii „opieka społeczna”, w której zdobyła główną nagrodę – tytuł „Modernizacja Roku 2021”.

- To dla nas duże wyróżnienie, ponieważ złożone z fachowców w wielu dziedzinach Jury Konkursowe doceniło nie tylko sam zrewitalizowany budynek, ale też sposób wykorzystania nowych przestrzeni – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Żorski dworzec zyskał nowe oblicze

Remont dworca kolejowego w Żorach był jedną z najważniejszych i największych inwestycji w mieście w ostatnich latach. Za kilka milionów złotych odmieniono zdewastowany budynek, który w 2015 roku przejęły od PKP władze Żor. Remont ruszył trzy lata później. Jak podkreślają urzędnicy, budynek został przystosowany do pełnienia nowych funkcji, tak by w pełni wykorzystać jego potencjał i dopasować go do potrzeb podróżujących oraz innych mieszkańców.

- W obiekcie o wyjątkowej architekturze realizowane są cele społeczne - stał się on siedzibą Centrum Integracji Społecznej oraz Centrum Aktywności Lokalnej i harcówka. W zmodernizowanym budynku urządzono także biura i wielofunkcyjne sale. Zaplanowano też miejsce na punkt gastronomiczny, który z jednej strony zapewnia wyżywienie uczestnikom Centrum Integracji Społecznej oraz jest dla nich bazą dla treningów z zakresu samodzielności i rozszerzenia praktycznych umiejętności gastronomiczno-baristycznych, a drugiej zaś może w przyszłości zostać miejscem odpoczynku i konsumpcji dla podróżnych. Dzięki takiemu podejściu budynek dworca stał się miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta - podkreśla Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

W budynku znalazło się także miejsce na poczekalnię oraz toalety.

Problemy przy przebudowie

Podczas modernizacji dworca kolejowego pojawiały się jednak problemy. O przebudowie obiektu nie może zapomnieć pan Bronisław, którego firma była wykonawcą tej inwestycji. Właściciele firmy Izobud - pan Bronisław i jego syn Adam Leśniak mówią, że między innymi z powodu ogromnych problemów napotkanych przy realizacji tego zadania musieli zamknąć swoją firmę budowlaną. Teraz próbują w tej kwestii porozumieć się z urzędnikami. Żądają od miasta zapłaty kwoty sięgającej ponad 844 tysięcy złotych, wskazując przy tym na ich zdaniem liczne zaniedbania po stronie miasta. Urzędnicy zaprzeczali jednak "wyrażanym przez wykonawcę tezom o doprowadzeniu firmy Izobud s.c. przez przedstawicieli tut. Urzędu do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem". Więcej tutaj. Ostatecznie, inwestycję udało się dokończyć.

To denerwuje pasażerów. Brak sprzedaży biletów i mała liczba połączeń

Choć zmodernizowany dworzec kolejowy prezentuje się na prawdę świetnie, to jednak wciąż u niektórych mieszkańców wzbudza emocje. Część pasażerów komentuje w sieci, że w budynku nie znajdziemy kas biletowych. Inni zastanawiają się, dlaczego za modernizacją budynku nie poszła większa liczba połączeń kolejowych. Warto jednak dodać, że to zależne jest jednak od spółek kolejowych. Jak informowaliśmy w sierpniu, spółki kolejowe nie mają w planach otwarcia kas biletowych czy nawet postawienia biletomatu na żorskim dworcu kolejowym. Co więcej, jak poinformowała nas rzeczniczka spółki, do Kolei Śląskich nie wpływały dotąd wnioski o postawienie biletomatu.

- Koleje Śląskie zawsze wsłuchują się w głos pasażerów. W odpowiedzi na oczekiwania naszych pasażerów, przewoźnik zapewnia szerokie spektrum możliwości zakupu biletów poprzez kanały mobilne, co jest rozwiązaniem nowoczesnym, preferowanym przez podróżnych. Bilet zakupiony przez aplikację jest rozwiązaniem bezpiecznym, ekologicznym i wygodnym. Dodatkowo, bilety można nabyć również u naszych drużyn konduktorskich w pociągu. Nie odnotowaliśmy wniosków pasażerów, dotyczących posadowienia biletomatu KŚ w Żorach. Niemniej będziemy się sprawie pilnie przyglądać - podkreślała wówczas Patrycja Tomaszczyk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Pozostaje mieć jednak nadzieję, że w niedalekim czasie na dworcu pojawi się miejsce do zakupu biletów, zaś na stacji Żory będzie zatrzymywało się więcej pociągów. Ku uciesze mieszkańców miasta i okolic.

Żorski dworzec kolejowy z prestiżową nagrodą. To modernizacj...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto