Żory: Blisko 7 tysięcy złotych wróciło do właściciela. "Postawa 51-latki, która znalazła pieniądze jest godna naśladowania"

Arek Biernat
Arek Biernat
Zgubił pieniądze, kosztowało go to wiele nerwów, ale historia ma szczęśliwy finał. Wracamy do sprawy o której informowaliśmy we wtorek. Znaleziona gotówka na jednym z osiedli Żor wróciła do właściciela. A wszystko dzięki godnej naśladowania postawie 51-letniej kobiety, która plik banknotów zaniosła na policję.

Żory: Blisko 7 tysięcy złotych wróciło do właściciela

We wtorek (16.02) policjanci zaapelowali za pośrednictwem mediów o kontakt do właściciela znalezionych na jednym z żorskich osiedli pieniędzy. Na odzew nie trzeba było długo czekać, gdyż już wkrótce z mundurowymi kontakt nawiązał mężczyzna, który je zgubił.

Po tym jak właściciel blisko 7 tysięcy złotych udowodnił, że gotówka należy do niego i opisał szczegółowo okoliczności w jakich utracił pieniądze, odebrał je od policjantów.

"Postawa 51-latki, która znalazła pieniądze jest godna naśladowania"

Sprawa zagubienia pieniędzy znalazła tym razem szczęśliwy finał, a wszystko za sprawą 51-letniej mieszkanki Żor, która znalazła banknoty i przyniosła je do komendy. To za jej godną do naśladowania postawę policjanci chwalą kobietę i stawiają na wzór przyszłym znalazcom.

Pamiętajmy, że w przypadku znalezienia cudzej rzeczy należy ją zwrócić właścicielowi, a jeśli go nie znamy?

Znalazłem czyjąś własność. Co robić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na każdym znalazcy ciążą pewne obowiązki. Po pierwsze jeśli zna osobę uprawnioną do odbioru takiej rzeczy zobowiązany jest natychmiast ją powiadomić i wezwać do odbioru, po drugie kiedy nie wie do kogo należy o znalezieniu tej rzeczy niezwłocznie zawiadomić właściwego starostę.
Postępowanie to dotyczy wszelkich przedmiotów, ale też pieniędzy, papierów wartościowych, kosztowności (złota, platyny, srebra, w tym monet i wyrobów z nich wykonanych, kamieni szlachetnych, pereł oraz koralu) oraz rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej.

Podobnie powinnna zachować się osoba, która znajdzie rzecz, której cechy zewnętrzne lub umieszczone na niej znaki szczególne wskazują, że stanowi ona sprzęt lub ekwipunek wojskowy oraz w przypadku, gdy jest nią dokument wojskowy.

Odbieraniem zawiadomień, przyjmowaniem, przechowywaniem oraz poszukiwaniem ich właścicieli zajmują się Biura Rzeczy Znalezionych działające przy urzędach miejskich, czy starostwach powiatowych. Urzędnicy przy odbieraniu zawiadomień oraz przyjmowaniu rzeczy znalezionych sporządzają protokół oraz specjalne poświadczenie, a następnie podejmują dalsze kroki zmierzające do ustalenia uprawnionych do ich odbioru.

Tylko w przypadku znalezienia rzeczy, której posiadanie wymaga pozwolenia, a w szczególności broni, amunicji, materiałów wybuchowych należy niezwłocznie o tym fakcie powiadomić Policję. To samo dotyczy znalezionych dowodów osobistych lub paszportów. Należy jednak pamiętać, że jeżeli osobiste oddanie takiej rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia do spełnienia obowiązku wystarczy jedynie wskazanie policjantom miejsca, gdzie taki przedmiot się znajduje. Finalnie i tak o znalezieniu i tego typu rzeczy informacja trafia do starosty.

O czym znalazcy powinni jeszcze wiedzieć?

  • jeśli znajdziemy rzecz w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo środku transportu publicznego rzecz oddajemy zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego
  • jeżeli uczynimy zadość swoim obowiązkom, możemy żądać w chwili wydania od właściciela znaleźnego w wysokości 1/10 wartości rzeczy
  • w przypadku, gdy znajdziemy rzecz stanowiącą zabytek lub materiał archiwalny będący własnością Skarbu Państwa przysługuje nam nagroda, której wysokość określa minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego
  • jeśli starosta odmówi nam przyjęcia rzeczy znalezionej, której szacunkowa wartość nie przekracza 100 złotych (poza rzeczami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej) możemy z nią postąpić według swojego uznania.

Biuro rzeczy znalezionych w Żorach znajduje się w budynku Urzędu Miasta (Al. Wojska Polskiego 25).

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie