Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Będą darmowe szczepienia!

Katarzyna Śleziona
250 uczennic w wieku 13 lat zostanie zaszczepionych w tym roku przeciwko rakowi szyjki macicy. W naszym mieście przygotowują się właśnie do trzeciej edycji kampanii darmowych szczepień w szkolnych gabinetach zdrowia, znajdujących się na terenie Żor. Miasto przeznaczy na ten cel ponad 200 tysięcy złotych.

- Niebawem ogłosimy przetarg na dostawcę szczepionek. Potem wybierzemy realizatora szczepień. Jeśli uda się wszystko szybko załatwić, to mogłyby się one rozpocząć już późną wiosną. Aby lek był skuteczny, to zostanie podany w trzech dawkach. Całe szczepienie będzie zrealizowane w sześć miesięcy - mówi Teresa Harlak, naczelnik wydziału spraw społecznych.
Zanim jednak dojdzie do szczepień, w szkołach zostanie przeprowadzona kampania informacyjna. - W placówkach odbędą się spotkania rodziców i dziewcząt z lekarzami, którzy opowiedzą o potrzebie szczepień. Potem rodzice zdecydują, czy chcą posłać na nie swoje dziecko - dodaje Harlak.
Najnowsze badania pokazują, że preparat chroni przed zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który wywołuje raka szyjki macicy, przez co najmniej 5 lat.
Całe szczepienie, gdy nie jest finansowane, kosztuje ok. 1,2 tysiąca złotych. - To spory wydatek, dlatego popieram darmową kampanię szczepienia dziewcząt w wieku szkolnym. Jednak nie ma żadnych przeciwskazań, aby szczepiły się też dorosłe kobiety, które prowadzą aktywne życie seksualne. Niestety z profilaktyką jest w Polsce nie najlepiej. Tylko 1/3 Polek robi regularne badania cytologiczne. Jednak moje pacjentki poprawiają te przerażające statystyki. Szczepienia i cytologia to optymalna profilaktyka raka szyjki macicy - mówi Wiesław Koper, ordynator na oddziale ginekologiczno-położniczym z żorskiego szpitala.
W poprzednim roku z programu skorzystało 238 dziewcząt w wieku 13 lat i 61 w wieku 12 lat. Miasto wydało na kampanię 211 tys. zł. Rok wcześniej zaszczepiło się 247 trzynastolatek i 23 dwunastolatek. Koszt akcji wyniósł 242,6 tys. zł. Rak szyjki macicy to drugi zabójca kobiet po nowotworze piersi. Rocznie w Polsce rozpoznaje się 4 tys. nowych zachorowań, a umiera 2,5 tys. kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto