Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: bezpieczne miasto? Zobacz wyniki ankiety

JACK, KMP Żory
Żorzanie czują się bezpiecznie w mieście.
Żorzanie czują się bezpiecznie w mieście. arc.
Żory: bezpieczne miasto? 81% ankietowanych mieszkańców Żor czuje się bezpiecznie. Najnowsze wyniki, przeprowadzonych wiosną, pilotażowych badań ankietowych, wskazują również na to, że obecność policyjnych patroli jest czynnikiem, który znacznie podnosi poczucie bezpieczeństwa w tym mieście...

Żory: bezpieczne miasto?

Pod koniec ubiegłego roku, we współpracy ze Stowarzyszeniem "Bezpieczne Miasto", w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach została opracowana ankieta adresowana do mieszkańców tego miasta. Autorzy prosili o wskazanie bezpiecznych miejsc, rejonów zagrożonych przestępczością, czy problemów wymagających interwencji policji. Wśród postawionych pytań pojawiły się i te o znajomość programów prewencyjnych.

Znane są szczegółowe wyniki badań.

Opracowane zostały one przy udziale kadry dydaktycznej i studentów Ośrodka Zamiejscowego GWSH w Żorach. Ich autor, dr Aleksander Wolski, podkreśla, iż mimo, że w badaniu wziął udział co dwudziesty mieszkaniec Żor, to przedstawione wyniki zasługują na szczególną uwagę.

- Spośród 97,2% prawidłowo wypełnionych formularzy aż 65,4% stanowiły ankiety, w których wypowiedziały się osoby w przedziale wiekowym od 31 do 40 lat, najmniej tj. 0,3% respondenci powyżej 60 roku życia. Najaktywniejszą grupą badanych okazali się mieszkańcy osiedli: Sikorskiego, Powstańców Śląskich i dzielnicy Rój. 27% badanych wskazało na to, że największym zagrożeniem, ich zdaniem, są włamania, agresywne grupy młodzieży, czy zjawisko picia alkoholu w miejscach publicznych. Zdecydowana większość ankietowanych, tj. 75,7%, świadoma jest jednocześnie rodzaju zagrożeń i wskazuje na konkretne miejsca, gdzie problem dostrzega - informuje na swojej stronie KMP.

Do miejsc najbardziej niebezpiecznych należą parki, skwery i blokowiska

A wśród rejonów miasta osiedle - 700-lecia, Księcia Władysława i dzielnica Śródmieście. Wysokim poczuciem bezpieczeństwa cieszą się natomiast mieszkańcy osiedla Pawlikowskiego oraz dzielnic: Rowień, Osiny i Kleszczów - informuje rzecznik policji.
Bezpieczniej czują się osoby w przedziale wiekowym od 31 do 40 lat, które też wykazują zdecydowanie wyższą świadomość zagrożeń podobnie, jak młodzież do lat 20. Obawy związane z bezpieczeństwem własnym posiadają natomiast respondenci powyżej 50 roku życia.

Co sądzicie o wynikach ankiety? Czy faktycznie jest tak dobrze? Gdzie w mieście jest bezpiecznie, a gdzie strach chodzić? Stwórzmy mapę zagrożeń! Piszcie w komentarzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto