Żory i Pszczynę połączy szlak rowerowy z zieloną infrastrukturą? Jest taki pomysł. "Trasa powinna podkreślać walory przyrodniczo-kulturowe"

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Trasa rowerowa połączy Żory i Pszczynę?
Trasa rowerowa połączy Żory i Pszczynę? arc
Udostępnij:
Żory i Pszczynę połączy nowy szlak rowerowy? Plany snują w żorskim Urzędzie Miasta, a z uwagą przyglądają się im rowerzyści z całego regionu. Pszczyna ze starówką, zamkiem i pobliskim parkiem to jeden z najatrakcyjniejszych kierunków wycieczek. Z drugiej strony w Żorach też jest gdzie miło spędzić czas. - Trasa szlaku powinna w miarę możliwości przebiegać przez tereny niezurbanizowane i lasy, być oddalona od ruchu samochodowego i podkreślać walory przyrodniczo-kulturowe obu Subregionów (Zachodniego i Centralnego - red.) - słyszymy. Na planowanej trasie ma nie zabraknąć miejsc odpoczynku, ze stacjami naprawczymi i możliwością naładowania smartfona lub akumulatora w jednośladzie. Na zdjęciach prezentujemy wybrane atrakcje Żor i Pszczyny.

Żory i Pszczynę połączy szlak rowerowy z zieloną infrastrukturą? Jest taki pomysł

Wiosną każdego roku przybywa rowerzystów na trasach i ścieżkach rowerowych. Polacy pokochali rowery i słusznie. To miła, ale i aktywna forma spędzania wolnego czasu. Co ważne, możliwa do realizacji z całą rodziną. Nic więc dziwnego, że miasta coraz częściej wydają pieniądze na poprawę infrastruktury.

Pojawiają się wypożyczalnie rowerów, ścieżki rowerowe. Trasy są w lasach, ale i w miastach, gdzie również można spotkać specjalne kontrapasy (rowerzysta na oznakowanym pasie może jechać w odwrotnym kierunku niż samochody).

W Żorach snują jeszcze bardziej ambitne plany. Tamtejszy Urząd Miasta chciałby trasą rowerową połączyć się z Pszczyną. To niezwykle atrakcyjny kierunek wśród rowerzystów z całego regionu. Skorzystaliby nie tylko żorzanie, ale mieszkańcy całego regionu (np. Rybnika).

- Najkrótsza trasa do Pszczyny to asfalt. Droga jest szeroka, ale też nie brakuje ciężarówek. Są też inne trasy, przez spokojniejsze rejony, ale często należy nadrobić sporo kilometrów. Z pewnością nowy szlak rowerowy z Żor do Pszczyny poprowadzony w miarę krótką trasą, w lasach, pomiędzy polami pozwoliłby jeszcze większej grupie osób zaplanować wycieczkę. Można go później połączyć z Rybnikiem - mówi nam jeden z kolarzy w regionie.

Żory dopiero są na roboczym etapie prac, a jest on związany ze wstępnym sprawdzeniem zainteresowania sąsiednich gmin wspólną realizacją takiego projektu. Dopiero po tym etapie, w uzgodnieniu z potencjalnymi partnerami, określone zostaną warianty przebiegu trasy - od nich też będą zależeć jej parametry techniczne, kilometraż oraz planowane koszty.

Sprawdziliśmy, co zakłada ten pomysł, który rowerzystom z pewnością przypadnie do gustu.

"Trasa powinna podkreślać walory przyrodniczo-kulturowe"

Co już wiadomo?

- Trasa szlaku powinna w miarę możliwości przebiegać przez tereny niezurbanizowane i lasy, być oddalona od ruchu samochodowego i podkreślać walory przyrodniczo-kulturowe obu Subregionów - mówi Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Szlak rowerowy miałby powstać w ramach wskazanego w „Koncepcji sieci regionalnych tras rowerowych (ujęcie korytarzowe)” korytarza ruchu rowerowego nr 12, łączącego docelowo węzły Rybnik i Pszczyna.

Zgodnie ze wstępnymi zamierzeniami w ramach projektu mogłyby powstać także „zielone” Miejsca Odpoczynku Rowerzystów (zasilane OZE, wyposażone w rowerowe zestawy naprawcze, dające możliwość doładowania rowerów elektrycznych i smartfonu).

Ponadto trasa szlaku mogłaby zostać wzbogacona o elementy gry terenowej (tzw. questing) o różnych scenariuszach, dostosowanych do wieku uczestników.

- Projekt ten mógłby być znakomitą odpowiedzią na potrzeby Subregionu Zachodniego oraz części gmin Subregionu Centralnego silnie powiązanych ze sobą funkcjonalnie w kontekście rozwoju dobrej jakości infrastruktury rowerowej o charakterze komunikacyjno-rekreacyjnym. Wartością dodaną projektu byłby również fakt, że przebieg trasy łączyłby największe atrakcje turystyczne miejscowości położonych na jej szlaku, co pozwoliłoby na wykreowanie nowego produktu turystycznego i rozwój przemysłów czasu wolnego województwa śląskiego - dodaje Adrian Lubszczyk.

Pszczyna kusi rowerzystów piękną starówką, zamkiem i pobliskim parkiem, gdzie można również wybrać się do zagrody żubrów. W Żorach też nie wieje nudą. Jest kąpielisko Śmieszek, miasteczko westernowe Twinpigs, Muzeum Ognia i posiadająca swoje walory starówka.

Na zdjęciach prezentujemy wybrane atrakcje Żor i Pszczyny.

Trasa rowerowa połączy Żory i Pszczynę?

Żory i Pszczynę połączy szlak rowerowy z zieloną infrastrukt...

W przypadku zainteresowania potencjalnych partnerów Żory chciałaby pozyskać dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia w ramach środków przyszłej unijnej perspektywy finansowej 2021-2027.

Podkreślmy, że perspektywa realizacji inwestycji jest daleka. Nawet jeśli samorządowcy szybko się dogadają, to na jej realizację przyjdzie poczekać ładnych parę lat. Nie mniej, od czegoś należy zacząć. Rowerzyści trzymają kciuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie