Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żorskie fontanny nie służą do kąpieli. To szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ale i zwierząt

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
Tylko w tym roku, w Żorach uruchomiono trzy nowe fontanny, które przyciągają wielu mieszkańców miasta. Problem jednak w tym, że część osób postanawia korzystać z tych obiektów wchodząc do nich, by schłodzić się w upalne dni. Zarówno urzędnicy, jak i Główny Inspektorat Sanitarny przypominają, że fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli.

Słoneczna pogoda zachęca mieszkańców Żor do odwiedzania nowych obiektów, znajdujących się na terenie miasta. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że nie wszyscy stosują się do obowiązujących w tych miejscach regulaminów. Niemal każdego dnia można zobaczyć młode osoby kąpiące się w fontannach.

- Apelujemy do mieszkańców, żeby przestrzegali regulaminów wszelkiego rodzaju obiektów w Żorach, a tych w ostatnim czasie powstało bardzo wiele. Przypominamy, aby nie kąpać się w fontannach - zarówno tej ustawionej na terenie tężni solankowej, jak i w pozostałych - podkreśla Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM Żory.

Zagrożenie dla zdrowia może wynikać nie tylko z picia wody z fontanny, lecz także z kąpieli lub zabawy w wodzie. Kąpiele te są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Zdarzają się również sytuacje, że na teren fontann wpuszczane są również zwierzęta.

- To przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, ale i ich zwierząt. Coraz częściej zdarza się, że w fontannach kąpią się nie tylko ludzie, ale i właśnie zwierzęta. Pewnie nie wyrządzi to żadnej szkody samej inwestycji, ale ktoś może się pochorować czy źle się poczuć - dodaje Adrian Lubszczyk.

GIS ostrzega: fontanny należy podziwiać z daleka

Choć woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję. Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy bakterie kałowe.

- Kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów - przypomina Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Wieliczce.

Fontanny należy więc podziwiać z pewnej odległości, zaś szukając ochłody na mieście, wybierajmy kurtyny wodne. Te dostępne są w wielu miastach województwa śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto