18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żorskie hotele dawniej i dziś. Najstarszy pochodzi z 1840 r. Obecny ma być rozbudowany za ok. 20 mln

Katarzyna Śleziona
Foto 2 - Hotel Zweig (zdj. sprzed 1914 r.). Nazwa pochodzi od nazwiska właściciela żydowskiego pochodzenia. Był to Salo Zweig, destylator, gorzelnik i szynkarz, a po jego śmierci brat Max. To najstarszy w Żorach hotel z 1840 r. Wówczas zwany był jako Hotel Pod Czterema Lipami.
Foto 2 - Hotel Zweig (zdj. sprzed 1914 r.). Nazwa pochodzi od nazwiska właściciela żydowskiego pochodzenia. Był to Salo Zweig, destylator, gorzelnik i szynkarz, a po jego śmierci brat Max. To najstarszy w Żorach hotel z 1840 r. Wówczas zwany był jako Hotel Pod Czterema Lipami. ARC. / Muzeum Miejskie Żory
Jak przed drugą wojną światową wyglądały żorskie hotele? Wiecie, że znajdowały się na Rynku? Najstarszym był hotel Pod Czterema Lipami (1840 rok). Zobacz nasze archiwalne zdjęcia.

Czy wiecie, że przed drugą wojną światową na żorskim Rynku znajdowały się hotele? Najbardziej znany był Panzer Hotel (wcześniej Hotel Polski i Hotel Zweig) a także Hotel zur Post (Hotel Pod Pocztą). Niestety w wyniku działań wojennych oba zostały całkowicie zniszczone.
Jak wyglądały nasze hotele można się przekonać, podziwiając archiwalne zdjęcia.
Najstarszym hotelem w Żorach był Hotel Pod Czterema Lipami (w jego miejscu znajduje się dziś bank i szkoła językowa, a ponad 2 dekady temu był tu dom handlowy "Żar"). Powstał w 1840 roku. - W latach 1873-1937 należał do żydowskiej rodziny Zweig, która zmieniła jego nazwę na Hotel Zweig. W 1937 roku Max Zweig sprzedał ten budynek. Kupił go Paweł Szwarc i po gruntownej przebudowie przemianował go na Hotel Polski - mówi Grzegorz Utrata, żorski historyk.
Na krótko przed wybuchem wojny Szwarc wyjechał z Żor. - Na początku września 1939 roku budynek zajął sztab 5 Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Był to już wtedy Panzer Hotel - mówi Lucjan Buchalik, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Żory.
To właśnie tutaj w okresie okupacji niemieckiej hotel przyjmował gości, ale pełnił też inną rolę. - Odbywał się tu także pobór rekrutów do Wehrmachtu i działało w nim biuro do spraw przeglądów rasowych Głównego Urzędu do Spraw Rasy i Osadnictwa - mówi Barbara Kieczka, autorka książek o historii Żor. 24 marca 1945 r. budynek legł w gruzach na skutek działań wojennych.
Od 1884 roku na Rynku znajdował się drugi hotel. Był to Hotel zur Post (Hotel Pod Pocztą). Nazwa pochodzi od sąsiedztwa poczty (dzisiaj mamy tu część Restauracji R-1272). Był to dwupiętrowy budynek, który wyróżniał się pod względem wystroju architektonicznego (posiadał m.in. klasycystyczne figurki i wazy). Ten hotel także został całkowicie zniszczony w marcu 1945 roku.
Co ciekawe, funkcję hotelu przed wojną pełnił także budynek przy ul. Szerokiej 10.
- W latach 30. właścicielka kamienicy - Maria Brych prowadziła tu restaurację i hotel - dodaje Utrata.
Dzisiaj w Żorach mamy dwa hotele - prywatny Hotel Kameleon Spa na ul. Boryńskiej i Hotel Żory, należący do miasta. To budynek z lat 70., będący dawniej własnością Rybnickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Węglowego "Peberow". Mieści się tu 138 pokoi. Na parterze jest ich 20, w tym 3 wynajmuje podstrefa jastrzębsko-żorska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a 5 - Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości S.A. Z kolei na pierwszym piętrze znajduje się 28 pokoi, a kolejno na drugim, trzecim i czwartym piętrze mamy po 30 pomieszczeń. - Póki co hotel nie przynosi strat, ale jest "na granicy" zysków - mówi Joachim Gembalczyk, dyrektor Zarządu Budynków Miejskich w Żorach, administrator budynku.
Jaka przyszłość czeka Hotel Żory? - Szukamy inwestora, który chciałby rozbudować obiekt. Póki co, nie ma zainteresowanych. Szacunkowy koszt rozbudowy to około 20 milionów złotych - mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.
Jak ma wyglądać obiekt po zmianach? - Powstałaby tu największa w regionie, przewidziana na 500 osób, sala konferencyjna. Tym samym poszerzyłaby się oferta miasta w zakresie organizacji szkoleń, konferencji i spotkań branżowych - dodaje prezydent. Projekt zmian uwzględnia także m.in. hotelową restaurację na antresoli oraz zaplecze odnowy biologicznej.
Władze Żor nie szukają jednak na siłę inwestora. - Jeśli do końca roku nie znajdziemy inwestora, zdecydujemy się wystawić pokoje na sprzedaż. Każdy będzie mógł kupić sobie tu prywatne mieszkanie. To bardzo dobra lokalizacja, bo centrum Żor - mówi prezydent.

Foto 1 - Panzer Hotel (dawniej Hotel Zweig i Hotel Polski). Hotel na pierwszym planie (dziś tu mieści się bank i szkoła językowa, a ponad dwie dekady temu - dom handlowy "Żar"). Panzer Hotel - to nazwa nadana przez władze niemieckie w czasie okupacji. Zdj.1940 r.

Foto 2 - Hotel Zweig (zdj. sprzed 1914 r.). Nazwa pochodzi od nazwiska właściciela żydowskiego pochodzenia. Był to Salo Zweig, destylator, gorzelnik i szynkarz, a po jego śmierci brat Max. To najstarszy w Żorach hotel z 1840 r. Wówczas zwany był jako Hotel Pod Czterema Lipami.

Foto 3 - Pocztówka z okresu okupacji niemieckiej. Z lewej strony widzimy Panzer Hotel (przemianowany z Hotelu Polskiego), a z prawej - budynek Ratusza po rozbudowie, jaka odbyła się w 1928 roku. Panzer Hotel w czasie drugiej wojny światowej został całkowicie zniszczony.

Foto 4 - Od lewej: budynek Poczty Polskiej, dalej budynek należący do przewoźnika i kupca Tyrtanii, obok budynek mistrza stolarskiego Kuschki. W centralnej części wyróżnia się Hotel Pod Pocztą, który prowadził Nawrotha (dziś część Restauracji R-1272).

Foto 5 - Początek XX wieku. Z prawej strony widzimy budynek zegarmistrza Pawła Hałacza i obok Hotel zur Post (potem Hotel Pod Pocztą), drugi w Żorach od 1884 r. Nazwa hotelu pochodzi od sąsiedztwa z pocztą. W okresie międzywojennym jego właścicielem był Majchrowicz.

Foto 6 - Rynku od jego północnej zabudowy na początku XX wieku.Na pierwszym planie bryczka, najprawdopodobniej czekająca na gości hotelowych. Popularnością cieszyły się wtedy dwa żorskie hotele na Rynku - Hotel Zweig oraz Hotel Pod Pocztą.

Foto 7 - Hotel Żory w Śródmieściu ma 138 pokoi. Na parterze mieści się 20 pomieszczeń, w tym 3 wynajmuje podstrefa jastrzębsko-żorska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. I piętro posiada 28 pokoi, a II, III i IV piętro - po 30 pokoi. Są plany rozbudowy hotelu.

Foto 8 - Tak ma wyglądać po przebudowie obecny Hotel Żory. To koszt rzędu ok. 20 mln zł. Władze Żor szukają inwestora, ale póki co nie ma zainteresowania. Jeśli do końca roku się nie znajdzie, władze Żor wystawią na sprzedaż pokoje. Powstaną tu prywatne mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto